понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Порфирије после разговора са Дританом Абазовићем: У принципу постигнута сагласност око Темељног уговора између СПЦ и Владе Црне Горе
Хроника

Патријарх Порфирије после разговора са Дританом Абазовићем: У принципу постигнута сагласност око Темељног уговора између СПЦ и Владе Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јун 2022.

Патријарх са Абазовићем: Постигнута сагласност око Темељног уговора

Патријарх српски Порфирије рекао је након састанка са црногорским премијером да је у принципу постигнута сагласност око Темељног уговора.

Патријарх СПЦ Порфирије изјавио је после састанка са црногорским премијером Дританом Абазовићем, да су постигнути договор и сагласност око Темељног уговора, да је текст усаглашен и да сада треба да прође кроз Синод СПЦ и буде потврђен, након чега ће бити договорен датум потписивања.

"Полазећи од чињенице да је црква одвојена од државе и да наша црква где год има своју јурисдикцију апсолутно поштује сваку државу и њене законе", рекао је Порфирије.

Каже да се ушло у завршну завршну фазу израде Темељног уговора.

"И овог тренутка мислим да могу да кажем да је постигнут договор и да је постигнута сагласност око Темељног уговора, с тим што мора да се испоштују и процедуре и када је реч о Влади Црне Горе и СПЦ. Постојећи текст који је усаглашен мора да прође кроз Синод и буде потврђен и прихваћен и ако Бог да буде све у реду, онда ћемо приступити договору око датума потписивања", истакао је патријарх.

Он је истакао да ће, када све буде завршено око потписивања Темељног уговора, то допринети и нормализацији односа између државе Црне Горе и СПЦ.

Дритан Абазовић је рекао да су завршене процедуре на нивоу радних група.

"Ићи ће се на комисију за политички систем па на владу, очекујем да ускоро и то питање буде стављено ад акта на начин што ће се указати поштовање према СПЦ и држави Црној Гори", рекао је Абазовић.

 

Иначе, испред зграде црногорске владе одржан је протест против потписивања Темељног уговора, са којег су социјалдемократе затражиле од Демократске партије социјалиста (ДПС) и Социјалдемократске партије (СДП), која је део актуелне владе, да покрену процедуру за смену владе.

Београд -- Другог дана званичне посете Србији црногорски премијер Дритан Абазовић ће се састати са патријархом српским Порфиријем.

Очекује се да једна од тема буде и недавно објављена радна верзија Темељног уговора између државе Црне Горе и Српске православне цркве.

Овај сусрет потврдио је јуче Абазовић на конференцији за новинаре у Палати Србија, а његов кабинет је у уторак саопштио да су радне групе Црне Горе и СПЦ начелно ускладиле радну верзију Темељног уговора који две стране треба да потпишу.

Објављена верзија Темељног уговора, међутим, изазвала је противљење у делу странака од којих неке учествују у Абазовићевој мањинској влади, пре свега у СДП-у министра Рашка Коњевића, али и ДПС-у Мила Дјукановића, која је подржала формирање актуелне владе.

Абазовић је до сада више пута изјавио да је потписивање Темељног уговора са СПЦ обавеза државе и да ће он бити потписан.

Говорећи о критикама странака у Црној Гори Абазовић је новинарима рекао да је премијер који води европску секуларну државу, што, како је рекао, значи да ће све верске заједнице у Црној Гори имати потпуно идентичан третман.

Истакао је да је у циљу грађана Црне Горе да се питање Темељног уговора што пре затвори и оценио да је предложени текст потпуно у складу са Уставом и Законом.

Питање Темељног уговора измедју државе Црне Горе и СПЦ покренуто је још 2012. године. "Ова влада ће га решити ако буде било добре воље и ако буде било све у једном духу који је потребан", рекао је Абазовић.

Црногорске странке које се томе противе, међутим, не мисле тако и доводе у питање чак и опстанак Абазовићеве владе.

(Танјуг-Б92-РТС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер