Početna strana > Hronika > Dušan Nikezić: Srbija će za prvu solarnu elektranu platiti 1,5 milijardi dolara američkoj kompaniji bez ikakvog iskustva
Hronika

Dušan Nikezić: Srbija će za prvu solarnu elektranu platiti 1,5 milijardi dolara američkoj kompaniji bez ikakvog iskustva

PDF Štampa El. pošta
sreda, 16. oktobar 2024.

 Srbija će za razvoj prve solarne elektrane snage 1.000 megavata platiti 1,5 milijardi dolara, mimo tendera, firmi (UGT Renewables) koja do sada nije napravila ni megavat kapaciteta za proizvodnju električne energije, rekao je potpredsednik SSP Dušan Nikezić.

„Iako cene solarnih panela i solarnih elektrana svuda u svetu konstantno padaju, vrednost ove solarne elektrane je za dve godine porasla sa 800 miliona na 1,5 milijardi dolara, i to pre početka izgradnje. Za manje para, 1,4 milijarde dolara, izgrađena je jedna od najvećih solarnih elektrana na svetu – Badla u Indiji, snage 2.250 MW, što je 622 hiljade evra po MW, dok se u Poljskoj trenutno grade dve solarne elektrane: jedna za 560 hiljada dolara po MW, a druga za 500 hiljada evra po MW“, ukazuje Nikezić.

Dodaje da Srbija nema ove pare, što znači da će se država ili EPS zadužiti 1,5 milijardi dolara „da bi nepoznatoj američkoj kompaniji platili tri puta više od tržišne cene izgradnje solarnih kapaciteta“.

Srbija nema ove pare, što znači da će se država ili EPS zadužiti 1,5 milijardi dolara „da bi nepoznatoj američkoj kompaniji platili tri puta više od tržišne cene izgradnje solarnih kapaciteta

„Svi ovi razlozi predstavljaju potvrdu da je vlast podigla nivo korupcije na još viši nivo dodelom ovako velikog, vrednog i zahtevnog projekta, jednoj minijaturnoj kompaniji, sa 16 zaposlenih i bez ikakvog relevantnog iskustva“, smatra Nikezić.

„Mi snaga naroda“: Solarne elektrane u Srbiji biće skuplje za 500 miliona od tržišne cene

Pokret „Mi – snaga naroda, profesor dr Branimir Nestorović“ zatražio je objavljivanje Sporazuma o strateškoj saradnji u oblasti energetike sa Sjedinjenim Američkim Državama, navodeći da postoje tvrdnje da će cena izgradnje solarnog sistema u Srbiji biti veća za 500 miliona dolara od sadašnje tržišne cene.

Taj pokret ukazuje da postoje „opravdane tvrdnje“ da je cena planiranog sistema solarnih elektrana velike snage na teritorijama gradova Zaječara i Leskovca, i četiri opštine Bujanovca, Lebana, Negotina i Odžaka, čija izgradnja treba da se završi 2028. godine, nerealno visoka.

Kakva je tačno vlasnička struktura kompanije UGTR koja je registrovana u SAD, sa kojom se planira potpisivanje ugovora, kojoj će građani Srbije morati da plate ogromnih 1,6 milijardi dolara?

Da li se u bilo kom vidu u okviru planiranog ugovora nalaze i naši građani, odnosno pravna lica povezana sa njima, upitala je poslanička grupa Pokreta.

Ta grupa traži odgovor i da li se američki investitor osigurao da iznos izgradnje može da povisi za maksimalnih 14 odsto u slučajevima poskupljenja opreme i drugih okolnosti, dok srpskoj Elektroprivredi Srbije nije dozvoljeno sniženje ugovorne cene ni u slučajevima pojeftinjenja solarnih panela i druge opreme.

Poslanička grupa traži i odgovor da li su za izgradnju solarnih elektrana velike snage usvojeni Prostorni planovi posebne namene na teritorijama gradova Zaječara i Leskovca i četiri opštine Bujonovca, Lebana, Negotina i Odžaka i ko je i na osnovu čega izradio obaveznu procenu uticaja tih postrojenja na životnu sredinu.

U saopštenju se podseća i na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je najavio izgradnju solarne elektrane od 1.000 megavata sa samo-balansirajućim baterijama od 200 megavata koje su neophodne da bi elektroenergetski sistem mogao da prihvati električnu energiju koja će biti proizvedena.

(Fonet-N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner