Početna strana > Hronika > DŽulijan Harston: SAD i Velika Britanija neprestano pokušavali da ultimatum prikažu kao pregovore sa Srbijom
Hronika

DŽulijan Harston: SAD i Velika Britanija neprestano pokušavali da ultimatum prikažu kao pregovore sa Srbijom

PDF Štampa El. pošta
petak, 31. jul 2015.

Postoji obrazac u odnosima sa Srbijom koji nije počeo sa Rambujeom (ne treba zaboraviti nemoguće zahteve koje je Austrija postavila Srbiji 1914, koje je Beograd prihvatio, mada se čak i to pokazalo kao nedovoljno). Međutim, pošto je Rambuje bio početna tačka u sadašnjoj sagi o Kosovu, trebalo bi da i mi odatle započnemo prepoznavanje uobičajenog ponašanja SAD, Velike Britanije i drugih koji su neprestano pokušavali da ultimatum prikažu kao pregovore.

U diskusiji o zahtevu Kosova za prijem u članstvo u Unesku ove nedelje pomenut je i Ahtisarijev plan, i činjenica da bi bilo koji zahtev Kosova da postane član Uneska bio izvan onoga što je dozvoljeno Ahtisarijevim dokumentom. Možda to i jeste istina. To ostavljam međunarodnim pravnicima. Ono što je interesantno jeste činjenica da je i Ahtisarijev plan bio posledica odluke Ahtisarijevih gospodara u vreme kada uopšte nije trebalo da bude pregovora sa Srbijom.

Prisustvovao sam svim sastancima u Beču između Srbije, predstavnika međunarodne zajednice i predstavnika Kosova. Nije tajna da sam imao veoma žive razgovore sa Martijem Ahtisarijem. Mnogo puta sam mu ponovio da on i njegov plan neće doživeti uspeh ako se pritiska samo jedna strana. Za to u Beču nije bilo volje. Za vreme naših ručkova u „Kafeu central” rekao sam Ahtisariju da njegova misija neće uspeti ako on i njegove kolege iz Evrope i SAD nastave da pokazuju kosovskim predstavnicima da će uspeti u svemu što su naumili a da Srbi neće uspeti da ostvare svoje ciljeve. Trebalo je da promeni ponašanje u vezi sa Rambujeom. Rekao sam mu da su „privatne poruke” koje je slao Albanci tumačili kao slabost a Srbi u Beogradu i Mitrovici kao poziv na kapitulaciju.

Ahtisari i njegovi mentori bili su do kraja dosledni u tome da je njihov put najbolji i da će pobediti na Kosovu, pa čak i da će ubediti Ruse u Njujorku u to da će Ahtisarijev plan dovesti do mirnog i trajnog rešenja... (Ahtisari: „Moji prijatelji u Vašingtonu i Londonu uveravaju me da Rusija neće ometati moj plan u UN”; Rekao sam Ahtisariju: „Marti, da li mogu da dobijem malo onoga što pušiš, šta god to bilo?”)

Tako je komunikacija sa Srbijom nastavljena ultimatumom umesto pregovorima. I na Kosovu se uspostavila važna šema – da neće biti pritiska na vlasti u Prištini, što je posvedočilo i preuranjeno prihvatanje kosovske „nezavisnosti”.

Da li je rezolucija o Srebrenici pod patronatom Velike Britanije poslednje bacanje ovih nameštenih kockica?

Mislim da možda jeste. Posle sramotnog neuspeha rezolucije Saveta bezbednosti – nakon suočavanja sa odmerenim odgovorom Srbije, sa elegantnom reakcijom posle napada na Vučića i trijumfom spoljne politike prilikom posete bosanskog predsednika Beogradu – u poslednjih nekoliko dana videli smo promenu kursa u akcijama i izjavama koje dolaze iz SAD i Velike Britanije.

Deklaracija SAD postavlja iznenađujuće čvrste uslove – da bi Priština trebalo da pripazi na ponašanje i da shvati da je to deo pregovaračkog procesa. A od Velike Britanije stigla je relativno neutralna ali pozitivna izjava britanskog ambasadora u Beogradu, uz poruku premijera Kamerona, koju bi čak i najskeptičniji posmatrači mogli da protumače kao izvinjenje za nepromišljenu rezoluciju Velike Britanije u Savetu bezbednosti...

Možda je kalup iz Rambujea konačno razbijen. Zaplašivanje i maltretiranje će prestati i pravi pregovori sa Srbijom kao ravnopravnim partnerom u budućnosti će postati praksa.

Ovo pišem u švajcarskim planinama, gde je, kao i u Srbiji, neuobičajeno vruće. Najveći izazov za Švajcarsku u poslednje dve nedelje bio je da angažuje vojnike da vodom prskaju krave u planinama kako bi ih spasli od toplotnog udara. Zar ne bi bilo divno baviti se problemima kao što je ovaj?

Autor je bivši pomoćnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner