недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џефри Сакс: Увек сам се противио бомбардовањима и променама режима у другим државама као средствима политике САД
Хроника

Џефри Сакс: Увек сам се противио бомбардовањима и променама режима у другим државама као средствима политике САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. јун 2018.

 Београд -- Професор на Универзитету Колумбија Џефри Сакс каже да се увек противио бомбардовањима и променама режима у другим државама као средствима америчке политике.

"Дипломатија је начин на који одрасли решавају проблеме, док бомбардовање личи на дечје игралиште, с тим што се убијају људи уместо чарки у песку. То је велика разлика између силе и дипломатије", рекао је Сакс на трибини "Геополитика конфузије: Колико ће трајати?" коју су организовали ЦИРСД и недељник "Време".

Сакс је навео да се ситуација у државама попут Ирака, Сирије и Либије знатно погоршала после америчких војних интервенција, а у Авганистану рат траје последњих 40 година.

Сакс је истакао да би државама које западну у економску кризу требало помоћи, а не додатно их кажњавати.

"Када држава западне у кризу, неопходне су две ствари - унутрашње реформе и спољна помоћ. Моја главна порука државама у кризи је: 'Потребна вам је помоћ', а порука спољном свету: Будите добри према ономе ко је у кризи", навео је Сакс.

"Ако имате проблем са дететом због лошег понашања, не верујем у кажњавање без давања шансе да се поправи. Ако се држава лоше понаша и западне у кризу, не верујем да је делотворна само морална осуда 'лоше си радио, иди до дјавола'", рекао је Сакс.

Председник ЦИРСД Вук Јеремић је рекао да је та организација основана крајем 2013. године, након његовог председавања Генералном скупштином УН, и истакао да су у саветодавном одбору Центра стручњаци светског нивоа, медју којима је и Сакс.

"Организовали смо дискусије у Београду, Њујорку, Пекингу, Лондону, Паризу, Истанбулу и другим светским центрима. Наши партнери су, измедју осталих, француски Институт за спољне послове, Центар за амерички прогрес у Вашингтону, Универзитет Харвард, лондонски Медјународни институт за стратешке студије, Руска академија, кинески Државни центар за истраживање развоја и други", рекао је Јеремић.

Он је подсетио да су на претходна два скупа које је та организација одржала у Београду учествовали председник америчког Савета за спољне послове Ричард Хас, бивши премијер Аустралије Кевин Рад и други.

"Добили смо значајна признања из целог света, а недавно смо добили и необично 'признање' власти у Србији, која нас је назвала медјународном бандом лопова. Добродошли у 'гангстерски рај'", рекао је шаљиво Јеремић, што је изазвало смех више од 600 присутних.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер