субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Експерти предлажу Обами одустајање од чланства Грузије и Украјине у НАТО
Хроника

Експерти предлажу Обами одустајање од чланства Грузије и Украјине у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. март 2009.

Експерти препоручили америчком председнику Обами низ корака за приближавање Русији. Међу предлозима су преиспитивање постављања ракетног штита у Пољској и Чешкој, одустајање од пријема Грузије и Украјине у НАТО и сарадња на онемогућавању развоја иранаског нуклераног оружја и сузбијању Ал Каиде.

Комисија састављена од бивших америчких сенатора и експерата Демократске и Републиканске партије препоручила је америчком председнику Бараку Обами низ корака за приближавање Русији.

Међу предлозима су и одустајање од чланства Грузије и Украјине у НАТО и преиспитивање постављања противракетног штита у Пољској и Чешкој.

У извештају комисије, коју су предводили бивши сенатори, републиканац Чак Хејгел и демократа Гери Харт, оцењено је да је Русија једна од кључних земаља са којима треба сарађивати у актуелним настојањима Америке да одговори на међународне изазове.

"Преданост Америке побољшању руско-америчких односа није награда за добро међународно понашање Москве, ни подршка унутрашњој политици руске владе, већ признање значаја који сарадња Русије има за постизнаје суштинских америчких циљева, од онемогућавања Ирана да развије нуклерано оружје и сузбијања Ал Каиде до успостављања безбедности и просперитета у Европи", истакнуто је у извештају комисије.

Међу својих 19 препорука комисија истиче да САД треба да преиспитају политику ширења НАТО на исток и постављања антиракетног штита, што су била два главна проблема у односима са Москвом.

САД треба да "прихвате да ни Украјина ни Грузија нису спремне за чланство у НАТО и да раде заједно са америчким савезницима на развијању алтернатива чланству у Алијанси које би показале преданост заштити њиховог суверенитета", наводи комисија.

Вашингтон не треба да дозволи јачање руског утицаја у земљама бившег Совјетског Савеза, али треба да преиспита постављање система ракетне одбране у Пољској и Чешкој и да учини истински напор како би успоставио сарадњу са Русијом у одбрани од заједничких претњи од иранских и других пројектила, истакнуто је у извештају.

На економском плану, новој администрацији се препоручује и да коначно укине препреке које оптерећују трговинске односе, и да помогне Русији да буде укључена у Светску трговинску организацију. Од Москве се, заузврат, очекује да се обавеже на искрени напор у стварању неопходних услова за страна улагања.

Када је реч о америчким интересима, у извештају се истиче да САД треба да придобију Москву као америчког партнера у политици према Ирану и у погледу ширег проблема појаве нових нуклеарних сила.

Препоручује се ближа сарадња са Русијом у борби против тероризма и стабилизацији Авганистана и покретање озбиљног дијалога о контроли наоружања, укључујући ширење споразума СТАРТ 1, као и даље ограничење стратешког и тактичког нуклеарног оружја.

Комисија је радила под покровитељством Никсоновог центра и Универзитета Харвард. Хејгел и Харт су прошле седмице боравили у Москви, где их је примио руски председник Дмитри Медведев. Њихов извештај је представљен Саветнику за националу безбедност Џиму Џонсу и потпредседнку САД Џоу Бајдену.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер