среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џенифер Браш: САД су против поделе Косова
Хроника

Џенифер Браш: САД су против поделе Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. мај 2011.

- Директорка Одељења за југоисточну Европу америчког Стејт департмента Џенифер Браш изјавила је да се САД противе подели Косова и да сматрају да је та идеја нереална и опасна.

Брашова је новинарима из Србије, синоћ у Вашингтону, рекла да су идеје о подели територија на етничком принципу опасне и додала да је питање поделе Косова постало беспредметно откако је Косово прогласило независност.

- Косово је признало 75 земаља и потпуно сам сигурна да власти Косова никада неће прихватити идеју о било каквој подели - казала је Џенифер Браш и изразила чуђење што се у Србији говори о тој могућности.

Оценила је да Србија чини лоше не само себи него и целом региону због одсуствовања са важних међународних економских конференција, јер на њима учествује и Косово. Србија и регион, према њеним, речима, на тај начин губе значајне инвестиције.

Америчка званичница је оценила да приоритет треба да буде дијалог између Београда и Приштине и изразила очекивање да ће разговори који су у току дати добре резултате. Брашова је рекла и да се САД залажу за утврђивање чињеница о трговини људским органима на Косову, али је критиковала министра спољних послова Србије Вука Јеремића што извештај Дика Мартија користи у својим дипломатским посетама, јер истрага о том случају још траје.

Поновила је и да је НАТО отворен за Србију, као и да чланство у ЕУ није условљено чланством у том војном савезу. Додала је да поштује трауме које су грађани Србије доживели током НАТО бомбардовања 1999. године, али да с друге стране не разуме шта значи прокламована војна неутралност Србије.

Упитана о односима Србије и Русије, Џенифер Браш је указала да САД није до краја јасно шта је било са отварањем Центра за ванредне ситуације у Нишу који је најављен као партнерски пројекат Русије и Србије, као и са изградњом гасовода Јужни ток кроз Србију, пошто још није израђена студија изводљивости.

Она је поручила да је будућност читавог региона у Европској унији, а као кључни предуслов за европске интеграције означила је владавину права и борбу против корупције и организованог криминала.

Брашова је изразила и незадовољство што још нису именовани одговорни који су полицији у Београду наредили да престане да штити амбасаду САД, након чега су групе вандала демолирале зграду амбасаде у демонстрацијама 2008. године поводом проглашења независности Косова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер