четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Стиглиц: Након коронавируса свет више неће бити исти - економија САД ће бити неповратно погођена, јер се систем заснован на сировом профиту показао као неефикасан
Хроника

Џозеф Стиглиц: Након коронавируса свет више неће бити исти - економија САД ће бити неповратно погођена, јер се систем заснован на сировом профиту показао као неефикасан

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2020.

 Један од најцењенијих светских експерата, Американац Џозеф Стиглиц тврди да после короне свет више неће бити исти као што је био, те да ће у првом реду неповратно погодити економију САД засновану искључиво на сировом профиту јер се тај систем показао као лош који у оваквим кризама не даје резултате.

Америка има велики пад продаје, производње, БДП и прихода буџета и САД и савезних држава. Једино расту сви показатљи повезани са епидемијом и – незапосленост.

Међу обичним Американцима, али и у знатном делу елите САД влада права паника. Свима је јасно да су загазили у навећу кризу након оне од пре 90 година из које је земљу вадио Рузвелт.

Сви покушавају да проникну: како ће већина у САД живети после короне? Најчешћи одговор је: лошије, осетно лошије, а многи и веома лоше.

Нобеловац Џозеф Стиглиц већ је рекао: "Изградили смо економију без амортизера. Систем који је изгледао усмерен ка максимизирању профита – показао се нестабилним и изложеним ризицима. Људи прелазе преко разапетог конопца, без сигурносне мреже испод“.

Американац без посла је – нико. Нема новца за плаћање хипотеке (којом је оптерећен већи део становништва). Он нема новца ни социјални пакет за плаћање здравственог осигурања, без којег се одлазак у болнице или чак позивање хитне помоћи могу претворити у хиљаде рачуна. Зато је у последње време безмало половина свих личних банкрота повезана са немогућношћу плаћања здравствених рачуна.

Изградили смо економију без амортизера. Систем који је изгледао усмерен ка максимизирању профита – показао се нестабилним и изложеним ризицима. Људи прелазе преко разапетог конопца, без сигурносне мреже испод

Он нема довољну уштеђевину да може да преживи своје лоше године. Око 40 одсто одраслих Американаца не може себи да приушти непланиране трошкове од 400 долара.

Донедавно се чинило да је Трамп победио незапосленост, а од 29. марта до 4. априла су америчке власти регистровале 6,6 милиона прелиминарних захтева за добијање помоћи за незапослене.

То је готово 10 пута више од рекордног недељног показатеља забележеног 1982. године.

А откад је Трамп прогласио ванредно стање средином марта, безмало 20 милиона Американаца је доставило такве захтеве.

На Хавајима је током марта 22 одсто свих запослених написало захтев за помоћ за незапослене. У индустријском Мичигену – 21 одсто, у Пенсилванији – 20 одсто…

Истина: такве захтеве пишу и они који очекују губитак посла, али га реално може изгубити 14 до 28 милиона радних места

Потражња за одећом већ је пала за 50 одсто, намештаја – за 27 одсто, аутомобила и резервних делова за њих – за 26 одсто…

Буџети неких америчких градова већ су кратки за 70 одсто пореских прихода…

Две трећине власника малих фирми нису сигурни да ће опстати.

Први човек Федералне банке Њујорка, Џон Вилијамс, уверен је да се америчка економија неће опоравити пре краја 2020-те године.

Према проценама, пад америчког БДП у другом кварталу 2020 може бити и до 40 одсто. Сваки дан стајања националне економије САД кошта непроизведених 25 милијарди долара

(Факти-Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер