Hronika | |||
Dragan Šormaz: Rusija destabilizuje ceo region; Građani Srbije se zamajavaju, jer Rusija ne može ništa, naš slučaj sa KiM ne može da bude rešen u Savetu bezbednosti UN |
![]() |
![]() |
![]() |
nedelja, 26. septembar 2021. | |
Sagovornici Danasa o srpskim avionima i kamionima i kosovskim specijalnim snagama policije na administrativnim prelazima na Kosovu. Rusija destabilizuje ceo region – ocenjuje za Danas Dragan Šormaz, poslanik Srpske napredne stranke jučerašnju situaciju na Kosovu, koja, osim nadletanja aviona Vojske Srbije obuhvata i odlazak ruskog ambasadora, Aleksandra Bocan-Harčenka, i izaslanika odbrane general-majora Aleksandra Zinčkenkova u obilazak dela snaga Vojske Srbije, koje se nalaze u stanju povišene borbene gotovosti, u vojnoj bazi „Rudnica“. Dragan Šormaz, koji je i šef delegacije Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO saveza, upitan kako vidi to što ruski ambasador obilazi vojsku u ovako osetljivoj situaciji, kaže da „možemo da to probamo da stavimo u kontekst da je Rusija zainteresovana za mir“. On ipak ne veruje u to i smatra da Rusija destabilizuje ceo region. – Njih sam optužio i da stoje iza navodnih građanskih protesta u julu prošle godine zbog mera korone. Rusija ne može ništa. On može da se šeta koliko god hoće. Ne sviđa mi se to što se šalje slika kojom se zamajavaju građani Srbije, jer Rusija ne može ništa. Naš slučaj sa našom pokrajinom KiM ne može da bude rešen u Savetu bezbednosti UN. Jer se nikad ništa nije rešilo u SB UN. Ne postoji takav primer. Postoji nekoliko primera da je SB UN napravio probleme. Naš problem može da se reši dijalogom Beograda i Prištine. A u tom dijalogu bi najbolje bilo da uspostavimo najbolje moguće odnose sa SAD. Jer Rusija ne može ništa, Kina ne može ništa, EU ne može ništa i to pokazuje iz dana u dan. Jedino ko može da dovede u red Prištinu i Beograd, svidelo se to nekome ili ne, su SAD. Zato se predsednik Vučić obraća na prave adrese – zaključuje Šormaz.
Snage su, kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, raspoređene u okviru taktičkih grupa koje se nalaze u garnizonu u Raškoj, vojnoj bazi „Rudnica“ i na pravcu ka prelazu Jarinje. Dragoljub Anđelković, politički analitičar, ocenjuje za Danas da je „dobro što Srbija demonstrira sposobnost i spremnost da i upotrebom vojnih i policijskih snaga, ako to bude neophodno, zaštiti srpski naroda na Kosovu i Metohiji“. – Međutim, rečeno nije dovoljno ako sve ostane na pukoj demonstraciji kakvih je već bilo. Srbija je dužna da obezbedi da se više ne dešava da albanske paravojne formacije upadaju na sever Kosova kada to požele, što čine poslednjih nekoliko godina. To Beograd može da postigne ili uspostavljanjem prisustva naših snaga bar na tom delu južne pokrajine, što je rizično jer može da prouzrokuje ozbiljnu međunarodnu krizu i snažnu reakciju zapadnih sila – kaže Anđelković. Prema njegovim rečima, drugi, realniji način je da Srbija poništi Briselski sporazum iz 2013. i tzv. Brisel 2 iz 2015., te uspostavi na severu Kosova sve ukinute institucije, uključujući i „Civilnu zaštitu“.
Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku, kaže da Aleksandar Vučić i Albin Kurti nastavljaju da koriste zategnute odnose između Srbije i Kosova za sticanje političkih poena.
Osnivač Saveta za strateške politike, i bivši ministar odbrane, Dragan Šutanovac, za Danas kaže da u iščekivanju poteza EU, Rusija vešto, putem meke moći, želi da iskoristi situaciju i pre svega zaradi neki poen. On je komentarišući činjenicu da je ministar odbrane Srbije Nebojša Stefanović baš sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Bocan-Harčenko i izaslanikom odbrane general-majorom Aleksandrom Zinčenkovim obilazi deo snaga koje se nalaze u stanju povišene borbene gotovosti naveo da je poseta ambasadora za rusku stranu win-win, a rešenje će Srbija svakako tražiti u Briselu. – Stanje na severu Kosova a posebno na administrativnoj linije se komplikuje od momenta kada je Priština potpuno nepotrebno angažovala svoje specijalne jedinice i poslala ih da obezbeđuju sprovođenje odluke o skidanju tablica sa vozila koje dolaze iz Srbije. Činjenica da je Srbija povećala vojno i policijsko prisustvo ide u pravcu pokazivanja „mišića“ i odlučnosti da se spreči bilo kakav pokušaj da se te specijalne jedinice iskoriste protiv Srba na Kosovu – kaže Šutanovac.
– U iščekivanju poteza EU Rusija vešto putem meke moći želi da iskoristi situaciju i pre svega zaradi neki poen među građanima koji veruju da će se u slučaju eskalacije problema Rusija „umešati“ u sukob što je velika zabluda i u isto vreme postavlja se u međunarodnim odnosima kao važan faktor na zapadnom Balkanu što će koristiti za rešavanje svojih problema u Ukrajini. Dakle današnja poseta ambasadora je za rusku stranu win-win a rešenje će Srbija svakako tražiti u Briselu – ukazuje Šutanovac Vučić saopštio da je Stoltenberg zabrinut Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je juče telefonom sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom povodom situacija na Kosovu koju je, kako se navodi u saopštenju kabineta predsednika, Stoltenberg ocenio kao zabrinjavajuću. Vučić je istakao da Srbija apsolutno ničim, ni jednim jedinim svojim potezom, nije prekršila ni Briselski sporazum, ni Rezoluciju 1244, niti je na bilo koji način ugrozila očuvanje mira, navodi se u saopštenju. „Sedam dana traje potpuna okupacija oklopnim vozilima severa Kosova i Metohije koje sprovodi Priština i svi u međunarodnoj zajednici ‘gromoglasno ćute’“, naglasio je Vučić. On je dodao da su svi „iznenada zabrinuti kada na teritoriji centralne Srbije ugledaju srpske helikoptere i avione, jer valjda ne bi trebalo da postoje, ili ne bi smeli da polete dok im Kurti ili neko iz međunarodne zajednice to ne odobri“. Borel: Povući policiju i skloniti blokade Visoki predstavnik EU Žozep Borel rekao je juče da nastavlja pažljivo da prati situaciju na severu Kosova i poručio obema stranama da su „neprihvatljive“ sve dodatne provokacije ili jednostrane i nekoordinisane akcije. – Srbija i Kosovo moraju da bezuslovno deeskaliraju situaciju na terenu time što će se odmah povući specijalne policijske jedinice i skloniti blokade na putevima“, naveo je Borel u saopštenju Evropske službe za spoljne poslove. (Danas) |