петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Мени би заиста био злочин да неко призна независност Косова, али би био и злочин да неко нашој деци и Србији ускрати европску будућност
Хроника

Драган Ђилас: Мени би заиста био злочин да неко призна независност Косова, али би био и злочин да неко нашој деци и Србији ускрати европску будућност

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. јануар 2023.

Мени би заиста био злочин да неко призна независност Косова, али би био и злочин да неко нашој деци и Србији ускрати европску будућност, рекао је председник Странке слободе и правде Драган Ђилас, који нове изборе на свим нивоима, осим председничких, очекује у овој години.

Да видимо шта пише у том француско-немачком предлогу, ако даје европску будућност Србији, а нема признања Косова и омогућава даљу нормализацију односа, ако је све то тако, онда бисмо ми били спремни да гласамо за то, рекао је Ђилас за ТВ Прва.

Није суштина ојачати позицију Александра Вучића у тим преговорима, већ позицију Србије у тим преговорима, јер ако стане парламент, црква, Академија, онда онај ко преговара има бољу позицију, предочио је Ђилас.

Он је поновио да би било неоговорно да коментарише предлог за решавање косовског питања, „који нико од нас није видео“. Очекујем да он буде доступан грађанима, парламенту, да видим шта је тај предлог. За нас постоје црвене линије, а то су признање Косова и чланство Косова у УН, рекао је Ђилас.

Наша политика према Косову је да омогућимо нашој деци и генерацијама које долазе да оду у Дечане, на Газиместан, Грачаницу. Наша политика је разговор и дијалог, иако је тешко водити тај дијалог са Аљбином Куртијем, предочио је Ђилас.

Он је оценио да је после напада Русије на Украјину свет постао „црно-бели“, иако наводи да се ни пре тога међународно право није поштовало, посебно у случају Србије и Косова. И то мало међународног права што је постојало, више не постоји, оценио је Ђилас и указао да Србија није чланица Савета безбедности УН па да даје сагласаност или не на чланство Косова.

Питање територије, Косова, Босне, јесте хоће ли бити људи да живе на тим територијама, рекао је он.

Не верујемо да ћемо добити ултиматутум (Косово или Русија), верујем да ће минимум неких наших услова бити испуњен. Споразум ће бити тежак и болан, али имате патриоте који из круга двојке и Чачка шаљу те поруке, рекао је Ђилас.

Ђилас је оценио и да је тачно да су порасле плате у Србији, али су порасле и цене.

Ево, Митровица није далеко, преселите се тамо, немојте да шаљете поруке са сигурних места у Србији, а шаљете некога у рат. Србија ће да сачува Косово ако буде земља владавине права, добрих плата, образовања, рекао је Ђилас. Наравно да је тешко, али шта је друга солуција, да ратујемо, упитао је Ђилас.

Ми смо за то да се Србија усклади са политиком ЕУ, у одређеној мери, не мора свих девет пакета санкција, рекао је Ђилас и на питање да ли је ЕУ важније да Србија уведе санкције Русији или прихвати немачко француски план, одговорио: „Важно им је и једно и друго, а за нас је важно да се ускладимо са политиком ЕУ“.

„Очекујем изборе на свим нивоима, сем председничких“

На коментар да довољно не критијује председника Србије Александра Вучића, рекао да њега сматра одговорним за већину ствари, али опозициони рад није само критика, већ да се и грађанима понуди нешто другачије.

Очекујем изборе у Београду ове године, али и на свим ниовима, осим председничких, јер криза која је пред нама изискује да грађани на изборима кажу коју политику подржавају и шта желе, очекујем те изборе и верујем у њих, рекао је Ђилас.

Сарадња опозиције, посебно сличних вредносних опредељења, нормална је, навео је он, додајући да једна листа опозиције није изгледна. Ако постоји неки закон који предложи власт, а доноси бољитак Србији, гласаћемо за то, најавио је председник ССП.

Ђилас је рекао да са странком Здравка Поноша постоји сарадња и комуникација, док са Народном странке нема сарадњу, јер она у својих десет тачака програма нема ЕУ, већ писма Путину и Си Ђинпингу.

Могућа је сарадња о темама слободе медија, демократије, навео је он, али не можемо заједно на изборе.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер