уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгиша Миловић: Уторак није дан „д” за Србе са севера
Хроника

Драгиша Миловић: Уторак није дан „д” за Србе са севера

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. април 2013.

Један од учесника састанка делегације Срба са севера Космета са председником и првим потпредседником Владе Србије, Драгиша Миловић, председник општине Звечан, који ће се у уторак поново наћи лицем у лице с Вучићем и Дачићем, каже да је као и остали актери остао ускраћен за одговоре на бројна питања, али чврсто уверен да Србија неће пристати да се „са мапе Србије избрише српски народ у јужној покрајини”. Сматра да је циљ парафирања Бриселског споразума био да се север Косова интегрише у систем Приштине, како би Србија добила датум, а посебно га боли чињеница да нико од српских преговарача није споменуо питање 250.000 протераних Срба и неалбанаца, више од 1.000 киднапованих, убијених...

Чак четири сата сте разговарали с нашим преговарачима у Бриселу. Да ли је боље било да сте разговарали пре парафирања споразума?

Кад је у питању државни и национални интерес, време се не мери и не ограничава, чак сматрам да је разговор био кратак, јер је четири сата мало за расправу о овом питању. Тачно је да је требало да нас консултују пре стављања парафа на споразум, коме је на свесрпском сабору у Косовској Митровици, 20.000 окупљених акламацијом рекло „не”. Разговор у влади јесте био искрен, иако је до њега касно дошло, али верујем да ћемо у наредним сусретима успети да дефинишемо неке ствари.

Све време се причало да неће бити потписано ништа што би било у супротности са Уставом Републике Србије и без договора са Србима на Космету?

Ни нама, као ни народу на Космету није јасно шта се то догодило између девете и десете рунде преговора у Бриселу. У размаку од нешто више од две недеље, такорећи преко ноћи државни врх у Београду се преломио, а господин Вулин који је потом нудио оставку нама је данима, месецима говорио да ништа неће бити потписано и договорено без нашег учешћа. Нико са севера Космета није учествовао у преговорима, а наводно су ту фигурирали људи, који су се представљали као Срби јужно од Ибра. Оно што смо чули на састанку у влади је да су преговори у Бриселу вођени под психолошким притиском, пошто би у собу за разговоре прво улазио Дачић, а потом Вучић.

Да ли је на вас вршен икакав притисак на разговору у четвртак?

Разговор је текао у конструктивној и опуштеној атмосфери, ако се тако може рећи, уколико се има у виду да је разматрано изузетно озбиљно, важно и деликатно питање.

Да ли се делегацији више обраћао Вучић или Дачић?

Подједнако су обојица говорила управо о мањкавостима споразума, истичући да је то било највише што се могло добити.

У уторак Вучић и Дачић очекују да им потврдно одговорите како ћете након референдума, уколико се Србија изјасни да је за споразум, без поговора имплементирати све што је договорено у Бриселу.

Уторак не схватамо као никакав дан „д”, пошто је договорено да ћемо се састајати и убудуће. Тог дана ћемо саговорницима из владе пренети да процењујемо да референдум не може бити расписан за 15 дана, јер референдумско питање мора бити јасно формулисано, с обзиром на то да сада на медијској сцени влада медијска блокада, да се информације спинују, па се стиче утисак да је народ у Србији изузетно задовољан оним што је Дачић у Бриселу парафирао.

Б. Радомировић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер