понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дубравка Ђедовић Хандановић: Французи ће нам помоћи у примени нуклеарне енергије у Србији. Француска електропривреда најбољи партнер
Хроника

Дубравка Ђедовић Хандановић: Французи ће нам помоћи у примени нуклеарне енергије у Србији. Француска електропривреда најбољи партнер

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. август 2024.

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је Србија тражи партнере у свету који су међу најбољима у одређеним областима, а француска електропривреда (ЕДФ) је највећи нуклеарни оператер на свету, са јединственим искуством дуж целокупног животног циклуса нуклеарних електрана.

Она је, у интервјуу за данашње издање Вечерњих новости, навела да су документи о сарадњи у области нуклеарне енергије потписани у присуству председника Србије и Француске, Александра Вучића и Еменуела Макрона током њихових последњих сусрета у Паризу и Београду што говори о значају ове области у укупној билатералној сарадњи.

„На основу потписаног Меморандума којим се ствара оквир за дугорочни дијалог у области енергетске транзиције, потписан је документ о сарадњи у процени потенцијала за развој програма за мирнодопску примену нуклеарне енергије у Србији“, рекла је Дубравка Ђедовић Хандановић.

Према њеним речима, потписивањем Меморандума са представницима пет министарстава и 20 факултета, научних институција и енергетских предузећа у јулу ове године у области примене развоја нуклеарне енергије у Србији, направљен је важан корак ка обједињавању домаће стручне и научне заједнице.

„Од ЕДФ очекујемо да добијемо подршку, пре свега у размени знања и искуства у циљу јачања домаћих стручних кадрова, и техничку помоћу у успостављању законодавног оквиру у области нуклеарне енергије“, објаснила је Ђедовић Хандановић.

На питање шта би коришћење нуклеарне енергије донело Србији, она је одговорила да је „од тренутка доношења првих информисаних одлука о изградњи нуклеарне електране, до пуштања у рад потребно најмање 10 година“.

„То значи да разматрање коришћења нуклеарне енергије није питање само актуелне енергетске ситуације, већ део одговора на питање како ћемо обезбедити довољно енергије за наше грађане и привреду у периоду од 15 или 25 година од данас, током којих нас очекује смањење производње угља и повећане потребе за енергијом, пре свега због очекиваног раста индустрије, дигитализације, вештачке интелигенције“, додала је министарка.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер