Početna strana > Hronika > Dušan Bajatović: Vuk Drašković bi, kao veliki Srbin, morao da pazi šta priča
Hronika

Dušan Bajatović: Vuk Drašković bi, kao veliki Srbin, morao da pazi šta priča

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. oktobar 2011.

„Nema potrebe da se saziva nova sednica Odbora za odbranu i bezbednost jer smo na sednici održanoj prošlog petka dobili sve informacije o tome šta se dešavalo na Jarinju kao i bezbednosne procene, odnosno moguće scenarije za neka buduća dešavanja na Kosovu. Zašto bismo raspravljali ponovo”, kazao je za „Politiku” Dušan Bajatović, predsednik ovog odbora, reagujući na zahteve da se ponovo održi sastanak ovog skupštinskog tela jer je javnost pogrešno informisana o dešavanjima na administrativnom prelazu.

Lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković rekao je prekjuče da su informacije o događajima na Jarinju potpuno drugačije od onih koje su plasirane u javnost te da „narodu mora da se saopšti istina”. Govoreći o zatvorenoj sednici odbora on je za B 92 kazao da su na tom sastanku predstavnici domaćih bezbednosnih službi rekli poslanicima da su Srbi počeli sukob na Jarinju. Kfor je, kako kaže Drašković, razvukao žicu i zatvorio prelaz, ali ubrzo se pojavila grupa organizovanih ljudi. Oni su kamionom udarili u žicu, a nosili su makaze da raseku žicu. Zatim su nasrnuli na vojnike Kfora, a onda je, kako otkriva Drašković, došlo do fizičkog kontakta, guranja i u tom guranju američkom vojniku je oteta puška, koja do sednice Odbora za bezbednost nije pronađena. „Tek tada vojnici Kfora bacaju suzavac i šok bombe pod kamion. U međuvremenu, pristiže narod, petorica vojnika Kfora su povređena i počinje paljba, obostrana razmena vatre i tada se upotrebljava i bojeva municija sa obe strane, a sve to saopšteno je na Odboru za bezbednost”, tvrdi Drašković i dodaje da je to sve snimljeno i poslato i našoj strani.

Na pitanje da li su ove Draškovićeve informacije tačne, Bajatović je kazao da lider SPO-a nije prisustvovao sednici odbora te da ne zna „zašto bi komentarisao izjave građanina Vuka Draškovića”.

„Kao veliki Srbin on bi morao da pazi šta priča. Moramo jako da vodimo računa o tome šta pričamo. Ako neko ovakvim pričama zadovoljava neku svoju ličnu ili političku potrebu onda je to druga stvar”, kazao je Bajatović i dodao da je normalno da obaveštajna procena svega onoga što bi moglo da se dešava na Kosovu ne može da bude dostupna.

„Mi treba Srbima da obezbedimo sigurnost kroz Kfor i sa njim treba da sarađuje država Srbija. Nemamo mi interese da na Kosovu bude bilo kakvih incidenata”, kazao je Bajatović.

Draškovićevom zahtevu da se ponovo održi sednica odbora pridružio se i lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović. On je zatražio hitnu sednicu odbora kako bi se preposete predstavnika EU Roberta Kupera Beogradu razjasnili i objavili svi uzroci i elementi oružanih sukoba 26. septembra kod Jarinja. Prema njegovoj oceni kredibilitet srpske strane pred EU i celom međunarodnom zajednicom biće katastrofalno narušen ukoliko se odmah ne razjasne i objave svi uzroci sukoba na severu Kosova. Jovanović takođe tvrdi da je srpska javnost danima izložena dezinformacijama i stvaranju zapaljive atmosfere i nacionalnog naboja tvrdnjama da je kod Jarinja pucano na nenaoružane građane.

Reagovalo je i Udruženje novinara Srbije koje je pozvalo Kfor da javnosti pruži na uvid snimke incidenta koji je prethodio upotrebi vatrenog oružja protiv srpskih civila.

Advokat i bivši koministar policije u prelaznoj vladi Božo Prelević kaže da je nedopustivo to što je Drašković izneo podatke označene kao državna tajna, jer to može da predstavlja direktno potkopavanje pozicija države u situaciji kada Srbija pokušava da izbori neke nove pregovore o Kosovu i kad se za to čak iskazuje izvesno razumevanje u međunarodnoj zajednici. „Problem je u tome što ako je reč o grupi huligana, nije jasno zašto organi Srbije nisu pohapsili te ljude. A možda je to bila jedna ’pukotina’ kroz koju su službe ove države pokušale da obezbede prostor za buduće razgovore. To rade sve službe u svetu, to nije ništa čudno i to se uvek radi pod velom državne tajne. Odavati tako nešto znači direktno raditi protiv interesa države”, kazao je Prelević, a prenosi Tanjug.

Za Zorana Dragišića, profesora Fakulteta za bezbednost, međutim, cela ta situacija s Jarinjem i državnom tajnom pokazuje da neko drugi ima kontrolu nad severom Kosova, a ne vlada i država, i da taj „neko” tamo svašta radi za ko zna čije ciljeve. Član Odbora za bezbednost i odbranu Meho Omerović, koji je poslanik kluba „Za evropsku Srbiju”, rekao je za Tanjug da je pravo pitanje kako Drašković zna sadržaj debate na sednici tog tela, koja je bila zatvorena za javnost, budući da on nije član tog odbora, niti poslanik i kako može da u javnost plasira informacije koje su strogo čuvana državna tajna.

Željko Ivanji, iz Ujedinjenih regiona Srbije,objasnio je da su materijali o kojima se raspravljalo na toj sednici državna tajna i dodao da on državne tajne ne odaje.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner