субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шормаз: Вучићева најава промене спољне политике води Србију у катастрофу. Да би Србија избегла самоизолацију, мора одмах да уведе санкције Русији и да аплицира за пријем у НАТО
Хроника

Драган Шормаз: Вучићева најава промене спољне политике води Србију у катастрофу. Да би Србија избегла самоизолацију, мора одмах да уведе санкције Русији и да аплицира за пријем у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. април 2023.

Члан Главног одбора Српске напредне странке Драган Шормаз изјавио је данас да би промена спољне политике, онако како је то најавио председник Александар Вучић, водила Србију у самоизолацију и катастрофу.

Шормаз је агенцији Бета казао да је и досадашња спољна политика Србије била погрешна и да због тога већ две године имамо застој у европским интеграцијама.

„Јуче нам је на Одбору за спољне послове Европског парламента јасно поручено да неће бити наставка евроинтеграција док се у потпуности не усагласимо с безбедносном и спољном политиком Европске уније (ЕУ). Ако се спроведе најава председника Вучића да ће Србија реципрочно поштовати територијални интегритет земаља које поштују интегритет Србије, то ће нас одвести у самоизолацију као што је то било деведесетих година прошлог века“, нагласио је Шормаз.

Рекао је да би Србија избегла самоизолацију, морала би одмах да уведе санкције Русији и да аплицира за пријем у НАТО.

Шормаз је додао да је недопустиво било то што представници Србије у Уједињеним нацијама (УН) синоћ нису гласали за резолуцију о сарадњи УН са Саветом Европе.

„Наши представници нису били у сали када се на Скупштини УН гласало о усвајању резолуције о сарадњи УН и Савета Европе. За ту резолуцију је гласала чак и Кина, а ми смо се сврстали с Русијом, Северном Корејом, Сиријом, Белорусијом, Буркина Фасом и Туркменистаном. Такве одлуке српске дипломатије су детињасте и неразумљиве“, оценио је функционер СНС-а.

Шормаз истиче да би Србија с Приштином што пре морала да имплементира Бриселски и Охридски споразум и тако отвори пут ка чланству у ЕУ.

„Дужност политичара је да раде у интересу државе и народа. Ако се спроведе Вучићева најава о промени спољне политике, а ја не могу да верујем да ће да се спроведе, Србија ће бити одвојена од Европе и САД. То није интерес грађана. Политичари морају да гледају садашњост и будућност, а само будала прави грешке које су прављене и у прошлости“, оценио је Шормаз.

Подсетио је да се Србија потписивањем Бриселског споразума обавезала на коначан правно-обавезујући споразум с Приштином.

„Прво смо наредили да Срби напусте институције на северу Косова, а онда се жалимо што нас Албанци нападају. Па, не би нас нападали да имамо 600 српских полицајаца на северу као што смо их имали до новембра прошле године. Поставља се питање како Срби у шест општина јужно од Ибра живе нормално с косовским пасошима, личним картама и регистарским таблицама, а у четири општине на северу Косова не могу“, нагласио је Шормаз и навео да очигледно нешто друго стоји иза проблема Срба на северу Косова.

Коментаришући гласање у Савету Европе, када је прихваћена апликација Косова за чланство, Шормаз је рекао да су за Косово гласале и чланице Опен Балкана, Северна Македонија и Албанија.

„Северну Македонију и Албанију које су с нама у Опен Балкану нико не спомиње, а хоћемо да Грчкој, Украјини и Молдавији уводимо контрамере због тога што су на Савету Европе биле уздржане по питању пријема Косова. То су веома лоше дневно-политичке одлуке српских власти. Када би се најављена нова стратегија у спољној политици донела на основу овога што се данас ради, то би била катастрофа за Србију“, закључио је Шормаз.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер