понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шормаз: Русија дестабилизује цео регион; Грађани Србије се замајавају, јер Русија не може ништа, наш случај са КиМ не може да буде решен у Савету безбедности УН
Хроника

Драган Шормаз: Русија дестабилизује цео регион; Грађани Србије се замајавају, јер Русија не може ништа, наш случај са КиМ не може да буде решен у Савету безбедности УН

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. септембар 2021.

Саговорници Данаса о српским авионима и камионима и косовским специјалним снагама полиције на административним прелазима на Косову.

Русија дестабилизује цео регион – оцењује за Данас Драган Шормаз, посланик Српске напредне странке јучерашњу ситуацију на Косову, која, осим надлетања авиона Војске Србије обухвата и одлазак руског амбасадора, Александра Боцан-Харченка, и изасланика одбране генерал-мајора Александра Зинчкенкова у обилазак дела снага Војске Србије, које се налазе у стању повишене борбене готовости, у војној бази „Рудница“.

Драган Шормаз, који је и шеф делегације Србије у Парламентарној скупштини НАТО савеза, упитан како види то што руски амбасадор обилази војску у овако осетљивој ситуацији, каже да „можемо да то пробамо да ставимо у контекст да је Русија заинтересована за мир“.

Он ипак не верује у то и сматра да Русија дестабилизује цео регион.

– Њих сам оптужио и да стоје иза наводних грађанских протеста у јулу прошле године због мера короне. Русија не може ништа. Он може да се шета колико год хоће. Не свиђа ми се то што се шаље слика којом се замајавају грађани Србије, јер Русија не може ништа. Наш случај са нашом покрајином КиМ не може да буде решен у Савету безбедности УН. Јер се никад ништа није решило у СБ УН. Не постоји такав пример. Постоји неколико примера да је СБ УН направио проблеме. Наш проблем може да се реши дијалогом Београда и Приштине. А у том дијалогу би најбоље било да успоставимо најбоље могуће односе са САД. Јер Русија не може ништа, Кина не може ништа, ЕУ не може ништа и то показује из дана у дан. Једино ко може да доведе у ред Приштину и Београд, свидело се то некоме или не, су САД. Зато се председник Вучић обраћа на праве адресе – закључује Шормаз.

Док је председник Србије Александар Вучић јуче разговарао са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом, министар одбране Небојша Стефановић са амбасадором Русије Александром Боцан-Харченко и изаслаником одбране генерал-мајором Александром Зинченковим обилазио део снага које се налазе у стању повишене борбене готовости како би се лично уверили у актуелну ситуацију.

Снаге су, како је саопштило Министарство одбране, распоређене у оквиру тактичких група које се налазе у гарнизону у Рашкој, војној бази „Рудница“ и на правцу ка прелазу Јариње.

Драгољуб Анђелковић, политички аналитичар, оцењује за Данас да је „добро што Србија демонстрира способност и спремност да и употребом војних и полицијских снага, ако то буде неопходно, заштити српски народа на Косову и Метохији“.

– Међутим, речено није довољно ако све остане на пукој демонстрацији каквих је већ било. Србија је дужна да обезбеди да се више не дешава да албанске паравојне формације упадају на север Косова када то пожеле, што чине последњих неколико година. То Београд може да постигне или успостављањем присуства наших снага бар на том делу јужне покрајине, што је ризично јер може да проузрокује озбиљну међународну кризу и снажну реакцију западних сила – каже Анђелковић.

Према његовим речима, други, реалнији начин је да Србија поништи Бриселски споразум из 2013. и тзв. Брисел 2 из 2015., те успостави на северу Косова све укинуте институције, укључујући и „Цивилну заштиту“.

– То може да проузрокује додатне тензије па и сукобе каквих је било 2011. године, али видимо да албанска страна није спремна на компромис, односно настоји да успостави окупацију и над четири северне српске општине, па изгледа да другог излаза нема. Ако Београд није спреман да повуче такве потезе онда је примереније да то каже и образложи грађанима него да позерски показује мишиће – закључује наш саговорник.

Драган Поповић, директор Центра за практичну политику, каже да Александар Вучић и Албин Курти настављају да користе затегнуте односе између Србије и Косова за стицање политичких поена.

– Њихово политикантско надгорњавање не доприноси ни стабилности ни нормализацији живота људи на Косову, али то више очигледно ни на речима није циљ. Нисмо видели никакав предлог ни са једне стране како да се људима олакша кретање по Косову и Србији, а самим тим и живот. Видели смо само, као и увек, гомилу позивања на народ, државу, суверенитет и остале велике речи од којих људи немају никакву корист, а могу да имају озбиљну штету. Посебно је опасно звецкање оружјем у виду бесмисленог надлетање прелаза војним авионима или подизања борбене готовости војске Србије. Иако је у питању празна претња, јер свакако нико не очекује да ће Србија напасти НАТО јединице, ипак доводи до пораста тензија и може угрозити безбедност како Срба на Косову, тако и Албанаца у Србији. Једном ће националистички лидери изгубити контролу над својим фингираним сукобима, а цену ће платити грађани обе државе – закључује Драган Поповић.

Оснивач Савета за стратешке политике, и бивши министар одбране, Драган Шутановац, за Данас каже да у ишчекивању потеза ЕУ, Русија вешто, путем меке моћи, жели да искористи ситуацију и пре свега заради неки поен.

Он је коментаришући чињеницу да је министар одбране Србије Небојша Стефановић баш са руским амбасадором Александром Боцан-Харченко и изаслаником одбране генерал-мајором Александром Зинченковим обилази део снага које се налазе у стању повишене борбене готовости навео да је посета амбасадора за руску страну wин-wин, а решење ће Србија свакако тражити у Бриселу.

– Стање на северу Косова а посебно на административној линије се компликује од момента када је Приштина потпуно непотребно ангажовала своје специјалне јединице и послала их да обезбеђују спровођење одлуке о скидању таблица са возила које долазе из Србије. Чињеница да је Србија повећала војно и полицијско присуство иде у правцу показивања „мишића“ и одлучности да се спречи било какав покушај да се те специјалне јединице искористе против Срба на Косову – каже Шутановац.

Према његовим речима, свесни чињенице да су 2003. у тишини и без икаквог образложења напустили КиМ данас руски представници, амбасадор и војни изасланик, желе да својим присуством покажу „забринутост“ за ситуацију и у исто време да се поставе као важан фактор у решавању спора.

– У ишчекивању потеза ЕУ Русија вешто путем меке моћи жели да искористи ситуацију и пре свега заради неки поен међу грађанима који верују да ће се у случају ескалације проблема Русија „умешати“ у сукоб што је велика заблуда и у исто време поставља се у међународним односима као важан фактор на западном Балкану што ће користити за решавање својих проблема у Украјини. Дакле данашња посета амбасадора је за руску страну wин-wин а решење ће Србија свакако тражити у Бриселу – указује Шутановац

Вучић саопштио да је Столтенберг забринут

Председник Србије Александар Вучић разговарао је јуче телефоном са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом поводом ситуација на Косову коју је, како се наводи у саопштењу кабинета председника, Столтенберг оценио као забрињавајућу.

Вучић је истакао да Србија апсолутно ничим, ни једним јединим својим потезом, није прекршила ни Бриселски споразум, ни Резолуцију 1244, нити је на било који начин угрозила очување мира, наводи се у саопштењу. „Седам дана траје потпуна окупација оклопним возилима севера Косова и Метохије које спроводи Приштина и сви у међународној заједници ‘громогласно ћуте’“, нагласио је Вучић.

Он је додао да су сви „изненада забринути када на територији централне Србије угледају српске хеликоптере и авионе, јер ваљда не би требало да постоје, или не би смели да полете док им Курти или неко из међународне заједнице то не одобри“.

Борел: Повући полицију и склонити блокаде

Високи представник ЕУ Жозеп Борел рекао је јуче да наставља пажљиво да прати ситуацију на северу Косова и поручио обема странама да су „неприхватљиве“ све додатне провокације или једностране и некоординисане акције.

– Србија и Косово морају да безусловно деескалирају ситуацију на терену тиме што ће се одмах повући специјалне полицијске јединице и склонити блокаде на путевима“, навео је Борел у саопштењу Европске службе за спољне послове.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер