уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џефри Најс: Бранио бих Младића када би он био ухапшен
Хроника

Џефри Најс: Бранио бих Младића када би он био ухапшен

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. април 2011.

ФРАНКФУРТ – Бивши тужилац Хашког трибунала Џефри Најс изјавио је да би прихватио да брани Ратка Младића када би он био ухапшен, али да је све мање вероватно да ће се бивши командант снага босанских Срба наћи у Хагу.

Најс је за франкфуртске „Вести” рекао да би Младића „принципијелно бранио”, али да „сумња да би у пракси то било могуће”, јер би се нашао у сукобу интереса.

„Било би ужасно да генерала Младића ухапсе а да не буде места где би му се судило, јер Хашком трибуналу истиче рок. Претпостављам да ће се ипак направити аранжман да Међународни суд правде преузме преостале случајеве од Хашког трибунала и заврши суђења по моделу и статусу Трибунала”, казао је он.

На питање да ли ће бити у тиму одбране Фатмира Љимаја, осумњиченог за ратне злочине у селу Клечка током сукоба на Косову, Најс је одговорио да му правни систем Велике Британије забрањује да такву информацију потврди без претходне консултације са клијентом.

Он је рекао да није био упознат, док је био у Трибуналу, са материјалом о трговини органима на Косову.

„У сваком случају реч је о компликованој причи. Претпостављам да бих био упознат да је било нешто важно. Изнете оптужбе су јако тешке и без сумње их је потребно испитати, али доста је чудних детаља. Ако је тачно да се све радило у Албанији, како досад није пронађена ниједна жртва или било ко из тог ланца”, рекао је он.

Најс је такође рекао да је „потребно испитати због чега су правници Хашког трибунала одбацили те оптужбе приликом писања оптужнице против Рамуша Харадинаја, а потом Дик Марти упире прстом не у њега већ у Хашима Тачија”.

Приметивши да Хашки трибунал није антисрпски суд, он је рекао да је проблем у томе што није била јасна политика према злочину, која је била неопходна за конфликт на подручју претходне Југославије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер