Početna strana > Hronika > Eksperti predlažu Obami odustajanje od članstva Gruzije i Ukrajine u NATO
Hronika

Eksperti predlažu Obami odustajanje od članstva Gruzije i Ukrajine u NATO

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. mart 2009.

Eksperti preporučili američkom predsedniku Obami niz koraka za približavanje Rusiji. Među predlozima su preispitivanje postavljanja raketnog štita u Poljskoj i Češkoj, odustajanje od prijema Gruzije i Ukrajine u NATO i saradnja na onemogućavanju razvoja iranaskog nukleranog oružja i suzbijanju Al Kaide.

Komisija sastavljena od bivših američkih senatora i eksperata Demokratske i Republikanske partije preporučila je američkom predsedniku Baraku Obami niz koraka za približavanje Rusiji.

Među predlozima su i odustajanje od članstva Gruzije i Ukrajine u NATO i preispitivanje postavljanja protivraketnog štita u Poljskoj i Češkoj.

U izveštaju komisije, koju su predvodili bivši senatori, republikanac Čak Hejgel i demokrata Geri Hart, ocenjeno je da je Rusija jedna od ključnih zemalja sa kojima treba sarađivati u aktuelnim nastojanjima Amerike da odgovori na međunarodne izazove.

"Predanost Amerike poboljšanju rusko-američkih odnosa nije nagrada za dobro međunarodno ponašanje Moskve, ni podrška unutrašnjoj politici ruske vlade, već priznanje značaja koji saradnja Rusije ima za postiznaje suštinskih američkih ciljeva, od onemogućavanja Irana da razvije nuklerano oružje i suzbijanja Al Kaide do uspostavljanja bezbednosti i prosperiteta u Evropi", istaknuto je u izveštaju komisije.

Među svojih 19 preporuka komisija ističe da SAD treba da preispitaju politiku širenja NATO na istok i postavljanja antiraketnog štita, što su bila dva glavna problema u odnosima sa Moskvom.

SAD treba da "prihvate da ni Ukrajina ni Gruzija nisu spremne za članstvo u NATO i da rade zajedno sa američkim saveznicima na razvijanju alternativa članstvu u Alijansi koje bi pokazale predanost zaštiti njihovog suvereniteta", navodi komisija.

Vašington ne treba da dozvoli jačanje ruskog uticaja u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, ali treba da preispita postavljanje sistema raketne odbrane u Poljskoj i Češkoj i da učini istinski napor kako bi uspostavio saradnju sa Rusijom u odbrani od zajedničkih pretnji od iranskih i drugih projektila, istaknuto je u izveštaju.

Na ekonomskom planu, novoj administraciji se preporučuje i da konačno ukine prepreke koje opterećuju trgovinske odnose, i da pomogne Rusiji da bude uključena u Svetsku trgovinsku organizaciju. Od Moskve se, zauzvrat, očekuje da se obaveže na iskreni napor u stvaranju neophodnih uslova za strana ulaganja.

Kada je reč o američkim interesima, u izveštaju se ističe da SAD treba da pridobiju Moskvu kao američkog partnera u politici prema Iranu i u pogledu šireg problema pojave novih nuklearnih sila.

Preporučuje se bliža saradnja sa Rusijom u borbi protiv terorizma i stabilizaciji Avganistana i pokretanje ozbiljnog dijaloga o kontroli naoružanja, uključujući širenje sporazuma START 1, kao i dalje ograničenje strateškog i taktičkog nuklearnog oružja.

Komisija je radila pod pokroviteljstvom Niksonovog centra i Univerziteta Harvard. Hejgel i Hart su prošle sedmice boravili u Moskvi, gde ih je primio ruski predsednik Dmitri Medvedev. Njihov izveštaj je predstavljen Savetniku za nacionalu bezbednost DŽimu DŽonsu i potpredsednku SAD DŽou Bajdenu.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner