недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: ЕУ не сме да има дупле аршине за Србију
Хроника

Драган Ђилас: ЕУ не сме да има дупле аршине за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. август 2011.

Чланство Србије у ЕУ није смисао нашег живота, нити ћемо почети да живимо као Немци или Данци чим уђемо у Унију. Али чланство у ЕУ је гарант да ће сви у Србији поштовати правила која омогућавају да се боље живи. Овако о будућности Србије и односу према Европи размишља градоначелник Београда и заменик председника ДС Драган Ђилас.

Из ових ваших речи као да пробија евроскептицизам који не приличи вашој странци?

- Европа нам је много помогла терајући нас да се мењамо набоље. Али, велики револт код већине нас, грађана Србије, изазивају они представници ЕУ који нам стално деле лекције и третирају нас као најгоре ђаке у овој европској школи. Мисле да је потребно да они дођу и науче нас како да не понављамо разред, али се често дешава да од нас траже да научимо и градиво које није у школском програму.

На шта конкретно мислите?

- Једно је кад нас уче, што и сами знамо мада многи заборављају, да нико не сме да буде малтретиран само зато што је хомосексуалац. А потпуно друго кад траже да сви подржимо геј параду иако се такве манифестације не одржавају у многим земљама ЕУ.

Пошто нигде где Роми представљају велику популацију не добијају станове и посао само зато што су Роми, онда нека не траже то ни од сиромашне Србије. Не тражите од нас да укидање виза третирамо као велику награду за добијање прелазне оцене, јер је то нешто што припада сваком Европљанину. Годинама су нас убеђивали да никако не смемо да се задужимо више од 45 одсто нашег БДП, а у исто време многе земље чланице ЕУ, па и САД задуживале су се дупло више од тога. Нема развоја без улагања у инфраструктуру и образовање, а тај новац може да дође само из кредита. Уколико у ове две области не оставимо напредак, како ће Србија да се развије, она која је за разлику од осталих разорена бомбардовањем НАТО? Хоће ли неко да нам да донације од 10 милијарди да то поправимо? Неће! Значи, морамо сами. Не желим да будем европски одликаш и већи Европљанин од њих самих. Желим петицу, али ни са тројком нисам незадовољан под условом да идемо напред.

Каква нам онда политика према ЕУ треба?

- Председник Тадић спреман је да оде у Сребреницу и поклони се бошњачким жртвама, један је од ретких који сваког дана инсистира на помирењу у региону као предуслову за бољи живот свих. Спреман је да стави главу у торбу и уђе у рат против највећег нарко-картела. Али он то не ради да би га неко из ЕУ потапшао по рамену, већ зато што је све то часно и поштено. Зато он нема проблем да каже и шта очекује од Европе и где су наше „црвене линије". Код многих видим само прихватање свега што нам кажу, без обзира да ли то можемо да спроведемо или не. Хрватска премијерка је захвалила за „Олују" Готовини и Маркачу! Значи, премијер земље која постаје члан ЕУ захваљује људима коју су због ратних злочина над Србима осуђени у Хагу! И онда Хрвати деле европске вредности, а Срби не. Шта би било кад би наш премијер јавно захвалио српским генералима који су се борили против НАТО, а који су осуђени за ратне злочине над Албанцима? На такве дупле аршине Европе увек ћу да упозоравам. Србија у ЕУ треба да уђе са изграђеним мостом у Београду за који сви кажу да је један од најимпозантнијих у Европи. И да кажемо, господо, ово смо сами направили и кад будемо члан ЕУ, урадићемо још више. Такву Србију и ЕУ треба да прихвати, а не земљу којој ће стално делити лекције.

За политичку јавност ви сте једини кандидат ДС за новог премијера, али сте неколико пута изјавили да желите још један мандат на месту градоначелника. Онда, премијер или градоначелник?

- Никад нисам крио жељу да постанем градоначелник јер сам сматрао да са ове позиције могу да, на крају мандата, оставим нешто иза себе. Верујем да смо у Београду успели да постигнемо политичко јединство, да направимо власт која нема афера, у којој систем јавних набавки функционише као у Европи и сад видим да ће од нас систем преписати на републичком нивоу, да направимо Агенцију за инвестиције коју смо дали стручњацима а не политичарима. И то је дало резултат. Зато желим и у следеће четири године да останем градоначелник како бих завршио неопходне инфраструктурне пројекте (погледај оквир). Верујем да за то имамо довољно знања у оквиру ове градске власти.

Ко ће онда бити ваш кандидат за премијера?

- ДС је увек имао много кандидата који могу да буду добри премијери, али јавност стално очекује да премијер буде неки спаситељ. Нема спаситеља и нико не може сам. Премијер је човек који води тим и много је важније ко ће да буде у том тиму него ко је капитен. Нема спаситеља, већ људи који поштено раде свој посао, који треба да буду поштено плаћени и да сносе одговорност.

За градоначелника ћете се борити против најјачег кандидата СНС Александра Вучића.

- Господин Вучић је најискуснији кандидат за градоначелника Београда, јер је два пута учествовао и губио на изборима. Додуше, био је то антиевропски Вучић који није признавао Хашки суд, који је организовао митинге против хапшења Караџића, који се залагао за булевар Ратка Младића уместо булевара Зорана Ђинђића. Поштујем кад је неко спреман после 20 година бављења политиком да потпуно промени ставове, да призна да је све што је радио била грешка, да каже: „Ја сам нови Александар Вучић и очекујем гласове бирача". Сматрам и да место градоначелника није позиција на којој би неко требало да заснује први озбиљни радни однос, али о томе одлучују грађани Београда.

Да ли је и за вас, као за Драгољуба Мићуновића, СНС неозбиљан противник?

- Лидери СНС су променили ставове које су заступали 20 година, али су задржали суштину политичког деловања: стално и стално критикуј све што постоји и говори како ништа не ваља! Није ваљао патријарх Павле, сада ни патријарх Иринеј није довољно добар јер није хтео да посети Томислава Николића. Не ваља ни САНУ јер је њен председник, који има 88 година, лопов! Наравно да не ваљају ни председник, ни градоначелник, ни нико други. И на све то увели су нови облик политичког деловања, такозвани штрајк до смрти. Неозбиљно, нема шта. Али СНС данас има иза себе подршку великог броја грађана и ја ту чињеницу поштујем.

ДС влада Србијом три године. На основу свега што је урадила, односно није урадила за грађане, сматрате ли да ваша странка заслужује поверење грађана?

- Не желим да ико гласа за ДС само зато што су неке друге странке лошије од наше. Желим да људи гласају на основу онога што је урађено и на основу онога што мисле да може бити урађено. Сигуран сам да је у претходне три године урађено доста, али има ствари које нисмо урадили. Нисмо променили правила по којима функционише наше друштво. Због тога имамо корупцију у многим сферама живота. Ми смо криви за сваког кога смо поставили на неку јавну функцију, а ко се понаша као да је богомдан и као да је државна имовина ничија. У Београду сам лично сменио дванаест људи због тога, али то нажалост није пракса на другим местима. Али, будимо реални, колико је ко спреман да у послу којим се бави каже ко су лопови? У свакој болници се зна ко тражи паре од пацијената, али ниједан лекар није спреман да јавно оптужи колегу. На факултетима се зна ко узима паре за испите или ко малтретира студенткиње, па никад нисмо чули неког од професора да је јавно оптужио свог колегу. Зар за декана Правног факултета у Крагујевцу није постављен човек који је оптужен да је продавао испите? И ником ништа! Морамо сви да будемо спремни на тешке одлуке уколико желимо заиста нешто да променимо.

У политику сте ушли из бизниса. Како вама изгледа стални сукоб бизнисмена и политичара?

- Кад свако ради свој посао, бизнисмени праве профит и отварају радна места, а политичари праве добар и поштен амбијент за пословање, онда нема проблема. Али, овде су ствари поремећене и као да би свако да се бави послом оног другог. Мени лично сметају, и то стално говорим, бизнисмени чији радници имају плате 150-200 евра, са којом не могу да прехране породице, а они зарађују милионе. Исти ти под изговором кризе отпуштају раднике, а њихов профит остаје исти. Ако је криза за раднике, онда је и за газде. Ако је криза, онда мора да се смањи количина ташни „луј витон" и одеће на супругама бизнисмена, да се спусти ниво места на којима се летује и да се мало запитају како њихов радник живи и да ли деца радника могу да иду на летовање.

Како ћете натерати бизнисмене да буду одговорнији?

- Не могу да их натерам, али могу стално да причам о томе. Као што причам о потезима који уништавају грађане и привреду. Кад АИК банка да фирми кредит са каматом од 30 и нешто одсто, онда кажем да то није банкарство већ зеленаштво. Кад бизнисмен узме такав кредит и још део пара изнесе напоље онда добијемо две-три хиљаде радника на улици јер фирма такав кредит не може да врати. У земљи у којој привреда пропада не могу банке да остварују максималне профите. Слично је и са кредитима које су грађани узели у швајцарским францима на којима сада банке имају енормну зараду јер је франак порастао. Али, порасле су и камате! Дај нека онда прво то смање. И да не помињем то што људи нису добијали франке кад су подизали кредит, него динаре, а кредит је само индексиран у францима. Банке ћуте, зарађују огромне паре, а нечији животи пропадају.

После вишегодишњих преговора постигнут дефинитиван договор с Французима о изградњи најважнијег саобраћајног пројекта у Београду?

Мост преко Аде је спојен пре неколико дана, биће завршен до краја године, а грађани су за викенд могли и сами да прошетају преко њега и увере се о каквој је грађевини реч. Али, ми идемо даље. После вишегодишњих преговора дошли смо до дефинитивног договора са Француском о изградњи метроа у Београду. Грађевински радови треба да почну у наредне две године и прву линију метроа очекујем 2016. или почетком 2017. Са мостовима код Аде и Борче и метроом верујем да ћемо саобраћај у Београду увести у неке нормалне токове. Желео бих и да нагласим и да ће Београд велику пажњу посветити ПКБ-у од којег желимо да направимо успешно и профитабилно пољопривредно предузеће. У ПКБ-у желимо да поставимо нови модел рада који ће се у будућности примењивати у целој Србији.

Нема дана да вас политички противници не прозову да је мост преко Аде прескуп, СНС тврди да ће са свим саобраћајницама на крају коштати близу 500 милиона евра.

- Сви подаци о цени моста и свих саобраћајница које прате овај пројекат јавни су и нема никакве тајне, све цене се знају. Мој посао је да обезбедим услове да Београд после 40 година добије мост, а не да га градим јер се у то не разумем. То смо препустили стручњацима. Мост критикују они који за 20 година бављења политиком ни шупу нису направили, а причају о томе као да су највећи стручњаци на свету. Сваки уговор и плаћање контролише Европска банка, највећа светска фирма Луј Бержер врши надзор, пројекат је смислио председник САНУ Никола Хајдин. Овај мост није мој политички пројекат, он ће далеко наџивети и мој и политичке животе многих, а остаће на коришћење грађанима Београда и Србије.

Разговарао: Светомир Марјановић

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер