петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Коларевић: Није могућ грчки сценарио за РТС
Хроника

Драган Коларевић: Није могућ грчки сценарио за РТС

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јун 2013.

Помоћник министра културе и медија Драган Коларевић изјавио је да ће нова законска решења дати медијима довољно слободе да могу слободно да делују.

Такође је изразио наду да ће медији успети да опстану и оценио да није могућ сценарио из Грчке, где је државна телевизија престала са радом. 

Коларевић је, гостујући на РВ Пинк 3, такође најавио да "ће сви медији бити приватизовани, осим јавних сервиса и ту ће бити повољнија ситуација за приватне телевизије", најавио је Коларевић.

Он је истакао, да, на жалост, није могуће удовољити захтевима да се медији одмах приватизују тако што би запосленима биле подељене акције, истичући да постоји закон о приватизацији.

Говорећи о новим законским решењима, Коларевић је најавио да ће се у јавној расправи говорити о свим детаљима и моделима у којој ће учествовати стручњаци.

Јавна расправа ће трајати најмање 20 дана, јер је тако предвиђено пословником о раду владе, а затим ће бити три јавне дебате, десетак дана по објављивању закона да људи имају времена да све проуче и прочитају, најавио је он. 

"Грађани ће своје критике, мисли и идеје моћи да достављају мејлом или на класичан начин поштом и наша је обавеза да им у року од 15 дана одговоримо", најавио је Коларевић.

Он је нагласио да се сваки допис и свака примедба прочита и анализира као што је био случај после јавне расправе о закону о јавном информисању.

Коларевић је рекао да претпоставља да ће закон о финансиарању јавних сервиса РТС- и РТВ Војводине сигурно имати велику пажњу у медијима.

На питање да ли закон предвиђа смањење редовног простора за РТС, односно за јавни сервис, јер је финансирање из буџета беспотребно фаворизовано у односу на комерцијалне тв станице и на примедбу да РТС сада има шест минута реклама у сату што је двоструко мање од 12 минута код комерцијалних телевизија, Коларевић је одговорио да се сада предвиђа финансирање из буџета.

"Међутим, европски стручњаци су нам саветовали да можда задржимо део ове претплате која је сада, што је ишло преко струје, да се део финансира из буџета, а део из маркетинга, односно из комерцијалних послова, односно из ЕПП-а", каже Коларевић.

"Саветовано нам је да онда временом смањујемо тај проценат, да буде 30 одсто од претплате, која се сада плаћа, 50 одсто од буџета и 20 одсто од тих комерцијалнх прихода", истакао је он.

Према његовим речима, предвиђено је да РТС "и даље задржи рекламни простор баш тих шест минута".

На примедбу новинара да РТС има два канала и да би, уколико би било по шест минута на оба канала то износило 12 минута, Коларевић је одговорио да је то занимљиво питање које ће тражити јавну расправу која ће кренути за десетак дана.

"Опште је расположење да се помогне јавним сервисима, да остану јавни сервиси и овај покушај из буџета је управо то", каже он.

Коларевић је рекао да се грчки јавни сервис финансирао преко струје и струјомера и да тај метод очигледно није показао добре резултате. "Ово је наш модел, који ће бити до 31. децембра 2015. године. Постоји као финансирање, као модел финансирања из буџета у Шпанији, Словачкој, Бугарској, Грузији", рекао је Коларевић и подсетио да у Бугарској никада није било претплате.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер