четвртак, 21. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душко Вујошевић: Србија је пре Бриселског споразума имала више ингеренција на КиМ него што би требало да се добије формирањем ЗСО. На делу је постепена предаја свега што у рату није изгубљено
Хроника

Душко Вујошевић: Србија је пре Бриселског споразума имала више ингеренција на КиМ него што би требало да се добије формирањем ЗСО. На делу је постепена предаја свега што у рату није изгубљено

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. септембар 2024.

 Када је реч о Косову, на делу је постепена предаја свега што у рату није изгубљено, изјавио је ФоНету прослављени кошаркашки тренер Душко Вујошевић и оценио да је морала да се води мудрија и флексибилнија политика.

„Сви разговори који су вођени, од Бриселског споразума и доласка ове власти, све то је постепена предаја. Као када псу скраћујете реп центиметар по центиметар, да би му било лакше“, сликовито је описао Вујошевић.

Како је проценио у серијалу разговора Косинус о решавању косовског проблема, та постепена предаја је можда била и један од услова да актуелна власт добије подршку Немачке и Ангеле Меркел.

Ко нам то уопште нуди и ко то каже да ће Србија, ако преда Косово, ући у Европску унију?

Поводом дилеме Косово или ЕУ, Вујошевић је узвратио питањем: „Ко нам то уопште нуди и ко то каже да ће Србија, ако преда Косово, ући у Европску унију?“

„Ако Србија уђе у Европску унију једног дана, то ће бити неравноправан однос“, предвидео је он , уверен да би то било неко предворје.

Европска унија или Косово је лажна дилема, јер нам то нико не нуди, констатовао је Вујошевић, који мисли да ни референдум није опција, јер нас нико не пита.

Србија је пре Бриселског споразума имала више ингеренција него што би требало да се добије формирањем Заједнице српских општина 

Како је образложио, „ако се овде спроведе референдум, нико неће прихватити резултате тог референдума, ни Европа, ни Америка“.

Како је оценио, Србија је пре Бриселског споразума имала више ингеренција него што би требало да се добије формирањем Заједнице српских општина (ЗСО).

„Не чини ми се да су то неке велике аутономије за српски народ на северу“, указао је Вујошевић и додао да је много тога већ „испоручено“.

Столица за Косово у Уједињеним нацијама била би потпуно предавање и одустајање од било каквих позиција и интереса Србије на Косову и Метохији

Према његовом виђењу, „много је референци самосталне државе да би се заузврат добила ЗСО без великих ингеранција и добити за Србе и да би се то представљало као велики успех“.

Столица за Косово у Уједињеним нацијама била би потпуно предавање и одустајање од било каквих позиција и интереса Србије на Косову и Метохији, рекао је Вујошевић, који међународну конференцију види као боље решење од директног дијалога Београда и Приштине.

„Начин да Србија одбрани део својих интереса је враћање на разговоре које ће водити међународна група у којој ће бити и Кина и Русија, под окриљем УН“, сматра Вујошевић, али додаје и да то тешко може да се постигне из садашње позиције.

За њега замрзнути конфликт није решење за Косово, јер „акумулира потенцијал великог новог конфликта, док се позиција Срба на Косову све више погоршава“.

Вујошевић види ризик сукоба на Косову, јер примећује фрустрације код тамошње српске заједнице.

„Фрустриран сам ја свиме што се дешава, а фрустрирана је и српска заједница на Косову. Без компромиса у којем би обе стране нашле неки минимум остварених права за неки заједнички частан живот, нема дуготрајног решења“, закључио је Вујошевић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер