петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Египатска војска дала политичарима рок од 48 сати да реше кризу у земљи
Хроника

Египатска војска дала политичарима рок од 48 сати да реше кризу у земљи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. јул 2013.

Каиро - Египатска војска дала политичарима рок од 48 сати да реше кризу у земљи и поручила да ће у супротном "преузети одговорност и представити свој план за мир".

У протестима против режима учествују милиони људи, а у нередима је страдало најмање пет људи. Ројтерс је објавио и да су четири министра поднела оставке.

Како преносе агенције, на улицама египатских градова је од јутрос мирно, али и напето, док поједини локални медији јављају да има више од пет жртава - лист Ал-Масри Ал-Јум је објавио да има 14 мртвих.

Генерал Абдел Фатах ал-Сиси назвао је масовне протесте против председника Мохамеда Морсија "изразом грађанске воље без преседана".

"Политичари имају 48 сати да одговоре на захтеве грађана. Режим и опозиција морају да се договоре или ћемо ми представити наше виђење решења и представити свој план пута ка миру", рекао је Сиси на државној телевизији.

Иначе, и демонстранти су раније поставили ултиматум - после уласка у седиште Муслиманске браће, дали су председнику Морсију рок до сутра у пет поподне да поднесе оставку.

Нешто раније, покрет Муслиманска браћа председника Мохамеда Морсија наговестио је да ће оштро реаговати након што је спаљено седиште покрета у Каиру и основати сопствене трупе.

"Демонстранти су прешли црвену линију и наш покрет разматра како да се одбрани. Нећемо седети скрштених руку и толерисати напад на наше институције. Веома је опасно да један ентитет неког друштва насиљем покуша да избори промене, јер би то могло да изазове и друге да се послуже истим оруђем. Покрет Муслиманска браћа је дисциплинована организација", навео је портпарол владајућег покрета Гехад Ел-Хадад.

Он је подсетио да су и 2011. године, када је свргнут режим Хоснија Мубарака организовани "народни комитети за одбрану", а на питање да ли се сличан сценарио спрема сада рекао је: "Народ неће седети скрштених руку".

Иначе, према неким проценама, на демонстрацијима против Морсијевог режима учествује више људи него што их је било на улицама током "египатског пролећа" 2011. године.

Истовремено, западни медији су објавили да су четири министра уручила писане оставке премијеру Хишаму Кандилу.

Подсетимо, министар туризма Хишам Зазу је већ покушао да пондесе оставку прошлог месеца након што је Морси за гувернера Луксора именовао Адела ал Хајата, члана исламистичке странке која се доводи у везу са масакром над туристима у том граду 1997. године.

Исламистички египатски председник је 16. јуна именовао Хајата и још 16 нових гувернера, од којих су седморица чланови владајуће странке Муслиманска браћа.

Хајат је члан политичког огранка бивше исламистичке екстремистичке групе Гама исламија, која је преузела одговорност за масакр над 58 туриста 1997. године у Луксору.

Али Зазу се вратио на посао прошле недеље, после Хајатове оставке.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер