недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мариника Тепић: Драган Ђилас показао да је лидер. Наши дојучерашњи политички партнери су се стрмоглавили у популизам
Хроника

Мариника Тепић: Драган Ђилас показао да је лидер. Наши дојучерашњи политички партнери су се стрмоглавили у популизам

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. април 2022.

 “Драган Ђилас је изнад свега показао да је лидер, не само председник најјаче опозиционе странке. Човек који зна да прогута горку реч када је већ кренула, који зна куда иде и док га ударају по коленима и с леђа, који је многима од нас био заштита од још тежих удараца, јер су се најтежи увек прво обијали о њега, али и човек који је први кренуо да прокрчи пут за целу опозицију. Ђилас је први имао храброст да изазове на разговор човека који седи на највишем месту власти и годинама га јавно сатанизује.

Наравно да је и Александар Вучић могао да подиђе својим бирачима и да учини још један популистички потез у низу одбијајући да разговара са Ђиласом, али је и он одлучио да кроз разговор тражи решење за политичку кризу у Београду која је очигледна”, каже у разговору за Данас Мариника Тепић, потпредседница ССП и носилац листе Уједињени за Србију, коментаришући “историјски састанак”, лидера ССП и СНС.

Тај неочекивани сусрет Ђиласа и Вучића и његово ДА новим београдским изборима изазвало је буру у опозиционим редовима, али и спремност да изађу на те изборе?

– Нажалост, након тога се један део опозиције и наших дојучерашњих партнера стрмоглавио у популизам, не узимајући у обзир колику одговорност носи бављење политиком. А да бисмо могли да спроводимо политику, одговорно је да бар покушамо да смиримо тензије, сви. При том, урадио је све јавно, без рукавица, свестан да ће себе изложити и нападима.

Очекујем да ће након одређеног временског периода и друге партије имати разумевања за потез који је помогао да се одбрани воља Београђана. Потпуно је јасно да бисмо у супротном имали неке нове Весиће на челу Београда у наредне четири године. Не постоји бољи начин да се смени власт у Београду него на ванредним изборима, где ће грађани овај пут одлучивати само о томе у каквом граду ће живети. Очекујем да ћемо као опозиција имати још више гласова, када се смире страсти које нису рационалне. Верујем да ћемо тада зрело и одговорно моћи да разговарамо како ћемо наступати на изборима. Ти избори не смеју бити ни налик на ове априлске.

Шта то конкретно значи?

– Драган Ђилас није тражио само нове изборе за Београд, већ и услове да би ти избори били регуларни – проверу бирачког списка, паритетан однос представника власти и опозиције у изборним комисијама, а не да се политичким прегласавањем елиминишу приговори о повредама изборних правила, да се данима крију документа од опозиционих чланова ГИК-а, да им се потом стотине страна дају на увид неколико минута пре седнице за одлучивање, да се међу џаковима шетају само чланови изборних представника власти, а опозициони су више од 48 сати искључени из свих поступања и информисања. Има сигурно још великих проблема који су оптеретили ове изборе. Поучени овим искуством бићемо још спремнији за одбрану сваког гласа на следећим изборима.

Да ли се пре позива Вучићу на разговор, Ђилас консултовао са вама у странци, с обзиром да ваши коалициони партнери тврде да нису били упознати?

– Као што знате, Драган Ђилас је отишао на састанак као председник наше Странке слободе и правде и наравно да је за то претходно добио подршку странке. Тај састанак је најављен неколико дана раније, јавност је била упозната да ће бити одржан у понедељак, а Ђилас је одмах након састанка обавестио јавност о свим детаљима разговора са Вучићем. Подсетићу да је Ђилас својевремено одбио понуде напредњака да буде градоначелник, или потпредседник Владе, тако да је потпуно јасно да су Драганове намере биле најчасније могуће и вођење принципом одбране гласова Београђана.

Уколико до нових београдских избора дође да ли бисте на њих могли заједно и са старим коалиционим партнерима који су вас жестоко критиковали, попут Народне странке и са истим кандидатом за градоначелника Владетом Јанковћем?

– Било би неозбиљно да вам сада одговорим шта ће бити, али оно о чему озбиљно морамо да промислимо је да су последња догађања показала да не да постоји проблем недостатка дијалога само на релацији власт-опозиција, већ и унутар опозиције. Ми се никада нисмо водили личним интересима у борби за бољу Србију, али у остварењу тог циља сујетама и подметањима нема места. За сваког ко је озбиљан, одговоран и искрен, врата ССП-а су увек отворена. Наравно, сведоци смо неодговорних изјава политичких актера, али то говори о њима.

Постоји ли још коалиција Уједињени за победу Србије?

– До заврштека овог изборног процеса да, а одређене политичке странке су већ најавиле формирање својих посланичких клубова.

И ваш председнички кандидат Здравко Понош најавио је формирање странке или покрета. Колико је то изненађење за вас?

– Здравко Понош је пред изборе, на којима је био кандидат Уједињене опозиције за победу Србије, рекао да након избора неће формирати своју политичку организацију, али сада је променио мишљење. Тиме нисам изненађена. Највећи терет кампање Здравка Поноша, осим њега самог, изнела је Странка слободе и правде. Кад то кажем мислим на прикупљање потписа, подршку у кампањи, инфраструктуру, али и ударце које смо трпели и што смо номиновали и подржали његову кандидатуру и када га други из опозиције нису хтели.

Још нема наговештаја како ће изгледати будућа владајућа коалиција. Као део те будуће коалиције помиње се и име ваше странке. Да ли остајете при ставу да са Вучићем и напредњацима нема сарадње?

– Драган Ђилас је и након састанка врло јасно рекао да нећемо улазити у коалиције са СНС. Ми смо једина странка која има одлуку највишег органа странке, Главног одбора, о несарадњи са СНС. Свака инсинуација о сарадњи ССП-а, која је највише указивала на афере и криминал ове власти, на паралисано правосуђе и све проблеме у Србији док смо Ђилас и ја били свакодневне мете њихових напада, злонамерна је и бесмислена.

Према вашој политичкој процени, са киме ће СНС правити владу, с обзиром да се све чешће тврди да за проруске странке неће бити места у влади?

– С ким год да СНС направи Владу, та Влада ће бити слаба и недорасла моменту у коме се Србија и Европа налазе. Не желим да лицитирам с ким ће СНС правити Владу, али понављам, с ким год да је направи, та Влада неће допринети решавању проблема које има Србија и биће кратког века.

Пред саме изборе говорили сте да Србија једном мора да прогледа како би били смењени они који су нам отерали младе. Чини се да Србија ипак није довољно прогледала?

– Прогледала је Србија – која је то могла и да чује. Прогледали су Београд, Нови Сад, већи градови, готово листом све урбане општине великих центара у којима су грађани адекватно информисани, у којима су доступни и нережимски медији. Наша парламентарна листа у Београду победила је у већини градских општина и освојила више од 22 одсто, а у Новом Саду је победила Српску напредну странку на 44 бирачка места у граду и освојила више од 20 одсто гласова. СНС је и поред свих махинација и притисака на бираче у два највећа града Србије пала на 34 одсто, односно 36 одсто и верујем да ће се подршка напредњацима и даље смањивати.

Напредњаци, ипак, имају могућност за формирање нове владе?

– Како год да СНС формира Владу, она ће бити слаба да одговори на кључне изазове у којима се Србија налази, јер ће имати танку већину. Чињеница је да, поред слабог резултата у Београду, листа СНС-а неће више имати апсолутну већину у Парламенту. На жалост, притисци на гласаче и наше контролоре да се повуку, куповина гласова, вишегодишња злоупотреба медија и чињеница да су РИК и ГИК одбили стотине потврђених кршења изборног процеса, обесмислили су изборе. Уз све те околности и да су у први план избиле теме о рату у Украјини, остављајући мало простора да до бирача допру политичке платформе о будућности Србије, резултат је слабији од оног који смо очекивали. Пред нама је свакако детаљна анализа мањкавости и грешака које смо направили у кампањи.

Опозиција се након избора углавном бавила Београдом, али не и парламентарним изборима. Стиче се утисак да је ту све било у реду?

– Парламентарна кампања је комплекснија, теренски изузетно напорна, а ми смо се определили за то да прођемо целу Србију, одлазећи у места где људи ни не знају да опозиција постоји или да уопште постоје парламентарни избори, јер једино што знају је да се “опет гласа за Вучића”. Па имали сте ситуације са плаћањем гласова људима који нису знали да “треба” да заокруже број 1 за СНС на једном листићу, а број 6 за Вучића на другом листићу, па су заокруживали оба броја на свим листићима. Видели сте и ви снимке на којима су људи гласали на крову аутомобила, да је “ново” бирачко место постала и хауба. И још колико таквих примера нерегуларности, од гласања без личног документа, до гласања уместо других лица, покушаја гласања истог лица на више бирачких места, због чега смо поднели више стотина приговора за Београд и целу Србију, али су махом одбијени. Тренутно је више стотина жалби пред Управним судом. Ипак, овај резултат је отрежњујућ, јер показује да ма колико смо градова и места обишли, то није било довољно да се изборимо са огромном машинеријом напредњака која је базирана на медијима, огромном новцу, уценама запослених у државној управи, јавним предузећима и установама и притисцима на бираче. Због тога наш циљ мора бити да се боримо и даље за боље изборне услове.

Па Милош Вучевић тражи и нове парламентарне изборе?

– Парламентарни избори су ти који ће одредити да ли ће Србија бити део Европске уније или део Азије. Садашњи резултати избора не гарантују да ће Србија бити део Европске уније у свом пуном капацитету. Политика бивших Влада СНС и СПС је управо и довела до јачања крајње деснице која је суштински против евроатланстких интеграција и која нас је вратила годинама уназад. Реалност у којој се Србија сада налази, а то је да је растрзана и подељена земља, резултат је урушавања институција и медија у последњој деценији. Дубоко верујем да је овакво стање неодрживо и да будућа Влада неће имати капацитет да одговори на кључно питање – где Србија треба да иде. Изјаве које стижу из СНС-а су само потврда да је и врх напредњака свестан где су довели и Србију и себе.

Да ли ћете бити посланик и шеф посланичке групе?

– Бићу посланица наравно, а о улогама унутар посланичког клуба донећемо одлуку након конституисања новог сазива Народне скупштине у односу на коначни састав наше посланичке групе.

Очекујете ли да ће нови парламент бити другачији од претходних?

– За то смо се борили. Свакако, уколико се владајућа већина буде понашала као и до сада, наше понашање ће бити другачије и грађани ће видети две слике Србије. Верујем да ће грађани најзад моћи да сазнају истину коју нису могли да чују са режимских медија и РТС-а, да ћемо заступати сваког човека и слушати глас народа. Наша политичка платформа ће бити представљена у Скупштини и јавност ће бити потпуно упозната са свим детаљима закона које ћемо предлагати попут закона о специјалном тужиоцу за високу корпуцију јавних функционера, закона о пореклу имовине, закона о раду, закона о Алиментационом фонду, закона родитељ-неговатељ, закона о обавезном средњем образовању… Закона који ће људима суштински побољшати живот, омогућити правосуђу да заиста постане независно, специјалном тужиоцу да се заиста бори против корупције, има своју полицију и декриминализује систем, а Србији да заиста иде путем евроинтеграција.

Како гледате на то што чак и Жељко Митровић сада тврди да је ССП политичка реалност?

– Мој став о Жељку Митровићу и Пинку је опште познат, сматрам да треба да им се одузме национална фреквенција због злоупотреба и организованих медијских хајки на критичаре власти, али нисмо ми ти од којих зависи како ће се прорежимски медији односити према нама. Да не буде дилеме, ми се залажемо за професионалне медије, не прорежимске или проопозиционе. И када уђемо у борбу, знамо да ћемо успети, брже или спорије, али успећемо. Као што видимо, промене су почеле.

(Данас)

Видети још: Мирослав Алексић: Питање да ли ће бити нових избора у Београду. Састанак Ђилас–Вучић је још један пример гажења институција

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер