Početna strana > Hronika > Dragiša Milović: Utorak nije dan „d” za Srbe sa severa
Hronika

Dragiša Milović: Utorak nije dan „d” za Srbe sa severa

PDF Štampa El. pošta
subota, 27. april 2013.

Jedan od učesnika sastanka delegacije Srba sa severa Kosmeta sa predsednikom i prvim potpredsednikom Vlade Srbije, Dragiša Milović, predsednik opštine Zvečan, koji će se u utorak ponovo naći licem u lice s Vučićem i Dačićem, kaže da je kao i ostali akteri ostao uskraćen za odgovore na brojna pitanja, ali čvrsto uveren da Srbija neće pristati da se „sa mape Srbije izbriše srpski narod u južnoj pokrajini”. Smatra da je cilj parafiranja Briselskog sporazuma bio da se sever Kosova integriše u sistem Prištine, kako bi Srbija dobila datum, a posebno ga boli činjenica da niko od srpskih pregovarača nije spomenuo pitanje 250.000 proteranih Srba i nealbanaca, više od 1.000 kidnapovanih, ubijenih...

Čak četiri sata ste razgovarali s našim pregovaračima u Briselu. Da li je bolje bilo da ste razgovarali pre parafiranja sporazuma?

Kad je u pitanju državni i nacionalni interes, vreme se ne meri i ne ograničava, čak smatram da je razgovor bio kratak, jer je četiri sata malo za raspravu o ovom pitanju. Tačno je da je trebalo da nas konsultuju pre stavljanja parafa na sporazum, kome je na svesrpskom saboru u Kosovskoj Mitrovici, 20.000 okupljenih aklamacijom reklo „ne”. Razgovor u vladi jeste bio iskren, iako je do njega kasno došlo, ali verujem da ćemo u narednim susretima uspeti da definišemo neke stvari.

Sve vreme se pričalo da neće biti potpisano ništa što bi bilo u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije i bez dogovora sa Srbima na Kosmetu?

Ni nama, kao ni narodu na Kosmetu nije jasno šta se to dogodilo između devete i desete runde pregovora u Briselu. U razmaku od nešto više od dve nedelje, takoreći preko noći državni vrh u Beogradu se prelomio, a gospodin Vulin koji je potom nudio ostavku nama je danima, mesecima govorio da ništa neće biti potpisano i dogovoreno bez našeg učešća. Niko sa severa Kosmeta nije učestvovao u pregovorima, a navodno su tu figurirali ljudi, koji su se predstavljali kao Srbi južno od Ibra. Ono što smo čuli na sastanku u vladi je da su pregovori u Briselu vođeni pod psihološkim pritiskom, pošto bi u sobu za razgovore prvo ulazio Dačić, a potom Vučić.

Da li je na vas vršen ikakav pritisak na razgovoru u četvrtak?

Razgovor je tekao u konstruktivnoj i opuštenoj atmosferi, ako se tako može reći, ukoliko se ima u vidu da je razmatrano izuzetno ozbiljno, važno i delikatno pitanje.

Da li se delegaciji više obraćao Vučić ili Dačić?

Podjednako su obojica govorila upravo o manjkavostima sporazuma, ističući da je to bilo najviše što se moglo dobiti.

U utorak Vučić i Dačić očekuju da im potvrdno odgovorite kako ćete nakon referenduma, ukoliko se Srbija izjasni da je za sporazum, bez pogovora implementirati sve što je dogovoreno u Briselu.

Utorak ne shvatamo kao nikakav dan „d”, pošto je dogovoreno da ćemo se sastajati i ubuduće. Tog dana ćemo sagovornicima iz vlade preneti da procenjujemo da referendum ne može biti raspisan za 15 dana, jer referendumsko pitanje mora biti jasno formulisano, s obzirom na to da sada na medijskoj sceni vlada medijska blokada, da se informacije spinuju, pa se stiče utisak da je narod u Srbiji izuzetno zadovoljan onim što je Dačić u Briselu parafirao.

B. Radomirović

(Politika)