уторак, 05. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: У недељу народ неће бирати власт, на тим изборима ће само Вучић одредити ко ће му бити опозиција у парламенту
Хроника

Драган Ђилас: У недељу народ неће бирати власт, на тим изборима ће само Вучић одредити ко ће му бити опозиција у парламенту

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. јун 2020.

 У недељу народ неће бирати власт, на тим изборима ће само Александар Вучић одредити ко ће му бити опозиција у парламенту, рекао је Драган Ђилас, председник Странке слободе и правде.

"У Србији неће бити демократских избора све док не буде слободних медија", оценио је он и додао да велика већина медија служи само за промоцију власти и за нападе на опозиционе политичаре.

"Овде се људи дезинформишу, а сам чин гласања је под огромним притиском да се гласа за власт. Зато, Србија нема изборе и зато ми у томе не учествујемо", рекао је Ђилас.

На питање шта ће бојкот избора донети грађанима Србије, Ђилас је рекао да је "бојкот већ донео доста кад је у питању однос света према Србији... Довео је до тога да две од три највеће посланичке групе у Европском парламенту саопште да у Србији нема демократије и да нема услова за фер и поштене изборе".

"Бојкот ће помоћи да се притисак Европе настави да дођемо до слободних избора, да смањимо тензије у друштву и да престанемо да се мрзимо", рекао је и оценио да наредна влада неће издржати цео мандат, а да се однос европских политичара према Александру Вучићу у последње време знатно променио.

"Вучић је јасно показао да му Европа није на првом месту, него Кина, чију је и заставу љубио. Сваки Србин може да љуби само заставу Србије. Он је од Кине узео милијарде евра кредита и западни свет на све то не може да жмури", рекао је Ђилас.

На питање шта ће после 21. јуна бити приоритети опозиције која бојкотује изборе, Ђилас је казао да ће опозиција направити национални план како да се спаси нестајање народа.

"Сваке године је нас у Србији мање за 100 хиљада. Тренутно у Србији живи око седам милиона становника, што значи да ће нас за 30 година бити пола мање, а за 50 година ако се тај тренд настави нећемо постојати... Покушаћемо да заједно са САНУ, Универзитетом и Црквом направимо национални план како да спречимо да нестанемо као народ и да се у оквиру тог плана сви боримо за Србију, и власт и опозиција", рекао је он.

Ђилас не искључује могућност сарадње Савеза за Србију са опозиционим странкама и покретима који нису бојкотовали изборе, али сматра да она "неће бити могућа после ових избора" и да треба видети "како ће се ствари развијати".

"Они који прескоче тај милосрдни цензус од три одсто врло брзо ће бити суочени с питањем грађана 'зашто седите у том парламенту, а не можете ништа да промените'... Кад буду схватили да су погрешили, онда ћемо можда ипак обновити сарадњу, јер је будућност Србије важнија од било каквих политичких несугласица или размирица", рекао је он.

Слободни парламент умних људи би био лековит за Србију

Говорећи о недавној најави формирања „слободног парламента“, Ђилас је оценио да би за Србију било лековито да се "у некој форми окупи 50-100 умних људи, различитих политичких виђења", али да би "у том парламенту, на који странке не би имале утицаја, били људи који су у протеклом периоду јавно указивали да је Србија на погрешном путу".

"Они немају исти став о свим стварима, али би кроз дебату народ видео како је могуће да људи који немају исте ставове могу да међусобно комуницирају и долазе до заједничких предлога и решења", рекао је лидер ССП.

Ђилас је казао да је власт у Србији сврстана међу хибридне режиме где „не функционишу демократске институције, где нема владавине права, где се гуши слобода медија“.

"Власт ће под притиском Европе и света ипак морати да попушта са гушењем демократије. Не можете у Европи да имате земљу у којој се овакве ствари дешавају. Македонија је врло личила на Србију пре неколико година, а данас је сасвим друга земља", рекао је он.

Очекујем бурну јесен

Говорећи о социјалној ситуацији у земљи, Ђилас је навео да се може очекивати бурна јесен.

"Синдикалци најављују штрајкове, а економисти велику рецесију. Око 300.000 људи ће остати без посла због коронавируса. Преко 100 хиљада се вратило у Србију који су такође сад без посла. То је 400.000 породица без прихода", упозорио је он.

"Плашим се ове јесени и како ће огроман број људи да преживи све то што нас чека у наредних годину дана", рекао је Ђилас оценивши да је власт погрешила "када је проценила да ће са свега 100 евра и минималцем од 30.000 динара да реши све проблеме грађана".

"Влада је смањила инвестициони буџет за 25 одсто, а истовремено је "Хенкелу" дала 144.000 евра по радном месту за фабрику која прави освеживаче за wц шоље. То је недопустиво", истакао је Ђилас.

Нико не зна план државе за Косово

Коментаришући најаве да ће ускоро доћи до коначног решења за Косово и Метохију, Ђилас је казао да се нада да у Србији не постоји политичар који би потписао независност Косова, али да није сигуран "да то Вучић неће урадити на неки неформалан начин".

"Вучић сад плаћа рачун за подршку коју је добио од запада за овакву власт у Србији. За власт која гуши демократију, која чини земљу најкорумпиранијом у Европи. Он је нешто обећао и сад је дошло време да та обећања извршава", рекао је Ђилас.

"Нико не зна шта је план наше државе за Косово осим Александра Вучића, а некад нисам сигуран ни да он зна. Чланство Косова у УН не би ништа решило", казао је лидер ССП.

Према његовим речима, у овом тренутку је много важније од статуса да дође до "помирења међу људима, да им се повећа стандард, да могу да се лече где год пожеле, да се признају универзитетске дипломе, да се деца баве спортом".

Ђилас истиче да је против решења које ће људи у Србији доживети као понижење и као историјску неправду.

"Не желим да за 20-30 година избије неки нови рат. Хоћу решење које спречава све будуће ратове на овој територији", казао је он.

"Не може Косово да се одвоји од Србије и да постане члан УН, а да се то право не да и Републици Српској. А онда ће исто право да траже и нпр. Бошњаци у Санџаку", рекао је Ђилас.

На питање како коментарише односе Србије са суседима у региону, Ђилас је рекао да су ти односи "у некој врсти тихог рата".

"Имамо лоше односе с Хрватима, али и они томе много доприносе. Затегнути су односи с Бошњацима, с Црном Гором, па и с Македонијом. Политичари на власти у бившим југословенским републикама се понашају као да играју дупли пас један с другим, и то углавном пред изборе. На Западном Балкану неће бити напретка док сви не почнемо да функционишемо на неки нормалан начин", закључио је Ђилас.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер