четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Емануеле Жиофре предао Милошу Вучевићу Извештај ЕК: Усклађивање са спољном политиком ЕУ део преговарачког оквира. Вучевић: Најважније је да Србија остаје на европском путу, разумемо да нас чека интензивно усклађивање
Хроника

Емануеле Жиофре предао Милошу Вучевићу Извештај ЕК: Усклађивање са спољном политиком ЕУ део преговарачког оквира. Вучевић: Најважније је да Србија остаје на европском путу, разумемо да нас чека интензивно усклађивање

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. октобар 2024.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануеле Жиофре предао је премијеру Милошу Вучевићу Извештај Европске комисије за Србију за 2024. годину.

Жиофре је изјавио да је прогресивно усклађивање са спољном и безбедносном политком ЕУ део преговарачког оквира, као и да ЕУ жели да Србија буде део њене породице.

"Дакле, земља кандидат мора прогресивно односно постепено, да се усклади са одлукама у оквиру ове политике, а неке подразумевају рестриктивне мере, неке су декларације. И заиста усклађивање постоји и у једном и у другом, и то је оно што тражимо", рекао је Жиофре на конференцији за медије.

Он је тако одговорио на питање новинара шта ЕУ препоручује Србији после овог извештаја шта Србија треба да уради да би се ускладила са том спољном и безбедносном политиком ЕУ, да ли су поставили неке рокове и да ли то значи увођење санкција Русији.

Како је рекао, с обзиром на то да је Србија земља кандидат, ЕУ има снажне везе са Србијом.

Додао је да процес преговарања траје дуго и да је настала компликованија геополитичка ситуација због сукоба у Украјини, која сада траје већ скоро 1.000 дана.

„У тим околностима важно је имати јасну геостратешку оријентацију и о томе смо разговарали са Србијом. Ми верујемо да ће Србија бити чланица ЕУ, идемо у том правцу и желимо да можемо рачунати на Србију као поузданог и искреног партнера који ће бити део наше Уније која се заснива на заједничким вредностима демократије и владавине права", поручио је Жиофре.

Нагласио је да је то унија у коју Србија ступа и зато што је сама то одлучила.

"Дакле, донели сте свесну одлуку да се придружите и то ће учинити Унију и већом и снажнијом. О томе смо разговарали и прошле недеље и данас и наставићемо даље да разговарамо. Правац је врло јасан, ми желимо Србију у ЕУ, имамо јасну геостратешку оријентацију а то је да Србија буде део наше породице", поручио је Жиофре.

Вучевић: Разумемо поруке Брисела

Вучевић је поручио да Србија остаје на европском путу и да је чланство у ЕУ главни спољно-политички циљ Србије, као и да разумемо да нас чека интензивно усклађивање са ЕУ по питању спољне и безбедносне политике.

"Наравно да смо схватили поруку Брисела, коју чујемо не по први пут и , у односу на ову тему. Разумемо да нас чека интензивно усклађивање како будемо стварали напредак у придруживању ЕУ. То је нешто што за нас није нејасно или непознато. Наравно, ми очекујемо да то буду паралелни процеси, јер без тога све то нема ни смисла", рекао је Вучевић.

Он је тако одговорио на питање новинара да ли му је шеф Делегације ЕУ у Србији Емеануеле Жиофре рекао на састанку пре конференције шта би Србија требало да уради и на питање да ли ће увести санкције Русији.

Новинар је, такође, питао како коментаришу то што је Урсула фон дер Лајен отказала састанак са Вучевићем, али се састала са Вучићем и напоменуо да обојица као представници власти у Србији имају исту политику и да је председник државе вероватно знао да се премијер састао са представником Русије.

На питање како је доживео то што је Фон дер Лајен отказала састанак Вучевић је рекао да је видео изјаве представника Европске уније.

"Оно што је најважније је да Србија остаје на европском путу и то је то. То је то. Ко хоће, састаје се, ко неће, не састаје се. Ми даље радимо. Видели сте да смо се данас састали. Наставићемо даље да радимо. Нема ту ни сујете, ни увређености, увредљивости, ни таштине. Свако свој посао. Ми водимо пре свега рачуна о Србији ", поручио је Вучевић.

Додаје да је Жиофре изнео неке главне поруке или ствари које ЕУ мисли да треба да нагласе из извештаја, али где смо и ми нешто истакли што се тиче позиције Србије.

"Наша усклађеност са спољнополитичком безбедносном политиком ЕУ је 53 одсто када би то мерили у релативним бројевима, али поновићу оно што сам рекао - није питање, а јасно нам је да то значи ЕУ, усклађивање са изјавама и декларацијама", навео је он.

Подсетио је да Србија партиципира у три војне мировне мисије са ЕУ, као и да смо донели закон о учешћу цивила прошле године у мировним мисијама.

"Не заборавите да Србија и те како учествује у укупној безбедносној политици Европе и ЕУ по питању пре свега одбрамбене индустрије и да не дозвољава да ико крши санкције, говоримо о трећим странама. То је нешто што је моја обавеза да истакнем и што је Србија конкретно урадила. А питање, наравно, сада броја докумената је увек релевантно", навео је Вучевић.

Премијер је поновио да Србија партиципира у три мировне мисије, које су под покровитељством ЕУ и да је држава у контакту са свим странама.

Европска комисија је данас усвојила годишњи Пакет проширења за 2024. годину који се састоји од извештаја за десет кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ, међу којима је и извештај за Србију, а који је данас представљен у Бриселу.

Европска комисија је у нацрту извештаја о Србији за 2024. годину, у који је Танјуг имао увид, навела да је Кластер 3, који се односи на конкурентност и инклузивни раст, технички спреман за отварање и истакла да ће укупни темпо преговора наставити да зависи од реформи владавине права и нормализације односа Београда и Приштине.

Овогодишњи нацрт извештаја има око 100 страна, а у делу који се односи на дијалог Београда и Приштине наводи се да се од обе стране очекује да спроводе обавезе из Споразума о путу ка нормализацији односа, што, како се напомиње, укључује оснивање Заједнице српских општина.

(Спутњик)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер