недеља, 20. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џевад Галијашевић: Србија је угрожена због тероризма, а поготово Београд
Хроника

Џевад Галијашевић: Србија је угрожена због тероризма, а поготово Београд

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. новембар 2015.

Само у Босни и Херцеговини исламисти чине пет процената становништва. Они нису опасност по културни идентитет, али су опасност по безбедност.

Џевад Галијашевић, стручњак за борбу против тероризма, каже за „Блиц“ да на Балкану постоје легални кампови исламиста, читава насеља која функционишу изван уставно-правног поретка државе.

- Они су претња пре свега по безбедност БиХ, али и читавог Балкана. Несметано се финансирају споља, токове новца нико не контролише. Новац долази од Ал Каиде и ИСИС-а, али и свих других чија намера је прекрајање граница на Блиском истоку и на Балкану - наводи Галијашевић и додаје да мрежа исламиста која постоји у БиХ није направљена због БиХ, већ због региона и ЕУ. Исламистима у Санџаку и на Косову, тврди, координира управо та мрежа.

Друштво у БиХ, као и бошњачка политичка и верска елита, само се протоколарно залаже за дерадикализацију.

- Имате читава насеља попут Горње Маоче, Дубнице, Ошве, Мехурића, Орашца, Бочиња, Језера, Шерића у којима макар по 20 породица живи по строгим шеријатским правилима и безбедносне службе их не контролишу - тврди Галијашевић.

На питање колико је Србија угрожена, он каже:

- Угрожена је и може бити мета, поготово Београд. Метрополе од по неколико милиона становника је далеко теже заштитити - истиче Галијашевић и додаје да Србија треба своје потенцијале да надреди глобалним.

- Ту мислим и на мигрантску кризу, али и на амбицију да се може арбитрирати и помагати у решавању сукоба широм Европе - објашњава он.

Већину миграната чине људи који беже од страхота рата, али сигурно има и прикривених војника Ал Каиде и ИД. Оружје им је, тврди, доступно будући “да је Балкан магацин оружја још од ратова деведесетих”.

- Начин на који се прилази тој кризи је непромишљен јер ако је на 100 избеглих само један војник, то је већ довољно за терористичку акцију - објашњава Галијашевић.

(Блиц)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер