субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Економист: ЕУ се држи пријатељски према новим властима у Србији
Хроника

Економист: ЕУ се држи пријатељски према новим властима у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. август 2012.

ЛОНДОН - Европска унија се држи пријатељски према новим властима у Србији, користећи став "гледамо и чекамо", пише лондонски Економист, који сматра да је такав став заузет и због тога што је бивши председник Србије Борис Тадић много обећавао, а мало испунио.

Угледни лондонски недељник оцењује да би економија могла да буде већи изазов за нову српску владу него питање Европске уније и Косова, износећи податке да је у последње четири године незапосленост скочила са 14 на 25 одсто, плате се смањиле због пада динара, а спољни дуг нарастао.

Нови аранжман за Међународним монетарним фондом би значио и нове мере штедње, а премијер Ивица Дачић је рекао да су Срби већ пропатили довољно, наводи Економист.

Као једно од питања која стоје пред новим властима, лондонски недељник истиче и разговоре Београда и Приштине, уз навођење става српске стране да је само Београд до сада чинио уступке.

Томислав Николић каже да жели консензус између Срба пре него што се разговори наставе. Он и Дачић истичу да ће наставити европске интеграције и да ће се борити против организованог криминала, и то је управо оно што Брисел жели да чује, сматра Економист.

Описујући новог премијера Ивицу Дачић, лист пише да он зна шта значи негативни имиџ и помиње његово извињење јапанском држављанину коме је у Београду украден бицикл.

Дачић је ту крађу назвао срамотом, јер се тиме ствара негативна слика о Србији, наводи се у тексту.

Економист подсећа да је Дачић после мајских избора напустио коалицију са дотадашњим партнером Демократском странком и ушао у савез са Српском напредном странком.

Многи у ЕУ су опрезни због уласка у власт двојице чврстих националиста. Николић је рекао да Србија никада неће признати Косово и да се у Сребреници није догодио геноцид, али је казао да је 40.000 Срба на северу Косова пред ризиком да буду протерани, што би по његовом мишљењу био прави геноцид, наводи лондонски дневник у тексту посвећеном Србији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер