недеља, 27. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Вучићев унутрашњи дијалог о КиМ служи за прање савести за испуњавање само оних одредби Бриселског споразума које су у интересу Албанаца
Хроника

Драган Шутановац: Вучићев унутрашњи дијалог о КиМ служи за прање савести за испуњавање само оних одредби Бриселског споразума које су у интересу Албанаца

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. новембар 2017.

Председник Демократске странке Драган Шутановац оценио је да је унутрашњи дијалог о Косову и Метохији, који је покренуо председник Србије Александар Вучић "фингирање јавности" којим неко жели да "опере савест" за испуњавање само оних одредби Бриселског споразума које су у интересу Албанаца.

"Ми у овој фарси нећемо да учествујемо, јер како је то предложено - да се све скупи и направи пита, а онда Вучић (Александар) узме парче које му треба, а да сви остали сносе одговорност за оно што није учињено", оценио је Шутановац гостујући на Радио-телевизији Србије.

Он је казао да би дијалог о Косову требало да се води у парламенту, односно да председник Александар Вучић треба да поднесе предлог решења о којем би се прво расправљало на одбору за Косово, а потом и на седници Скупштине Србије.

Шутановац је казао да је Косово и Метохија најважнија тема за градјане Србије у овом тренутку и нагласио да је владајућа коалиција показала неспосбност због непримењивања Бриселског споразума.

"Све тачке из Бриселског споразума које су у интересу косовских Албанаца су испуњене. Ако се у том споразуму првих шест тачака тичу Заједнице српских општина, а ниједна од њих није испуњена, чему онда служи Бриселски споразум", упитао је лидер Демократске странке.

И председник Демократске странке Србије Милош Јовановић изјавио је да та странка не жели да учествује у дијалогу, јер је у питању "фарса и фингиран разговор".

"Формат је направљен тако да из њега ништа добор не може да изадје. То је политичко питање и у унутрашњем дијалогу би требало да учествују политичари, бесмислено је учествовање невладиних организација", рекао је Јовановић.

Према његовим речима, институције и невладине организације представљају градјане који би о питању Косова могле да се изјасне на референдуму.

"Све док смо на европском колосеку унутрашњи дијалог је фарса не само по форми, већ и по суштини, зато што је Србија опредељена за европски пут, а сви знају да је услов за наше чланство да се одрекнемо Косова и Метохије, то знају сви знају и птице на гранама", казао је Јовановић.

Члан Главног одбора Српске напредне странке Петар Петковић оценио је да је позив председника Србије Александра Вучића на унутрашњи дијалог о Косову и Метохији "једна од најзначајнијих иницијатива у новијој историји Србије" као и да се по први пут питање Косова и Метохије "не подмеће под тепих".

"Циљ је да окупимо људе које промишљају о Косову и Метохији, од цркве, уважених институција културе, до политичких актера и цивилног сектора. Идеја је да сви који су дужни да размишљају о том питању изнесу ставове како би свеобухватно одредили наш однос према Косову и Метохији", казао је Петковић.

Он је додао да је дијалог институционализован формирањем Радне групе која је недавно одржала први састанак са представницима министарстава у Влади Србије.

"Позивамо струку да изнесе став, да заједно испунимо књигу, а онда и сви заједно да додјемо до консензуса", рекао је Петковић.

Функционер Социјалистичке партије Србије Вељко Одаловић изјавио је да дошло крајње време да се започне дијалог са унутрашњом јавношћу о Косову и Метохији.

"Реална је потреба да се о Косову разговара, јер се о њему већ разговара свуда и на свим местима у свету, већ седам година води се директна дијалог са Приштином у Бриселу и време је да се каже унутрашњој јавности куда све ово иде", казао је Одаловић.

Одаловић је рекао да не постоји задата платформа владајуће коалиције о Косову и да правно обавезујући споразум који би регулисао односе Београда и Приштине није тема дијалога.

Додао да је веома важно да се у дијалог укључи САНУ, СПЦ, медији, као и представници опозиционих странака.

"Морамо да чујемо и другачија мишљена са којима се не слажемо", казао је Одаловић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер