уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џорџ Фридман: За решавање косовског проблема потребна спољна сила која би наметнула нагодбу; Русија је земља трећег света, а Кина регионална сила
Хроника

Џорџ Фридман: За решавање косовског проблема потребна спољна сила која би наметнула нагодбу; Русија је земља трећег света, а Кина регионална сила

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. мај 2020.

 БЕОГРАД - Светски стручњак за геополитику Џорџ Фридман, оснивач организације "Геополитичка будућност" оценио је да је за решавање косовског проблема потребна спољна сила која би наметнула нагодбу, а да је чињеница да Београд и Приштина могу лакше да живе са тренутном ситуацијом него што могу са процесом нагодбе.

"Да би се косовски проблем решио потребна је спољна сила да наметне нагодбу, али сада нема силе која је мотивисана да то уради. Стога ће се ситуација повремено мењати, али суштинска стварност је да ниједна страна не може себи да приушти да да оно што друга страна мора да има", рекао је Фридман наводећи да решсења нема без светских сила, док је "Русија земља трећег света", а "Кина регионална сила".

Како каже, основни проблем у решавању косовског питања је тај што постоје минималне последице за обе стране уколико се одржава тренутна ситуација и мала мотивација влада да направе договор који ће "узнемирити" њихову политичку базу.

"Било који знак помирљивог понашања на било којој страни сусреће се са значајном политичком опозицијом и било каква нагодба коштаће сваку страну више него што ће је јавно мишљење подржат", рекао је Фридман, аутор изузетно продаваних књига "Олуја пре мира" и "Следећих сто година".

Фридман је оценио и да Русија мора да развије модерну економију уколико жели да има утицај на глобални систем, напомињући да тиме не критикује Русију, као што не критикује Кину кад говори о њеним слабостима у смислу да је она само регионална сила.

Објашњава, наиме, да обе земље раде најбоље што могу, а критикује оне који не успевају да ове земље схвате онаквима какве јесу и уместо тога замишљају да имају моћ коју суштински немају.

У разговору за Блиц Фридман је говорио и о томе како ће свет изгледати након пандемије, зашто је ЕУ пала на тесту …

Фридман је оценио је да ће пандемија утичати на све, али да као што се и очекује, најбогатији имају највише простора за пад.

"Упркос свему свако ће се суочити са својим јединственим проблемима - Кина и Немачка су изузетно зависне од извоза и тешко цће бити погођене падом америчке економије, њиховог највецћег купца. За Русију ће главно питање бити колапс цене нафте. Политички ћемо видети све већи фокус на нацију, као што смо видели у ЕУ. Политичке личности ће се променити, рекао је он и додао да миисл да је у овом тренутку промена режима мало вероватна", рекао је Фридман.

Глобално успоравање ће, додаје, наштетити и САД, а потрошња ће опадати.

"Али велики део те потрошње чини увоз. Земље које извозе у САД сносиће бар део америчког терета", каже Фридман.

Упитан каква ће бити ЕУ након пандемије и постоји ли могућност да неке земље попут Италије следе Лондон и започну излазак из Уније, каже да се јачина институције види у управљњу кризом, због чега је његова оцена да је ЕУ пала на тесту, оставивши сваку земљу да се сама брани.

"ЕУ је остала без своје друге највеће економије - Британије. Сада је своју четврту највећу силу Италију ставила у изузетно тешку позицију. Италији је потребна валута коју може да контролише да оптимизује економију. Исто треба и Немачкој. Немачка је у позицији да утиче на евро много више него Италија. Све је то постално кристално јасно у време корона вируса. Дакле мера институције је оно како она управља кризом. ЕУ је пала на тесту, оставивши сваку земљу да се сама брани", каже Фридман.

Закључује да би било погубно за све, и САД и КИну и ЕУ, ако би се пандемија погоршала.

"Тада би требало доносити врло тешке одлуке о економском и људском трошку, јер у дубокој депресији постоји и људски трошак", закључио је.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер