четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Др Александар Милошевић: Чланови Кризног штаба су дозволили да кључне одлуке доносе под утицајем политике
Хроника

Др Александар Милошевић: Чланови Кризног штаба су дозволили да кључне одлуке доносе под утицајем политике

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. јул 2020.

 Чланови Кризног штаба су погрешили јер су дозволи да се кључне одлуке доносе под утицајем политике, а лекар не треба да лаже свог пацијента. Треба да га подржи, да му да наду, али не да га лаже, истиче за Нова.рс уролог др Александар Милошевић, један од потписника отвореног писма Влади Србије којим се тражи смена Кризног штаба.

Група од око 350 лекара окупљених у неформалној групи “Уједињени против ковида” у отвореном писму упућеном Влади Србије и осталим надлежним институцијама оштро се оградила од републичког Кризног штаба за борбу против ковида-19 и затражила његову смену, наводећи да се Србија нашла у јавно-здравственој катастрофи. Лекари који су својим потписима стали иза отвореног писма захтевају и да се формира нови Кризни штаб, да се истраже наводи о заташкавању података, као и да се “стане на пут застрашивању и политизацији који нарушавају лично достојанство здравствених радника”.

“Ситуација је катастрофална и то се мора јасно рећи, јер лаж никада у здравству не може да помогне. Лекар не треба да лаже свог пацијента, треба да подржи човека, да му да наду, али не да га лаже, па тако треба да буде и у односу према целокупном здравству” истиче Милошевић

Кључне одлуке које су донесене у борби против епидемије, како наводи Милошевић, биле су политичке, што је увек погубно.

“Ако је здравље нешто што је за све важно, треба заузети паментан став без икаквог притиска. Да ли су то били најпаметнији људи који су се бавили садашњом ситуацијом, изгледа да нису. Били су подложни утицају политике, а то је у Србји често погубно” истиче Милошевић.

Пред изборе је направљена еуфорија да смо победили вирус

Он наглашава де је кључна грешка чланова Кризног штаба што су мењали своје ставове и предложене мере под утицајем политике и што су дозволили да се пред изборе направи еуфорија да смо победили вирус.

“Није требало да се мере релаксирају тако нагло и одједном. Мислим да су поједине мере биле претеране у старту. Требало је полако улазити у те мере и зависно од тога шта тражи ситуација, ублажавати их или појачавати. Немачка је најбољи пример, како су они лако прошли и како пролазе кроз ову ситуацију. Код нас ће ово тек оставити велике последице и на психу грађана, а посредно и на њихово укупно здравље, јер људи су потпуно изгубили поверење” упозорава Милошевић.

“Не очекујем ништа од Владе, али сам имао моралну обавезу”

Када је реч о захтеву да се изабере нови кризни штаб, верује да би у њему требало да буде места за епидемиолога Зорана Радовановића.

“Чини ми се да је доктор Радовановић све време наступао одмерено. Не знам да ли би он хтео, јер је у пензији. Нисам стручњак за епидемиологију, али верује да ту има још стручних људи, вероватно и млађих стручњака, који би могли да дају свој допринос. Најважније је да то буду доказани стручњаци, који ће у својим одлукама да буду независни” наглашава.

Милошевић, који је сада води приватну ординацију, а био је четири године директор Градске болнице Звездара, истиче да је епидемија коронавируса само избацила на површину многе ствари које већ деценијама не ваљају у нашем здравству.

“Медицина данас много зависи од технологије и улагања у нова знања, а наша држава не даје довољно новца за то. Из Фонда се покривају какве такве плате и тиме се одржава такав какав мир, али технолошки ништа не напредујемо” објашњава.

Мада је један од потписника отвореног писма у ком се траже промене, Милошевић не очекује конкренту реакцију надлежних на ставове изнете у писму.

“Не очекујем ништа, осећао сам моралну обавезу да то потпишем и да нешто урадим, али мислим да смо сви осуђени на пропаст” закључује.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер