Početna strana > Hronika > DŽerald Galuči: Povlačenje međunarodne zajednice sa Kosova je loše
Hronika

DŽerald Galuči: Povlačenje međunarodne zajednice sa Kosova je loše

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. januar 2012.

Beograd - Bivši regionalni predstavnik UN za Kosovsku Mitrovicu, penzionisani američki diplomata DŽerald Galuči smatra da bi povlačenje međunarodne zajednice sa Kosova, na čemu u poslednje vreme insistira Priština, bilo loše jer je "nametnuta nezavisnost Kosova 2008. ostavila niz teških i nerešenih pitanja".

Vlada u Prištini počela je da vrši pritisak na članice "kvinte" (SAD, Italija, Francuska, Nemačka, Velika Britanija) koje su podržale nezavisnost Kosova da se spreme za odlazak, pod parolom da je ovo "poslednja godina nadgledane nezavisnosti," podsetio je Galuči u autorskom tekstu objavljenom na sajtu organizacije "Transkonflikt".

Američki diplomata ukazuje da je unilateralna odluka kvinte da nametne nezavisnost Kosova 2008. godine ostavila niz teških i nerešenih pitanja i da bi bilo loše da ih sada ignoriše i jednostavno ode. Bilo bi "još gore ukoliko bi kvinta preko svojih agenata Euleksa i Kfora pokušala da ponovo upotrebi silu," upozorio je Galuči. Povlačenje Euleksa bi, smatra on, ostavilo prazninu u međunarodnom okviru za vladavinu prava.

"Priština bi mogla poželeti da tu prazninu popuni bez dogovora sa Beogradom i kosovskim Srbima a to bi verovatno dovelo do sukoba. Isto tako, bez neke dogovorene formule za sever, a ukoliko niko ne zauzme mesto Euleksa, to bi moglo predstavljati neku vrstu podele Kosova," ocenio je američki diplomata.

Galuči podseća da je Euleks u skladu sa odlukom Saveta bezbednosti preuzeo policiju i pravosuđe UN i da sada predstavlja jedini međunarodni elemenat koji povezuje funkcije lokalnog pravosuđa i policije na severu Kosova sa širim okvirom na čitavom Kosovu.

Po njegovom mišljenju, bez izmene ili zamene Rezolucije 1244 ogovornost za vladavinu prava bi se mogla vratiti na UN, uključujući povratak policije i sudija UN na sever, "što bi za mnoge bilo neprihvatljivo." Po njegovoj oceni situacija je sada neizvesna.

"Dok mediji u Prištini spekulišu da bi predsednik (Srbije Boris) Tadić mogao da pomogne kvinti da ispuni rokove (kosovskog premijera Hašima) Tačija uklanjanjem barikada i smenom 'nelegalnih' opštinskih lidera, neki još uvek brinu zbog 'referenduma' u februaru," naveo je on.

"Ipak, ima i znakova da su Velika Britanija možda čak i SAD otvorene za neki 'širi' Ahtisarijev plan za sever. U bilo kom novom kompromisnom pristupu severu UN bi još mogle da imaju neku ulogu," zaključio je Galuči.

(Tanjug)