среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Бајатовић: Вук Драшковић би, као велики Србин, морао да пази шта прича
Хроника

Душан Бајатовић: Вук Драшковић би, као велики Србин, морао да пази шта прича

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. октобар 2011.

„Нема потребе да се сазива нова седница Одбора за одбрану и безбедност јер смо на седници одржаној прошлог петка добили све информације о томе шта се дешавало на Јарињу као и безбедносне процене, односно могуће сценарије за нека будућа дешавања на Косову. Зашто бисмо расправљали поново”, казао је за „Политику” Душан Бајатовић, председник овог одбора, реагујући на захтеве да се поново одржи састанак овог скупштинског тела јер је јавност погрешно информисана о дешавањима на административном прелазу.

Лидер Српског покрета обнове Вук Драшковић рекао је прекјуче да су информације о догађајима на Јарињу потпуно другачије од оних које су пласиране у јавност те да „народу мора да се саопшти истина”. Говорећи о затвореној седници одбора он је за Б 92 казао да су на том састанку представници домаћих безбедносних служби рекли посланицима да су Срби почели сукоб на Јарињу. Кфор је, како каже Драшковић, развукао жицу и затворио прелаз, али убрзо се појавила група организованих људи. Они су камионом ударили у жицу, а носили су маказе да расеку жицу. Затим су насрнули на војнике Кфора, а онда је, како открива Драшковић, дошло до физичког контакта, гурања и у том гурању америчком војнику је отета пушка, која до седнице Одбора за безбедност није пронађена. „Тек тада војници Кфора бацају сузавац и шок бомбе под камион. У међувремену, пристиже народ, петорица војника Кфора су повређена и почиње паљба, обострана размена ватре и тада се употребљава и бојева муниција са обе стране, а све то саопштено је на Одбору за безбедност”, тврди Драшковић и додаје да је то све снимљено и послато и нашој страни.

На питање да ли су ове Драшковићеве информације тачне, Бајатовић је казао да лидер СПО-а није присуствовао седници одбора те да не зна „зашто би коментарисао изјаве грађанина Вука Драшковића”.

„Као велики Србин он би морао да пази шта прича. Морамо јако да водимо рачуна о томе шта причамо. Ако неко оваквим причама задовољава неку своју личну или политичку потребу онда је то друга ствар”, казао је Бајатовић и додао да је нормално да обавештајна процена свега онога што би могло да се дешава на Косову не може да буде доступна.

„Ми треба Србима да обезбедимо сигурност кроз Кфор и са њим треба да сарађује држава Србија. Немамо ми интересе да на Косову буде било каквих инцидената”, казао је Бајатовић.

Драшковићевом захтеву да се поново одржи седница одбора придружио се и лидер Либерално-демократске партије Чедомир Јовановић. Он је затражио хитну седницу одбора како би се препосете представника ЕУ Роберта Купера Београду разјаснили и објавили сви узроци и елементи оружаних сукоба 26. септембра код Јариња. Према његовој оцени кредибилитет српске стране пред ЕУ и целом међународном заједницом биће катастрофално нарушен уколико се одмах не разјасне и објаве сви узроци сукоба на северу Косова. Јовановић такође тврди да је српска јавност данима изложена дезинформацијама и стварању запаљиве атмосфере и националног набоја тврдњама да је код Јариња пуцано на ненаоружане грађане.

Реаговало је и Удружење новинара Србије које је позвало Кфор да јавности пружи на увид снимке инцидента који је претходио употреби ватреног оружја против српских цивила.

Адвокат и бивши коминистар полиције у прелазној влади Божо Прелевић каже да је недопустиво то што је Драшковић изнео податке означене као државна тајна, јер то може да представља директно поткопавање позиција државе у ситуацији када Србија покушава да избори неке нове преговоре о Косову и кад се за то чак исказује извесно разумевање у међународној заједници. „Проблем је у томе што ако је реч о групи хулигана, није јасно зашто органи Србије нису похапсили те људе. А можда је то била једна ’пукотина’ кроз коју су службе ове државе покушале да обезбеде простор за будуће разговоре. То раде све службе у свету, то није ништа чудно и то се увек ради под велом државне тајне. Одавати тако нешто значи директно радити против интереса државе”, казао је Прелевић, а преноси Танјуг.

За Зорана Драгишића, професора Факултета за безбедност, међутим, цела та ситуација с Јарињем и државном тајном показује да неко други има контролу над севером Косова, а не влада и држава, и да тај „неко” тамо свашта ради за ко зна чије циљеве. Члан Одбора за безбедност и одбрану Мехо Омеровић, који је посланик клуба „За европску Србију”, рекао је за Танјуг да је право питање како Драшковић зна садржај дебате на седници тог тела, која је била затворена за јавност, будући да он није члан тог одбора, нити посланик и како може да у јавност пласира информације које су строго чувана државна тајна.

Жељко Ивањи, из Уједињених региона Србије,објаснио је да су материјали о којима се расправљало на тој седници државна тајна и додао да он државне тајне не одаје.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер