субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Милић у „Утиску недеље“: Са СНС-ом можемо једино да се договоримо да признају пораз, ово им је прави тренутак да признају реалност
Хроника

Драган Милић у „Утиску недеље“: Са СНС-ом можемо једино да се договоримо да признају пораз, ово им је прави тренутак да признају реалност

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2024.

Ако Ниш сада пређе у руке опозиције следећа изборна утакмица за 3-4 године више неће бити наша 4 играча наспрам њихових 18, него ће бити 11 на 11, поручио је у вечерашњем "Утиску недеље" др Драган Милић, који је са својом истоименом групом грађана учествовао на локалним изборима у Нишу. Он је поново позвао владајућу Српску напредну странку да "призна пораз на овим локалним изборима".

„Оно што је несумњиво је да ћемо ми да исцрпимо сва могућа правна средства, колико треба и шта треба“, рекао је др Милић.

На питање да ли његова група грађана на крају може да се договори са СНС-ом о заједничкој власти, др Милић је рекао да они са СНС-ом могу да се већ вечерас договоре о томе да напредњаци признају изборни пораз.

„Шта да се договорим? Заједничка власт? Око чега? Са људима који су били бахати и који су уништили наш град? Да ли мислите да на то имам право? Можемо да се договоримо одмах данас или сутра да (СНС) признају пораз“, рекао је др Милић у „Утиску недеље“ на ТВ Нова.

Милић поручује СНС-у да им је „ово прави тренутак да признају реалност“, додавши да цела опозиција у Нишу има више гласова него што има СНС и коалиција окупљена око те партије (Социјалистичка партија Србије, ПУПС, Покрет социјалиста и остали).

 Драган Милић Фото: Иван Динић/ТВ Нова

„Ми смо се тукли са моћном организацијом… Они немају већину, јер ако неко има 3.000 више гласова онда не можете имати већину“, рекао је он.

„На основу папира које ми имамо, а где Градска изборна комисија каже да су наши захтеви нејасни, па сад не знам да ли треба захтеве да напишемо на руском или кинеском да би било јасније. Навешћу пример бирачких места 10 и 18. На бирачком месту број 10 имате преправљен број укупног броја листића на 854, а да је у оргиналном био 841 листић. Ту је 13 листића више убачено и јасно се види да је за Руску странку преправљено… Ова странка има седам гласова изнад цензуса“, рекао је др Милић.

„Затим, имате на бирачком месту број 18 код људи који су гласали чињеницу да гласање није рађено у складу са формуларом како закон предвиђа“, додао је он.

Др Милић је навео да неопходно да се у српској опозицији направи „рекомпозиција и ребрендирање“ како би победила.

„Ако имате грађане који су преварени икс пута, како мислите да вам верују? Имате ситуацију у децембру где је опозиција изашла уједињена и остварила добар резултат, ја сам гласао за опозицију тада, а онда непосредно након тога долази до свађе и поделе, ја немам право да им делим савете, али сам тада као грађанин доживео огромно разочарење. Неопходно је да се направи рекомпозиција, односно да се опозиција ребрендира и да постане нешто потпуно другачије од овог“, рекао је он.

Говорећи о протестима, он је поновио да их неће бити.

„Тих протеста о којима тако причају, њих неће бити. Неће бити нишких крвавих глава, као што неће пући никакав прозор“, рекао је др Милић.

Савовић: Ми овде немамо владавину права и демократију

Тужитељка Бојана Савовић истакла је да без владавине права нема демократије и да је она стуб свега.

Ми то овде немамо и то смо изгубили, оцена је тужитељке Савовић.

„Ја бих волела да институције раде, али смо видели током избора у децембру у Београду, поднете су кривичне пријаве са доказима, а ни пет месеци касније немамо ни слово о томе“, рекла је она.

Савовић је навела да је разочарана поделом опозиције.

„Опозиција преко пута себе нема државу и систем, али нажалост стално имамо утисак да се боримо против неке мафијашке организације која користи државне ресурсе и не ради ништа што би једна држава требало да ради“, казала је она.

Савовић је истакла да је „тешко борити се против таквог система“.

Говорећи о прљавој медијској кампањи режимских медија против политичких противника и појединаца, Савовић је рекла да „нема те особе која би прошла ту тортуру а која не би била испрљана до бесвести“.

„Ми 12 година слушамо грозне ствари са националних фреквенција. Ми на хиљаде пута током једног дана или месеца чујемо да је неко лопов или издајник. Све те лажи изговорене 1.000 пута остављају у нашој глави неки траг и не постоји особа коју не могу да упрљају“, изјавила је тужитељка Савовић у „Утиску недеље“.

Шварм: Ова власт попушта када види да протести улазе у бирачко тело СНС

Главни и одговорни уредник недељника „Време“ Филип Шварм истакао је да је за њега необјашњиво да Српска напредна странка, „која је запушила сваку пору у српском друштву“, не може да допусти да изгуби неку месну заједницу.

„То је нека врста патологије. Слободан Милошевић је водио државу како је водио, али је дозволио да изгуби један град, па други“, рекао је Шварм.

„Ми имамо локалне изборе који су постали мера апсолутно свега. Води се државна кампања, а локална питања су затрпана Резолуцијом о Сребреници или ‘Свесрпским сабором'“, додао је он.

Главни и одговорни уредник недељника „Време“ не мисли да су политичке партије данас превазиђене и да не види како другачије може да се врши власт.

„Ово је парламентарни систем и грађане заступају политичке партије. Да ли опозиционе партије могу да се ребрендирају, то је отворено питање, али оно за шта бих више био то је да се идеолошки покажу ко су и за шта су, па да видимо да ли имамо европске партије, леве или десне…“, додао је он.

Говорећи о протестима, Шварм истиче да они такође нису превазиђени, нити ће икада бити.

„Видимо у целом свету да постоје протести, али не можемо имати протесте где нису јасни циљеви и на којима не говоре шефови партија. Ако су протести о изборима онда морају на њима да говоре страначки лидери, то самопрепуштање грађанима је проширило уверење да су партије превазиђене. Дакле, протести морају имати јасан циљ и стратегију. Они су успешни када грађани у њима препознају себе, а ова власт попушта када види да протести улазе у бирачко тело СНС-а и ових других придружених партија. Када су протести уски и неразумљиви, онда почињу да се осипају“, рекао је Шварм и додао да опозиција није успела да капитализује прошлогодишње протесте „Србија против насиља“.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер