петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Никезић: Србија ће за прву соларну електрану платити 1,5 милијарди долара америчкој компанији без икаквог искуства
Хроника

Душан Никезић: Србија ће за прву соларну електрану платити 1,5 милијарди долара америчкој компанији без икаквог искуства

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. октобар 2024.

 Србија ће за развој прве соларне електране снаге 1.000 мегавата платити 1,5 милијарди долара, мимо тендера, фирми (УГТ Ренеwаблес) која до сада није направила ни мегават капацитета за производњу електричне енергије, рекао је потпредседник ССП Душан Никезић.

„Иако цене соларних панела и соларних електрана свуда у свету константно падају, вредност ове соларне електране је за две године порасла са 800 милиона на 1,5 милијарди долара, и то пре почетка изградње. За мање пара, 1,4 милијарде долара, изграђена је једна од највећих соларних електрана на свету – Бадла у Индији, снаге 2.250 МW, што је 622 хиљаде евра по МW, док се у Пољској тренутно граде две соларне електране: једна за 560 хиљада долара по МW, а друга за 500 хиљада евра по МW“, указује Никезић.

Додаје да Србија нема ове паре, што значи да ће се држава или ЕПС задужити 1,5 милијарди долара „да би непознатој америчкој компанији платили три пута више од тржишне цене изградње соларних капацитета“.

Србија нема ове паре, што значи да ће се држава или ЕПС задужити 1,5 милијарди долара „да би непознатој америчкој компанији платили три пута више од тржишне цене изградње соларних капацитета

„Сви ови разлози представљају потврду да је власт подигла ниво корупције на још виши ниво доделом овако великог, вредног и захтевног пројекта, једној минијатурној компанији, са 16 запослених и без икаквог релевантног искуства“, сматра Никезић.

„Ми снага народа“: Соларне електране у Србији биће скупље за 500 милиона од тржишне цене

Покрет „Ми – снага народа, професор др Бранимир Несторовић“ затражио је објављивање Споразума о стратешкој сарадњи у области енергетике са Сједињеним Америчким Државама, наводећи да постоје тврдње да ће цена изградње соларног система у Србији бити већа за 500 милиона долара од садашње тржишне цене.

Тај покрет указује да постоје „оправдане тврдње“ да је цена планираног система соларних електрана велике снаге на територијама градова Зајечара и Лесковца, и четири општине Бујановца, Лебана, Неготина и Оџака, чија изградња треба да се заврши 2028. године, нереално висока.

Каква је тачно власничка структура компаније УГТР која је регистрована у САД, са којом се планира потписивање уговора, којој ће грађани Србије морати да плате огромних 1,6 милијарди долара?

Да ли се у било ком виду у оквиру планираног уговора налазе и наши грађани, односно правна лица повезана са њима, упитала је посланичка група Покрета.

Та група тражи одговор и да ли се амерички инвеститор осигурао да износ изградње може да повиси за максималних 14 одсто у случајевима поскупљења опреме и других околности, док српској Електропривреди Србије није дозвољено снижење уговорне цене ни у случајевима појефтињења соларних панела и друге опреме.

Посланичка група тражи и одговор да ли су за изградњу соларних електрана велике снаге усвојени Просторни планови посебне намене на територијама градова Зајечара и Лесковца и четири општине Бујоновца, Лебана, Неготина и Оџака и ко је и на основу чега израдио обавезну процену утицаја тих постројења на животну средину.

У саопштењу се подсећа и на изјаву председника Србије Александра Вучића, који је најавио изградњу соларне електране од 1.000 мегавата са само-балансирајућим батеријама од 200 мегавата које су неопходне да би електроенергетски систем могао да прихвати електричну енергију која ће бити произведена.

(Фонет-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер