среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Зоран Ђинђић је имао план поделе Косова и припајања Републике Српске
Хроника

Драган Шутановац: Зоран Ђинђић је имао план поделе Косова и припајања Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. октобар 2014.

БЕОГРАД - Бивши потпредседник Демократске странке (ДС) и министар одбране Драган Шутановац у ексклузивном разговору за Недељник тврди да је Зоран Ђинђић имао план о подели Косова, који је подразумевао да Србија прва призна косовски део, али да јој се припоји Република Српска (РС).

"Крајем 2002. Горан Весић и ја смо по Зорановом захтеву ишли у Берлин да разговарамо са шефом кабинета тадашњег председника Косова о томе шта би подразумевала подела Косова", објаснио је Шутановац.

Према његовим речима, "Зоран је тражио коначно решење за Косово, а његова идеја је била да се договоримо око поделе на обострано прихватљив начин, након чега би Србија прва признала косовски део".

"У то време неки утицајни интелектуалци су убеђивали Зорана да, уколико се договори подела Косова, у исто време Србија покрене поступак "анектирања" РС", тврди Шутановац.

"Зорана су убрзо после тога убили, а први атентат у покушају је био управо кад је ишао у Бањалуку", подсетио је Шутановац.

Он је навео да је на једном састанку делегације ДС с европским званичницима у Бриселу пре петиооктобарских промена, Романо Проди питао Ђинђића зашто не убијете Слободана Милошевића.

"Ми смо демократе, победићемо га на изборима", одговорио је Ђинђић, да би Проди, према речима Шутановца, завршио ту епизоду речима: "Ма шалио сам се, наравно да то треба да урадите на изборима".

Шутановац за себе тврди да је заслужан за историјски договор ДС и Социјалистичке партије Србије (СПС) о формирању владе, јер је предложио да се Ивици Дачићу да ресор полиције, који лидер социјалиста није могао да одбије.

Говорећи о сукобу с Вуком Јеремићем, Шутановац је оценио да имали потпуно различиту политичку филозофију.

"Јеремићева филозофија је била утицајнија у кабинету председника и она се углавном спроводила", објаснио је Шутановац, који сматра "да смо због тога смо дошли у ситуацију да 2012. из те политике Борис практично нема подршку ни са једне центрипеталне политичке тачке света, ни са једног од она чувена четири стуба".

Он је оценио да је крај ДС почео после посете немачке канцеларке Ангеле Меркел, када је било јасно да "ни ДС, ни Борис, више немају симпатије водеће земље Европе".

"Није тајна да је ДС после избора 2012. био друга опција Берлина. Прва опција била је Српска напредна странка (СНС)", рекао је Шутановац.

Он тврди да је, заједно са Бојаном Пајтићем, 2012. године тражио да Драган Ђилас буде кандидат за премијера, а да су Мики Ракић и Срђан Шапер били за Тадића.

"Али Дачић није желео да Борис води Владу. Рекао ми је: 'Може да буде Ђилас, можеш да будеш ти, може опет Цветковић, али ја Бориса нећу за премијера", навео је Шутановац и додао да је тог момента почео да пакује ствари у Министарству одбране. "Не знам да ли би Ивица прихватио Ђиласа или мене за премијера, али очигледно да Тадић није желео да нас предложи", констатовао је Шутановац.

Он је рекао и да је у ДС било жеља да владу формирају са СНС, "али Тадић је то пресекао и рекао да не жели то да ради".

"Једног момента је чак рекао:'Па ја морам још да живим у овоме граду'", рекао је Шутановац и навео да су Александар Вучић и Мики Ракић били позвани у једну страну земљу да направе договор, али је наводно Тадић вратио Ракића са аеродрома.

Он је оценио да је и за ДС и за Тадића било боље да је остао почасни председник странке.

"Нажалост, излазак Бориса из странке био је последњи ексер закуцан у странку у том тренутку", указао је Шутановац.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер