Početna strana > Hronika > Dragan Šutanovac: Vučićev unutrašnji dijalog o KiM služi za pranje savesti za ispunjavanje samo onih odredbi Briselskog sporazuma koje su u interesu Albanaca
Hronika

Dragan Šutanovac: Vučićev unutrašnji dijalog o KiM služi za pranje savesti za ispunjavanje samo onih odredbi Briselskog sporazuma koje su u interesu Albanaca

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. novembar 2017.

Predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac ocenio je da je unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji, koji je pokrenuo predsednik Srbije Aleksandar Vučić "fingiranje javnosti" kojim neko želi da "opere savest" za ispunjavanje samo onih odredbi Briselskog sporazuma koje su u interesu Albanaca.

"Mi u ovoj farsi nećemo da učestvujemo, jer kako je to predloženo - da se sve skupi i napravi pita, a onda Vučić (Aleksandar) uzme parče koje mu treba, a da svi ostali snose odgovornost za ono što nije učinjeno", ocenio je Šutanovac gostujući na Radio-televiziji Srbije.

On je kazao da bi dijalog o Kosovu trebalo da se vodi u parlamentu, odnosno da predsednik Aleksandar Vučić treba da podnese predlog rešenja o kojem bi se prvo raspravljalo na odboru za Kosovo, a potom i na sednici Skupštine Srbije.

Šutanovac je kazao da je Kosovo i Metohija najvažnija tema za gradjane Srbije u ovom trenutku i naglasio da je vladajuća koalicija pokazala nesposbnost zbog neprimenjivanja Briselskog sporazuma.

"Sve tačke iz Briselskog sporazuma koje su u interesu kosovskih Albanaca su ispunjene. Ako se u tom sporazumu prvih šest tačaka tiču Zajednice srpskih opština, a nijedna od njih nije ispunjena, čemu onda služi Briselski sporazum", upitao je lider Demokratske stranke.

I predsednik Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović izjavio je da ta stranka ne želi da učestvuje u dijalogu, jer je u pitanju "farsa i fingiran razgovor".

"Format je napravljen tako da iz njega ništa dobor ne može da izadje. To je političko pitanje i u unutrašnjem dijalogu bi trebalo da učestvuju političari, besmisleno je učestvovanje nevladinih organizacija", rekao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, institucije i nevladine organizacije predstavljaju gradjane koji bi o pitanju Kosova mogle da se izjasne na referendumu.

"Sve dok smo na evropskom koloseku unutrašnji dijalog je farsa ne samo po formi, već i po suštini, zato što je Srbija opredeljena za evropski put, a svi znaju da je uslov za naše članstvo da se odreknemo Kosova i Metohije, to znaju svi znaju i ptice na granama", kazao je Jovanović.

Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Petar Petković ocenio je da je poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji "jedna od najznačajnijih inicijativa u novijoj istoriji Srbije" kao i da se po prvi put pitanje Kosova i Metohije "ne podmeće pod tepih".

"Cilj je da okupimo ljude koje promišljaju o Kosovu i Metohiji, od crkve, uvaženih institucija kulture, do političkih aktera i civilnog sektora. Ideja je da svi koji su dužni da razmišljaju o tom pitanju iznesu stavove kako bi sveobuhvatno odredili naš odnos prema Kosovu i Metohiji", kazao je Petković.

On je dodao da je dijalog institucionalizovan formiranjem Radne grupe koja je nedavno održala prvi sastanak sa predstavnicima ministarstava u Vladi Srbije.

"Pozivamo struku da iznese stav, da zajedno ispunimo knjigu, a onda i svi zajedno da dodjemo do konsenzusa", rekao je Petković.

Funkcioner Socijalističke partije Srbije Veljko Odalović izjavio je da došlo krajnje vreme da se započne dijalog sa unutrašnjom javnošću o Kosovu i Metohiji.

"Realna je potreba da se o Kosovu razgovara, jer se o njemu već razgovara svuda i na svim mestima u svetu, već sedam godina vodi se direktna dijalog sa Prištinom u Briselu i vreme je da se kaže unutrašnjoj javnosti kuda sve ovo ide", kazao je Odalović.

Odalović je rekao da ne postoji zadata platforma vladajuće koalicije o Kosovu i da pravno obavezujući sporazum koji bi regulisao odnose Beograda i Prištine nije tema dijaloga.

Dodao da je veoma važno da se u dijalog uključi SANU, SPC, mediji, kao i predstavnici opozicionih stranaka.

"Moramo da čujemo i drugačija mišljena sa kojima se ne slažemo", kazao je Odalović.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner