недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душко Марковић: Црна Гора жели да види “Косово” у ЕУ и НАТО; против признања је било 85 одсто грађана, али ми из црногогорског руководства смо имали визију
Хроника

Душко Марковић: Црна Гора жели да види “Косово” у ЕУ и НАТО; против признања је било 85 одсто грађана, али ми из црногогорског руководства смо имали визију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. фебруар 2018.

Црногорски премијер Душко Марковић у интервјуу за РТК уочи посете Косову 6. рекао је да Црна Гора нема отворених питања са Косовом. Што се тиче питања демаркације, он је поновио став Црне горе да је за њих то питање окончано.

"Демаркација је окончано питање за Црну Гору. Споразум о демаркацији су потписале обе државе а Црна Гора је исти споразум ратификовала у Скупштини. Ми смо завршили нашу обавезу. Верујем да ће и Скупштина Косова ратификовати тај споразум што пре. Одлагање не помаже рјешењу", рекао је он.

Марковић је истакао да питање демаркације није у његовој агенди током једнодневне посете Косову, али ако домаћин тражи, разговараће се и о томе.

Он је додао да демракацију не види као питање које угрожава односе између две земље, који како он сматра су одлични.

Црна Гора жели да види Косово у ЕУ и НАТО-у

Одговарајајући на питање дописнице РТК из Црне Горе, Илиријане Маркаши, у којим областима види најбоље изгледе за сарадњу између две државе, Марковић је рекао да Црна Гора, сада као чланица НАТО-а и држава која већ пет и по година преговара о чланству у ЕУ, може пуно помоћи Косову у фази јачања унутрашњих потенцијала и градњи институција како би Косово извесно обезбедило европску и евроатлантску перспективу.

Премијер је истакао да Црна Гора жели да види Косово у ЕУ и НАТО-у и да ће на том путу подржавати и помагати институције Косова, у оној мјери у којој то буду захтевале косовске власти.

На питање да ли да ли сматра да европске интеграције Западног Балкана морају имати бољу динамику, премијер Црне Горе је одговорио потврдно.

"Ја сам неко ко заговара брзи улазак земаља Западног Балкана у ЕУ. Наравно, не без заслуга, него по квалитету процеса који кандидати за чланство у ЕУ воде. Али, то значи да Европска унија мора бити отворенија према земљама Западног Балкана када је у питању политика проширења. За сада нас ЕУ гледа као на земље са мањком европских и демократских вредности, као земље које треба административно дисциплиновати да би једног дана могле бити у Европској унији", казао је Марковић.

Премијер је истакао да земље региона имају традицију и културу и вредности, али су због различитих историјских околности у прошлости изгубиле прилике за европску перспективу.

"Због тога тражимо од Евроспке уније да јасно пошаље поруку визије проширења и европске перспективе земаља Западног Балкана, укључујући наравно и Косово. Због тога је ова година кључна за нас јер имамо неколико важних догађаја који ће определити будућност сваке земље појединачно и региона у целини", рекао је Марковић.

На Харадинају храбра одлука

Одговарајући на питање да ли ће је могуће да Црна Гора поново размотри Споразум о демаркацији границе са Косовом, Марковић је одговорио одречно и додао да Црна Гора није узела ни сантиметар косовске територије, да даљи преговори нису могући.

Марковић је подвукао да ће у уторак у Приштини позвати премијера Косова Рамуша Харадинаја да донесе храбру одлуку.

"Треба доносити одлуке које извесно грађанима нуде много више него што они данас имају. Када се Црна Гора опредјељивала да призна Косово, у Црној Гори је била узаврела политичка клима. Преко 85 одсто грађана је било против одлуке Владе да призна Косово. Али ми смо ипак признали Косово. Рекао бих, због такве одлуке и такве визије коју је црногорско руководство тада имало, Косово ужива део данашњих бенефита као земља која има европску и евроатлантску перспективу и стабилност као кључну потребу региона", поручио је Марковић.

(РТК)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер