четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Economist: Српска дипломатија на стероидима
Хроника

Economist: Српска дипломатија на стероидима

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. октобар 2009.

"Српска дипломатија толико жива, да делује као да је на стероидима", пише британски лист Економист. Посете високих страних званичника Београду лист описује као “неочекивано велику пажњу, релативно малој балканској земљи.”

Не само да српски министар спољних послова Вук Јеремић у просеку проводи два сата дневно у авиону путујући по свету, него и високи страни званичници често посећују Београд, пише лондонски Економист (Economist) оцењујући да је српска дипломатија толико жива да "делује као да је на стероидима".

"Само у последње две недеље, у Београду су били шеф шведске дипломатије Карл Билт, председник Естоније Томас Илвес и председник Русије Дмитриј Медведев. Ускоро треба да уследи и посета председника Турске Абдулаха Гула. За релативно малу балканску земљу, Србија привлачи неочекивано велику пажњу света", наводи Економист.

То је у великој мери због Косова, питања у којем је Србија у доброј мери остварила своје циљеве, али српска дипломатија се бави и другим стварима осим што лобира против признавања једностране независности своје јужне покрајине, пише лист подсећајући на посету потпредседника САД Џозефа Бајдена Београду и одласке председника Бориса Тадића у Кину или Либију.

"Тадић каже да српска спољна политика почива на четири стуба - САД, Русији, Кини и Европској унији", наводи се у тексту.

Лист оцењује да је оваква активност већ донела неке плодове. Поред тога што већина држава није признала независност Косова, укључујући и Шпанију, идућег председавајућег ЕУ, Србија очекује да ће ове године извести оружја и војне опреме у вредности од пола милијарде евра, Пекинг је одлучио да уложи 200 милиона евра у изградњу моста у Београду, а Русија је одобрила повољан зајам у износу од једне милијарде евра.

"Влада се чак нада, могло би се рећи и очекује, да ће бити постигнут компромис којим би се одмрзло примењивање прелазног трговинског споразума са ЕУ", додаје Економист.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер