среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: ММФ подржава продају Телекома, очекујем да до 15. новембра стигну обавезујуће понуде
Хроника

Душан Вујовић: ММФ подржава продају Телекома, очекујем да до 15. новембра стигну обавезујуће понуде

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. октобар 2015.

 ЛИМА,БЕОГРАД - Министар финансија Душан Вујовић изјавио је данас у Лими да Међународни монетарни фонд не очекује да влада настави са продајом Телекома Србија, ако понуђена цена за домаћег оператера није задовољавајућа.

"Сви се слажемо да би требало да се настави са приватизацијом Телекома Србија, али и да не би требало да се продаје по сваку цену. ММФ не очекује да наставимо с продајом Телекома ако услови не буду добри", рекао је Вујовић Танјугу у Лими, где су се ове године одржани традиционални јесењи сусрети ММФ и Светске банке.

Министар је подсетио да очекује да до 15. новембра стигну обавезујуће понуде за Телеком, те сматра да ће се након тога вероватно постићи добра цена за ову компанију.

Ако се то и не догоди, додаје, онда ће се ићи на друга решења, која су пођеднако добра, а то је пре свега унапређење менаџмента и тражење квалитетних извора средстава да Телеком одржи своје место у технолошком смислу.

Он је подсетио да је српска делегација у Лими имала низ важних састанака, да се лично састао са потпредседником ММФ-а Мин Жуом, као и са директором те међународне финансијске институције за Европу Пол Томсеном, који су досадашње мере владе добро оценили.

"Стигло је до самог врха те институције да, не само да остварујемо реформе, већ и премасујемо постављене циљеве", рекао је он.

Вујовић је навео да је ММФ прихватио намере владе да седам крупних предузећа реструктурира до краја године, те да се настави са реформом ЕПС-а, Железница, Србијагаса.

Са Светском банком је, како је рекао, договорен низ активности које ће те банка подржати, а базирају се на три главне полуге: програм за предузеца из портфолија Агенције за приватизацију, реформу јавних предузећа и реформу јавног сектора.

Вујовић је рекао да огранак Светке банке, ИФЦ-а очекује од Србије да што боље реши питање проблематичних кредита, а Србија од ИФЦ-а да се активније ангажује у тражењу партнера за фирме јер им то подиже кредибилитет, транспаентност...

Министар је, у разговору за Танјуг, истакао да је Србија, са малим бројем земаља, позвана на најважније догађаје, а подвукао је и значај панела о образовању који има глобални домет.

"Квалитет образовања и знања, као основа продуктивности, изузетно је важан, Са Светском банком водимо посебне разговоре о повећању инклузивности, што за циљ има елиминишање проблема функционалне писмености. Желимо да деца остваре свој потенцијал", рекао је он.

Према његовим речима, очекујуе се већи степен мобилности радне снаге у будућности, посебно када Србија постане део ЕУ.

"Оно што радимо ће помоћи да имамо квалитетну радну снагу која је пресудна да бисмо били лидери у региону. Сви инвеститри који долазе код нас, прво питају за квалитет радне снаге", навео је.

Задовољан је, како је рекао, састанцима које је имао са представницима ММФ и Светске банке и ИФЦ-а, као и са инвеститорима, насом конституенцом, али и тиме што су представници Србије на Комиету за развој и Годисњој скупстини.

"Инвеститори показују високи интерес за обвезнице Србије. Тај интерес стално расте. Ми смо атрактивни за њих, а очекујемо да ћемо наставити да будемо атрактивни и кад се смање приноси посто це то бити працено знацајнијем смањењем ризицности улагања у Србију", рекао је он.

Вујовић је рекао и да се нада да ће аналитичари разумети о чему се ради, те да неће без потребе да у то "уносе свој лични песимизам".

"Ако га имају, нека свој лични песимизам задрже за своје мемоаре", рекао је Вујовић.

Како је рекао, такав развој догађаја ће смањити и цену задуживања, а има неколико полуга да се смањи трошак дуга и унапреди његова структура.

"Дефицит је сада око 700 милиона евра мањи од плана, а до краја године ће то вероватно бити милијарду евра мање од очекиваног и то аутоматски смањује потребу за задуживањем.

Повољни кредиту из Абу Дабија допунски це побољсати насу позицију и омугуцити смањење троска задузивања и одрзавања доларске ликвудности да би се без додатних троскова избегле негативне курсне разлике", рекао је министар.

Љајић: Не продајемо Телеком по сваку цену

Министар за телекомуникације Расим Љајић изјавио је вечерас да "Телеком" неће бити продат по сваку цену, већ само у случају добре понуде.

"Задовољи смо тиме како за сада тече процес", казао је Љајић гостујући на Радио-телевизију Србије и подсетио да је осам предузећа поднело необавезујуће понуде и откупило документацију Телекома.

Љајић је рекао да у складу са предлогом приватизационог саветника не жели да објави имена тих осам предузећа.

Министар је прецизирао да се очекује и подношење обавезујућих понуда, а цео процес биће завршен у другој полови новембра.

Уколико не буде повољне понуде Телеком ће бити реорганизован како би његов рад био још ефикаснији, казао је Љајић и поручио да продаја није нужност, али да би то решење било боље по компанију.

Министар је изразио задовљство и преговорима са синдикатом Телекома о социјалном програму, иако њихов почетак није обећавао.

(Танјуг-Бета-РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер