понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џефри Сакс: Иза саботаже "Северног тока" можда стоје САД и и Пољска. Постоје докази да су амерички хеликоптери, чија је база у Гдањску, кружили изнад области у којој се налази гасовод
Хроника

Џефри Сакс: Иза саботаже "Северног тока" можда стоје САД и и Пољска. Постоје докази да су амерички хеликоптери, чија је база у Гдањску, кружили изнад области у којој се налази гасовод

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. октобар 2022.

 Амерички економиста Џефри Сакс, добитник Нобелове награде, на запрепашћење водитеља Блумберг телевизије je изнео став за који је потом рекао да је против западног наратива. Рекао је да би иза саботаже гасовода Северни ток могле да стоје Сједињене Државе и Пољска и да постоје докази да су амерички хеликоптери, чија је база у Гдањску, кружили изнад области у којој се налази гасовод у Балтичком мору.

Професор економије на Универзитету Колумбија Џефри Сакс је за америчку телевизију Блумберг рекао да је могуће да су Сједињене Државе одговорне за саботажу гасовода Северни ток у Балтичком мору.

"Могао бих да се кладим да је уништење акција иза које стоје САД, можда и САД и Пољска", рекао је Сакс.

Знам да је ово што говорим против нашег наратива и да није дозвољено говорити о овим стварима на Западу

На питање водитеља због чега то тврди, Сакс је навео постоје докази да су амерички хеликоптери, чија је база у Гдањску, кружили изнад те области у Балтичком мору.

"Имали смо и претње од САД раније ове године да ћемо на један или други начин ући у Северни ток. Имали смо и изјаву државног секретара Ентонија Блинкена вредну пажње. Прошлог петка је на конференцији за медије рекао да је ово сјајна прилика. Чудан је то начин деловања. Извините, то је чудан начин обраћања уколико сте забринути за међународни инфраструктурни објекат виталног значаја", истакао је Сакс.

Водитељи су покушавали да упадну Саксу у реч, због чега је професор реаговао.

"Знам да је ово што говорим против нашег наратива и да није дозвољено говорити о овим стварима на Западу", истакао је Сакс. 

Цурење гаса на гасоводима Северни ток 1 и 2 забележено је 27. септембра. Сеизмографи на данском острву Борнхолм забележили су подрхтавање, а власти Данске и Шведске покренуле су истрагу, пошто сумњају на саботажу гасовода.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер