петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Одбацивање већ прихваћеног споразума није добро за Србију. То би довело до престанка добијања средстава из предприступних фондова. Изборићемо се за Србију у ЕУ, без обзира на цену коју ћемо за то платити
Хроника

Драган Ђилас: Одбацивање већ прихваћеног споразума није добро за Србију. То би довело до престанка добијања средстава из предприступних фондова. Изборићемо се за Србију у ЕУ, без обзира на цену коју ћемо за то платити

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. март 2023.

Лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас оценио је да расправа о усвојеном тексту европског плана за Косово нема смисла, те да нема никакве сврхе изјашњавати се о нечему што се већ догодило и што је неминовно. Он је рекао и да тај план није добар за Србију, као и да је за ССП најпроблематичнији део у коме се говори да се Србија неће противити чланству Косова у међународним организацијама, што укључује и УН. Ђилас је, међутим, рекао и да одбацивање споразума који није добар за Србију - није добро за Србију и да би је оно водило у изолацију.

 „Овога пута нас нико не би бомбардовао, али би имали економско бомбардовање са катастрофалним последицама. Због тога би се додатно повећао ионако велики егзодус становништва и за 30 година би нас било не више од два милиона. Србија би опустела“, рекао је Ђилас. Он решење види у политици базираној на прагматизму и реалности, а не емоцијама.

На конференцији за новинаре,  Ђилас је рекао да је европски план први документ о Косову и Метохији са којим су упознати грађани Србије. „Додуше, тек онда када је документ прихваћен. Упознати тако што је документ објављен на сајту ЕУ. Овај план је у највећој мери последица погрешне политике и преговора које је читаву деценију сам водио Александар Вучић и о којима нико ништа није знао“, рекао је Ђилас.

„Када је СНС долазио на власт обећали су да ће поништити све што је неко преговарао за Косово. Уместо тога Николићева, Вучићева, Дачићева и Динкићева власт је преговоре са техничких подигла на статусне“, додао је.

Истакао је да су у име Србије прихватили Бриселски споразум којим су са Косова повукли највећи део онога што је од државе Србије на Косову остало. „А остало је мало, јер су 1999. због погрешне политике морали да повуку војску, полицију и државне институције. У ових десет година све што су говорили да неће дати – дато је“, нагласио је лидер ССП.

„Све су дали, само нису дали план за Косово на увид јавности, грађанима, парламенту. Док су се Срби са севера жалили да трпе терор од српске листе, Пинк је нишанио Оливера Ивановића, а власт опозицију у овом делу Србије називајући је издајничком. На крају тог процеса лажи и неистина, кршења Устава и закона добили смо папир о коме се не може расправљати који представља план Европе за нормализацију односа Београда и Приштине на начин на који је они виде“, рекао је Ђилас и додао:

„Да ли је тај план добар за Србију? Није.

Да ли је могло другачије? Јесте.

Да ли је такав план прихваћен? Јесте.

Да ли је он сад неминовност? Јесте. Да ли је сад узалудно о томе причати? Јесте“.

Истакао је да изјашњавати се о нечему што је неминовност нема превише смисла.

„Нема никакве сврхе изјашњавати се о нечему што се већ догодило и што је неминовно“, нагласио је.

„Смејали су се нашим предлозима“

Према његовим речима, Странка слободе и правде годинама излази са предлозима како да се води процес преговарања. „Написали смо Декларацију о помирењу два народа. Предложили да тај документ буде основ за разговоре о нормализацији. Не само да су одбили, смејали су се нашим предлозима“, истакао је.

„Предложили смо да се преговарачки процес врати у оквире Устава и закона, предложили да Скупштина да овлашћење ономе ко преговара. Одбили су.

Предложили смо два пута у шест месеци на седницама те исте скупштине, да се формира тело састављено од странака, али и представника САНУ, СПЦ-а, Унверзитета, цивилног сектора које би сачинило платформу за преговоре и навело минимум услова испод којих Србија неће ићи. Предложили да тај минимум буде да нема признања и нема сагласности Србије на чланство Косова у УН. Власт је одбила наше предлоге, на жалост ни остатак опозиције није на њих реаговао.

Тражили смо од оних који су у име Србије водили преговоре али и од Европе да план постане јаван. Одбили су.

Тражили смо годинама да се позиција Србије у међународној заједници која се бави решењем проблема Косова побољша и на тај начин што ћемо се више и брже приближити Европској унији. Уместо тога, наш процес придруживања је де фацто заустављен“, нагласио је Ђилас.

Он је нагласио да су из ССП-а предлагали да Србија уведе делимичне санкције Русији како би била партнер са Европом, како не би била изолована од остатка континента на коме живимо. „Одбили су“, додао је.

„На крају нам је предочен текст плана за који власт тврди да га није потписала, Европа тврди да је прихваћен и да се креће са имплементацијом свих тачака плана. Представници режима тврде да неће имплеменитирати део који би се односио на чланство Косова у УН. Тако смо поново постали јединствени у свету, јер је очигледно у Србији лакше рећи шта ће се десити сутра, него шта се десило јуче“, додао је Ђилас.

„План није добар за нас“

Истакао је да тај план није добар за нас. „То је оцена скоро свих у Србији. У њему има више чланова који у њему, да се ми питамо, не би требало да буду. За ССП је најпроблематичнији део у коме се говори да се Србија неће противити чланству Косова у међународним организацијама, што укључује и УН. Иако та одлука од Србије не зависи, сматрамо да Србија мора да остане доследна ставу да има право да има негативан став по том питању“, рекао је Ђилас.

Он је додао да у ССП сматрају да је време да почнемо да сагледавамо реалност.

„А реалност је да Албанци не желе да буду део уставног поретка Србије и да се то може променити само ратом. Сви који говоре да су за то, али нису за рат већ да се то оствари мирним путем, лажу свој народ, јер и они јако добро знају да је то немогуће. А рат је нешто што никада више не сме да нам се деси. На страну то што би то био рат са НАТО-ом који не можемо добити. Рат више никада нигде и ни са ким не сме бити политика Србије“, нагласио је Ђилас.

Истакао је да у самом плану има и делова који су болни за све нас, али који су реалност и „не можемо гурати главу у песак не желећи то да видимо“.

„Косово има територију коју контролише и на коју улазимо само ако нам косовска полиција то дозволи. Ми већ признајемо нека од докумената које издају косовски органи попут личних карата. Наши производи не могу на териорију КиМ без одобрења косовске царине. Зато је бесмислено даље трошити енергију на расправу око тога да ли ћемо прихватати само нека или сва косовска документа“, каже.

Ту енергију, према његовим речима, треба да искористимо да учинимо оно што је до нас да обезбедимо бољи живот Србима који су остали да живе на КиМ.

„Држава треба да помогне да се отворе фабрике у деловима Косова где живе Срби, да људи могу да се запосле, добију добре плате. Држава треба да уложи новац да се развије Универзитет у Митровици да што више младих људи студира на том универзитету. Држава треба да уложи све што може да се делови Косова у којима живи наш народ развијају“, казао је Ђилас.

Али, како додаје, све то неће бити довољно ако се Срби на Косову не буду осећали безбедно.

„И ту је највећа одговорност међународне заједнице, односно Европске уније и Америке. Одлуке које су доносили од бомбардовања до подршке одвајању Косова су нешто што ћемо увек осудити и са којима са ниакда нећемо сагласити. Али то је на жалост била њихова политика и они се понашају у складу са истом. Оно што није политика је чињеница да 24 године свет жмури на чињеница да косовска квазидржава није урадила ништа да заштити и омогући живот Србима које називају својим грађанима. На Србе на Косову се пуца, на српску децу пуцају из кола припадници косовског заштитног корпуса, Срби су изложени нападима, батињању, протеревању са КиМ. Највећи кривци за то су косовски политичари који показују отворену мржњу према Србима. На то Европа ћути, окреће главу уместо да санкционише оне који се тако понашају. То мора да се промени“, нагласио је.

„Одбацивање већ прихваћеног споразума би Србију водило у изолацију“

„Да би се то променило морамо и ми да се променимо. Србија мора да постане слободна и демократска земља која је део Европе и чији ће ставови бити поштовани у свету и довести до реакција тог истог света којима ће безбедност Срба на Косову бити обезбеђена. Наша борба за Косово има смисла само ако Срби на Косову остану да живе. Ако се иселе онда та борба губи смисао“, каже.

Закључио је да резултат одбијања свих предлога, одлуке да један човек сам о свему одлучује, креирања кампање лажи којима су грађани убеђивани да смо земља са огромним угледом којој нико никад више неће поставити ултиматум, кампање лажи у којој су грађани убеђивани да водимо против Косова – пет нула је споразум који није добар за Србију.

„Одбацивање споразума који није добар за Србију – није добро за Србију. Одбацивање већ прихваћеног споразума би Србију водило у изолацију, у пад животног стандарда, немогућност неопходних задуживања и самим тим кашњења и смањења плата и пензија, престанак инвестиција, добијања средстава из предприступних фондова. Овога пута нас нико не би бомбардовао, али би имали економско бомбардовање са катастрофалним последицама. Због тога би се додатно повећао ионако велики егзодус становништва и за 30 година би нас било не више од два милиона. Србија би опустела. Таква Србија не би могла да контролише ни сачува ни територију коју данас контролишемо“, истакао је он.

„Шта је решење? Политика базирана на прагматизму и реалности, а не емоцијама“, додао је.

„Ако се окренемо око себе видећемо да ако од главног града кренемо 100км на једну страну, према Шиду, долазимо до границе ЕУ.

Ако кренемо на другу страну, према Вршцу, на 100 км је граница ЕУ.

Ако кренемо ка Новом Саду и Суботици на 200 км је граница Европске уније. Дакле, ми се налазимо на континенту који се зове Европа и свуда око нас је Европска унија“, рекао је Ђилас.

„Нема просперитета и бољег живота ако не кренемо свом снагом у том правцу. У правцу Европе и Европске Уније. Без обзира на све проблеме које ЕУ има, то је најбоље место за живот. Приближавање ЕУ и улазак у њу за грађане Србије значи веће плате, боље здравство, боље образовање, веће субвенције у пољопривреди, поштовање људских права, независно правосуђе, олакшице и несметан рад привредника, мање криминала и корупције, поштовање права радника… значи државу која спречава моћнике и бахате политичаре да буду изнад било ког човека. Значи систем у коме је држава неко ко помаже својим становницима и брине се за њих. Значи живот достојан човека“, истакао је он.

„Странка слободе и правде од борбе за такав живот неће одустати. Зато ћемо све своје ресурсе искористити да се за такву Србију, Србију у Европској унији, изборимо без обзира на цену коју ћемо за то платити“, додао је Ђилас.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер