четвртак, 14. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Бајден на скупу у Загребу: Договори Косова и Србије су историјски корак; Томислав Николић - Замолио сам Бајдена да утиче на ЕУ да владу Србије охрабри отварањем поглавља
Хроника

Џозеф Бајден на скупу у Загребу: Договори Косова и Србије су историјски корак; Томислав Николић - Замолио сам Бајдена да утиче на ЕУ да владу Србије охрабри отварањем поглавља

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. новембар 2015.

САД подржавају допринос Србије у превазилажењу безбедносних изазова, позитиван однос према мигрантској кризи, као и допринос миру и стабилности у региону.

То је рекао је потпредседник САД Џозеф Бајден током сусрета са председником Србије Томиславом Николићем у Загребу.

Како је саопштила Служба са сараднују са медијима председника, у срдачном и отвореном разговору са потпредседником САД, у оквиру састанка Брдо-Бриони, председник Николић посебно је истакао важност сарадње у превазилажењу изазова данашњице, међу којима је тероризам највећи.

Бајден је том приликом пренео да САД подржавају политику коју води председник Николић као и допринос Србије миру и стабилности у региону.

Потпредседник САД захвалио је Николићу на доприносу Србије у превазилажењу безбедносних изазова и поновио став да САД подржава Србију у њеним напорима да спроведе реформе, као и у тежњи да постане пуноправни члан Европске уније, наводи се у саопштењу.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је у Загребу да ће у билатералну посету Хрватској вероватно доћи на пролеће.

"Рачунам да би то могао да буде фебруар или март, ако не буде ванредних избора, што мислим да није добро за Хрватску", рекао је Николић новинарима по завршетку самита Процеса Брдо - Бриони.

На питање новинара да ли га је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић позвала у посету Загребу, Николић је рекао да се у уторак увече на кратко састао са њом и да му је рекла да ће за Божић ићи на Косово да посети хрватске војнике.

“Рекла је и да би ме одмах позвала, али да чека да се конституише хрватска влада”, додао је Николић.

Упитан да ли се Грабар - Китаровић наљутила због тога што ју је долазећи на самит пољубио три пута, Николић је рекао да је то његов обичај.

"Сада је и она упознала српски обичај као што је претходно имао прилику и бивши председник Иво Јосиповић. Волим да оне који не познају наше обичаје пољубим три пута и не видим у томе ништа лоше", додао је.

Николић је новинарима пренео да се током самита састао и са потпредседником САД Џозефом Бајденом који му је рекао да САД подржавају Србију у њеним напорима да спроведе реформе, као и у тежњи да постане пуноправни члан ЕУ.

Према Николићевим речима, Бајден је похавлио Србију и због позитивног односа према мигрантској кризи и доприноса миру и стабилности у региону.

Николић је оценио да је самит Процеса Брдо - Бриони протекао у пријатељском и добром тону, али да, како је додао, увек има варница између њега и председнице Косова Атифете Јахага јер, као и други представници Косова, о Косову уобичајено говори као о држави.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је вечерас да је у разговору са потпредседником САД Џозефом Баједном у Загребу било речи о сарадњи у Југоисточној Европи, ставу Србије према НАТО и мигрантској кризи, као и да је Бајден пружио пуну подршку Србији на европском путу.

Бајден је задовољан напретком који смо постигли у сарадњи у Југоисточној Европи и потпуно подржава жељу Србије да испуни све услове како би постала чланица ЕУ, рекао је Николић.

"Он је рекао да је обавештен и сагласан с тим да је наш став да Србија нема намеру да тражи пријем у НАТО и да он то потпуно разуме, али да ће подржати остале земље чланице бивше Југославије да постану чланице НАТО", додао је Николић.

Амерички председник, рекао је Николић, има пуно похвала за однос Србије према мигрантској кризи и мигрантима као људима посебно.

"Он се се нада да ће то протећи тако да Србија нема додатних напора, при чему је мислио на евентуално затварање граница неких држава у Европи које би угрозило Србију, која не би затворила границе или која би добијала даље мигранте неким другим каналима, рецимо из Турске, преко Бугарске", рекао је председник Србије.

Сједињене Америчке Државе подржавају допринос Србије у превазилажењу безбедносних изазова, позитиван однос према мигрантској кризи, као и допринос миру и стабилности у региону, рекао је Бајден током сусрета са председником Србије Томиславом Николићем у Загребу, саопштила је претходно Служба председника за сарадњу с медијма.

Београд и Пришšтина да преговарају али да се договори испуне

Николић је рекао да Београд и Приштина треба да наставе да преговарају, али отворено и искрено, а да оно што је договорено треба и да испуне.

Према његовим речима, током самита Брдо-Бриони разговор је вођен у веома пријатељском тону, али како је додао, увек има варница са косовском предеседницом Атифете Јахјагом, која по азбучном реду говори раније и увек наглашава да је Косово држава, на шта председник Србије увек прецизира у ком је Косово статусу.

"Ја онда одговорим у ком је Косово статусу и да је то вечити статус

и да би било боље да преговарамо, али искрено и отворено и да оно што договоримо и испунимо", рекао је Николић новинарима.

Према његовим речима, Србија се не заклања иза одлуке ни једне друге институције уколико председник државе или председник владе нешто договоре, Србија то увек испуни.

Он је подестио да је Приштина само један дан по потписивању Споразума о стабилизацији и придруживању препустила Уставном суду да одмах суспендује онај део Бриселског договора који се тиче Заједнице српских општина.

Јахјага, како је додао, не може да говори о суштинској аутономији а о томе да је то најмладја држава на Балкану би "могла да каже нешто тек после одлуке Савета безбедности."

Николић је рекао да је на самиту било речи и о томе колико је влада Србије учинила у досадашњим реформама, оценивши да би Европска унија требало да Србију охрабри отварањем поглавља.

"Ја сам замолио и на скупу и посебно (америчког) потпредседника (Џозефа) Бајдена да утиче на Европску унију да ту владу охрабри отварањем поглавља зато што је немогуће да неко уради толико посла и да не отвори ни једно поглавље тим пре што то отварање поглавља не представља пријем у Европску унију, али представља велико охрабрење да оно што радите, радите добро и да то што сте урадили добро се једном коначно валоризује и кроз став Европске уније", рекао је Николић.

ЗАГРЕБ -Председник Србије Томислав Николић поручио је данас из Загреба, са самита у оквиру процеса Брдо-Бриони, да очекује обнављање пријатељстава у региону и успостављање сарадње.

"Даће Бог да се увек овако састајемо и да обнављамо пријатељства и успостављамо сарадњу", написао је Николић на свом Твитер профилу.

У Загребу се данас одржава самит у оквиру процеса Брдо-Бриони, а ово је прва Николићева посета Хрватској од како је 2012. године постао председник Србије.

Домаћини самита су хрватска председница Колинда Грабар Китаровић и словеначки председник Борут Пахор, а на скупу, између осталих, учествују и потпредседник САД Џозеф Бајден и председник Европског савета Доналд Туск.

Лидери држава насталих на подручју бивше Југославије и Албаније и њихови гости из САД и ЕУ састали су се на Пантовчаку у Загребу, где се налази кабинет председника Хрватске.

Српски председник ће се током боравка у Загребу састати и са председником Српског народног већа у Хрватској Милорадом Пуповцем и митрополитом загребачко-љубљанским Порфиријем.

Николић и Јахјага за истим столом

Након заједничке фотографије за високе госте сумита Брдо-Бриони Колинда Грабар-Китаровић приредила је ручак под мотом 'Хрватска за столом, Словенија у чаши".

За истим столом седили су српски председник Томислав Николић и председница Косова Атифете Јахјага, али нису проговорили ни реч, објавио је портал загребачког Јутарњег листа.

Иначе, на ручку су се послуживали хрватски специјалитети, уз врхунска словеначка вина, а организатори су тиме желели послати поруку да две суседне земље, Хрватска и Словенија уз организацију овог скупа одржавају и добре пријатељске односе.

Амерички потпредседник Џозеф Бајден изјавио је данас да су договори Београда и Приштине "историјски корак".

Бајден је у Загребу у обраћању новинарима на крају самита Брдо-Бриони, поводом напректа који је остварен у региону, рекао да Србија и Косово имају продуктиван однос.

Договори Косова и Србије су историјски корак, рекао је Бајден и поздравио лидере у Београду и Приштини који су омогућили споразуме.

Џозеф Бајден на скупу у Загребу: Ова регија је од изузетног значаја за САД

Загреб је јутрос допутовао амерички потпредседник Џозеф Бајден, који учествује на самиту Брдо-Брони са председницима држава бивше СФРЈ и Албаније. На скупу учествује председник Србије Томислав Николић.

Амерички потпредседник Џозеф Бајден, посебни гост председничког самита  Брдо-Бриони на којем су окупили челници земаља југоисточне Еуропе, изјавио је данас да је ова регија од изузетног интереса за САД последњих 25 година.

- За САД и мене посебно, али говорим у име америчког председника, ова је регија у последњих 25 година од изузетног интереса - казао је други човек САД-а новинарима у Загребу.

По његовим речима, регионална иницијатива Брдо-Бриони ради добар посао јер успева у последњих пет година да окупи све челнике како би разговарали.

Ветеран дипломације, 73-годишњи Бајден је врсни познавалац источне Еуропе.

- Овде сам био док је још Тито био жив, а потом Туђман. Сад знате колико сам стар - нашалио се Биден који је гост самита земаља југоисточне Еуропе који се касније током одржава у Загребу.

Чланство у ЕУ и НАТО најбољи пут за регион

Џозеф Бајден изјавио је да је улазак земаља југоисточне Европе у ЕУ и НАТО најбољи начин за унапређење мира, благостања и безбедности у региону.

"Сањамо да ће постојати Европа која ће бити целовита, мирна и јединствена и сматрамо да то није могуће без југоисточне Европе, Балкана. То је јемство да ће постојати Европа која је целовита, јединствена и у миру", рекао је Бајден на крају самита Процеса "Брдо-Бриони" који је у Загребу окупио лидере земаља Западног Балкана.

Подсећајући да су земље региона различито напредовале у процесу евроатлантских интеграција, Бајден је рекао да САД снажно подржавају чланство Црне Горе у НАТО и да врата тог војног савеза остају отворена.

Бајден је нагласио да је регион југоиточне Европе којим се бави више од 25 година, претрпео корените промене.

Он је рекао да више не види људе који пуцају једни на друге, већ људе који се међусобно шале."То је коренита промена. То показује да је могућа трансформација од несугласица ка сагласности", додао је.

У заједничком обраћању после самита Процеса "Брдо-Бриони" са председницима Хрватске и Словеније и председником Европског савета Доналдом Туском, потпредседник САД је оценио да је састанак био продуктиван и да му се чинило да "слуша галс једне породице".

Загреб под опсадом полиције

Бајденов авион У.С. Аир Форце 2 слетео је на загребачки аеродром нешто пре осам сати, неколико минута пре него је било планирано, а дочекали су га Јосип Буљевић, саветник председнице за националну безбедност и Јаков Китаровић, председничин супруг.

Иначе, Загреб је практично блокиран град због самита на којем учествује и председник Савета Европе Доналд Туск и аустријски председник Хаинц Фишер.

Већ данима у Загребу су на снази посебне мере безбедности.

Бајден се састао са Туском и Пахором, следи и сусрте са хрватском председницом

Амерички потпредседник Џозеф Бајден састао се данас у Загребу с председником Европског савета Доналдом Туском и словеначким председником Борутом Пахором.

Бајден и Туск такође су гости самита земаља окупљених у Процесу Брдо-Бриони који се данас одржава у Загребу.

Бајден ће се пре почетка самита састати и с премијером Хрватске Зораном Милановићем у Банским дворима.

Пахор и хрватска председница Колинда Грабар Китаровић су организатори ванредног самита у оквиру Процеса Брдо-Бриони покренутог 2013.

Новинари бесни, жале се на немогуће услове рада

Услови за рад за новинаре у пресс центру су, благо речено, незадовољавајући, жале се преко друштвених мрежа представници медија који прате овај догађај, преноси Н1.

Један аустријски новинар о свему томе је је "известио уживо" и на свом фејсбук профилу, а прикључили су му се и остали.

"Пресс центар за 190 новинара у ресторану резиденције хрватске председнице у Загребу. Стравични услови", описао је атмосферу у којој се налазе новинари.

"Брзина интернета је таква да ће могући извјештај за телевизију стићи таман пре следећег самита!", написао је на друштвеним мрежама аустријски новинар.

Пусићева: Важан догађај за повратак Америке у овај део света

Како преноси Н1, министрка иностраних послова Весна Пусић рекла је данас за ту телевизију како је долазак америчког потпредседника врло важан догађај и за "повратак" Америке у овај дио света.

- Мислим да Америка никад није изгубила интерес, ми годинама квалитетно сурађујемо. Овај део света сигурно није такав какав је био у време ратова у Југоисточној Европи. Интерес за сарадњу у овом делу Европе је увек постојао, а ово је само потврда - рекла је Пусић.

Бајден је највиши државни званичник који долази у Хрватску откако је Барак Обама на челу САД, а Николућу је ово прва посета Загребу од како је 2012. године постао председник Србије.

Председници држава Западног Балкана састају се на ванредном састанку процеса на којем су посебни гости амерички потпредседник Бајден и председник Европског савета Доналд Туск.

У Загребу се оцењује да долазак америчког потпредседника означава повратак САД на Балкан и подршку државама региона у приближавању евроатланским интеграцијама, у чему се посебна улога даје Хрватској.

Разговараће се о унапређењу и подршци европским и евроатлантским интеграцијама држава укључених у Процес Брдо - Бриони, као и о глобалним сигурносним изазовима и њиховом одразу на Југоисточну Европу, посебно у светлу последњих терористичких напада.

Главна тема разговора биће јачање институција држава региона у борби против верске радикализације. То се пре свега односи на јачање полицијских и обавештајних капацитета држава региона те јачање легитимних верских заједница у БиХ, Србији и Македонији, пише, између осталог, Јутарњи лист.

Према речима саговорника тог листа, разговараће се о тзв. хрватском моделу међуцивилизацијског дијалога и односа с верским заједницама. Конкретно, како применити хрватски модел односа државе и исламске заједнице.

Лист пише да је Хрватској америчка администрација наменила посебну улогу као најпоузданијем савезнику у овом делу Европе с којом је остварена изузетно добра војна сарадња.

(Танјуг-Н1-Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер