субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Следи дебата, а не крах ДС-а
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Следи дебата, а не крах ДС-а

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. август 2012.

– Неће бити никаквог краха у Демократској странци. У странци ће сигурно бити дебате о многим питањима, а наравно да ће бити оних који ће о њима мислити различито.

Али свако ко би сада покушао да из странке изађе покушавајући да сам прави нову, сигурно би доживео крах – каже за „Дневник“ председник Политичког савета ДС-а и шеф посланичког клуба у Скупштини Србије Драгољуб Мићуновић, одговарајући на питање да ли је ДС јединствен, пошто има оних који најављују могући дебакл доскора владајуће партије у Србији и поделу након страначке скупштине. – Мислим да се у ДС-у мора водити дебата па да видимо како ћемо деловати као опозиција. Нећемо ми битно мењати наш програм и нашу оријентацију. Али, у сваком случају, понашање, задатке, конкретне циљеве... то ћемо морати да одредимо у складу с новим положајем и околностима.

Да ли ће за ДС, након што је остао ванрепубличке власти, прелетачи постати проблем?

– То је проблем, нажалост, морални и људски. Надам се да међу посланицима тога неће бити. А тих разних прелаза за мале привилегије, тога ће по општинама бити.

Има ли у ДС-у страха од реваншизма нове власти?

– Не верујем да они смеју баш толико далеко да крећу. Али да имају амбиције, то се видело већ у Закону о министарствима кроз право министара да арбитрирају, да отпуштају... тога ће бити и у јавним предузећима, наравно. Сва прича о департизацији је потпуно демагошка. Показало се првих дана да ће ово бити много више партијска држава него што смо могли сањати.

Какав третман имате као опозициона странка у парламенту Србије?

– Ако се по јутру дан познаје, ова интенција ка апсолутној власти или за притиском појављиваће се свуда, чак и у детаљима. Та тенденција постоји. Видећемо како ће ствари даље тећи, али очигледно да ће опозиција имати све мање могућности да критички одговара Влади. Јер, када смо почели да их криткујемо, они су одреаговали одмах, отприлике „како смете да критикујете Владу?“

Како онда мислите да делујете?

– Наравно да нас неће зауставити, нити нас могу уплашити. Али, с друге стране, бојим се стварања лоше атмосфере, где ће на једној страни да се тражи консензус о Косову, па ако треба сви да будемо мало издајници, а на другој страни, тог консензуса нема ни о једном питању. Нико није консултовао друге странке ни код доношења закона о НБС-у, ни о смени гувернера. Е сад, мораће се навићи, или ће улазити у конфронтације, борбе, или ће морати да успоставе дијалог.

С. Станковић

(Дневник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер