петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Јањић: Русија се меша у унутрашња питања Црне Горе
Хроника

Душан Јањић: Русија се меша у унутрашња питања Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. октобар 2015.

Тронедјељни протести Демократског фронта добили су нову димензију након што је у суботу руско Министарство вањских послова први пут довело у везу улична окупљања ДФ-а са евроатлантским интеграцијама Црне Горе.

Само неколико сати након што је полиција прекинула протест ДФ-а испред Скупштине, Кремљ је неуобичајено брзо изашао са саопштењем, односно коментаром на стање у Црној Гори у коме је садржана индиректна пријетња безбједности по државу уколико настави пут ка НАТО, пише Побједа.

За политичког аналитичара из Београда Душана Јањића нема дилеме овим ставом Русија се директно умијешала у унутрашњу политику Црне Горе.

„Москва се директно мијеша у унутрашње ствари Црне Горе. Вјерујем да у Црној Гори грађани имају довољно памети и достојанства да застану послије овог саопштења и да размисле“, оцијенио је за Побједу Душан Јањић.

Он рекао да нема дилеме да су демонстрације Демократског фронта усмјерене против НАТО-а, при чему додаје да је улога Русије у томе огромна.

Јањић потез Русије тумачи и као охрабрење Демократском фронту да иде ка понављању сценарија „Жута греда“, када је, давне 1989. године, интервенција полиције и заустављање радника из Никшића била повод за распламсавање протеста.

„ДФ не треба да слиједи интересе Москве. Треба да сједну и разговарају са властима. Нека воде анти-НАТО кампању и убјеђују грађане на регуларан начин, а не конфликтима. Није ни добро кад полиција брани неку политику“, сматра он и опомиње да тренутна дешавања не воде ка договору, већ ка изазивању жестоке кризе.

Јањић каже да је Москва одлично процијенила моменат да направи велику гужву.

Говорећи о улози Русије у протестима, Јањић је рекао и да је питање колико је Русија финансијски учествовала у њииховој организацији.

„Не вјерујем да било ко у Београду, поготово падајуће странке, као остаци ДСС-а имају могућност да из сопствених извора подрже ове демонстрације, али политички свакако да се максимално труде“, наводи он.

Према његовим ријечима Москви одговара оваква ситуација у Црној Гори, при чему је примјетан проблем са досљедностима Русије.

„Када се припремао референдум за независност Црне Горе, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров је био обавијештен од црногорског руководства да ће Црна Гора ићи у НАТО, али наравно да неће имати стране трупе и ракете са бојевим главама, што је био руски услов. Тада је то било довољно за Москву да не омета независност. Очигледно је да Москва, као и све велике силе, мијења своју политику како јој одговара. Њој тренутно одговара да има што више жаришта на Балкану, како би што више добила у актуелним преговорима око подјеле интересних зона, а кренули су бомбама по глави становника Сирије. Дакле, ту је јасно да Москва игра као све велике силе“, сматра Јањић.

Русија је у саопштењу навела и да се стиче утисак да „усмјеравање на убрзано кретање Црне Горе ка НАТО истовремено претпоставља гушење алтернативних приступа“. Одговарајући на питање да ли актуелна дешавања могу успорити пут Црне Горе у НАТО, Јањић каже да прво треба да размишљамо хоће ли се опаметити Црногорци.

„Ако се не узму у памет, ту може свашта да се догоди. Сигурно да се овдје стварају нерегуларни услови и да је то циљ, али није немогуће да они постигну контраефекат. Нијесам баш сигуран да су Руси помогли овим позивом да се настави дестабилизација, могуће је да окрену већинску Црну Гору против себе“, закључује Јањић.

(Побједа) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер