понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доњецк и Луганск против закона о посебном статусу и формирају своју војску; Врховна рада донела закон о специјалном статусу Донбаса; Најмање три особе погинуле у гранатирању Доњецка
Хроника

Доњецк и Луганск против закона о посебном статусу и формирају своју војску; Врховна рада донела закон о специјалном статусу Донбаса; Најмање три особе погинуле у гранатирању Доњецка

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. септембар 2014.

22.20 - Брисел -- Представница НАТО Оана Лунгеску истакла је да би повећање броја руских војника у региону Крима могло подићи напетост и угрозити прекид ватре у Украјини.

22.15 - OTAВA - Kанада jе данас увела нове санкциjе против Русиjе, коjима су обухваћена четири воjна генерала, банка и пет произвођача оружjа, због подршке Mоскве проруским снагама на истоку Украjине.

Mинистар спољних послова Kанаде Џон Берд jе у саопштењу навео да jе ова 12. рунда економских санкциjа уведена због "наставка агресиjе" Mоскве на истоку Украjине.

Берд jе наjавио и да ће Kанада у Украjину упутити више од 300 посматрача, међу коjима и 12 посланика, да надгледаjу изборе, коjи ће бити одржани 26. октобра, пренела jе агенциjа AфП.

21.00 - ВAШИНГTOН - Пад вредности руске рубље директан jе резултат америчких и европских санкциjа уведених Русиjи због упада у Украjину, оценила jе данас Бела кућа.

20:08 - Брисел -- НАТО је проценио да у Украјини има још око 1.000 руских војника, изјавио је у Бриселу неименовани официр Алијансе.

"Од када је примирје ступило на снагу 5. септембра, регистровали смо смањење броја руских војника и процењујемо да их још има око 1.000 на украјинском тлу", рекао је извор из НАТО-а и додао да ти војници располажу с неколико стотина борбених возила и артиљерије.

Према његовим речима, ти руски војници имају све што им је потребно "како би наставили да угрожавају стабилност на истоку Украјине у наредним данима".

НАТО оцењује да Русија и даље пружа подршку проруским побуњеницима у Доњецку и Луганску, а у уторак је објављено да је од потписивања примирја погинуло тридесетак украјинских цивила и војника.

19.35 - Представници националистичког покрета су на западу Украјине формирали „батаљон“, у коме се за борбене сукобе на истоку земље спремају деца узраста од 2-12 година.

То је саопштио познати пољски католички лидер, публициста, учесник опозиције кшјондз Тадеуш Исакович-Залески. Он је позвао Пољаке да осуде „такво лудило“.

Према речима публицисте, деца марширају по оближњим селима Ивано-Франковска са црвено-црним застава Украјинске устаничке армије и користе симболе „Десног сектора“ и других националистичких организација.

18:45 - Москва -- Украјинска државна енергетска компанија Нафтогас дугује руском Гаспрому 5,3 милијарде долара на име испорученог природног гаса, саопштио је руски нафтни гигант.

Будућност односа двеју компанија у потпуности зависи од решавања проблема отплате дуга, наводи Гаспром, а преноси агенција Итар Тас.

Руска компанија прекинула је испоруке гаса Украјини 16. јуна, након што је Кијев одбио да плати цену од 485 долара за 1.000 кубних метара гаса, коју је захтевао Гаспром.

Русија је у априлу подигла цену гаса за Украјину на 485,5 са 268,5 долара за кубик, а након неуспеха да се договори обострано прихватљива цена, Нафтогас и Гаспром поднели су тужбе Арбитражном суду у Стокхолму.

Нафтогас је 25. марта престао да плаћа руски гас, а дуг те компаније Гаспрому је 1. августа износио 5,29 милијарди долара, укључујући 1,45 милијарди за последња два месеца 2013. и око 3,84 милијарде долара за април-јун 2014.

Одбор директора Гаспрома данас је разговарао и о испорукама гаса за Европу преко Украјине у предстојећем јесењем и зимском периоду и закључио да се поузданост тих испорука може осигурати само ако Нафтогас буде стриктно поштовао одредбе уговора о транзиту.

18:25 -Посланик украjинског парламента бачен у канту за ђубре

KИJEВ- Tри ултра-десничара зграбила су данас парламентарца Виталиjа Журавског, убацили га у канту за ђубре и затворили поклопац на очиглед око 500 националиста коjи су протестовали код зграде Врховне раде у Kиjеву, jавила jе руска новинска агенциjа Итар Tасс.

Журавски из редова Партиjе региона, члан Украjинске академиjе политичких наука, бивши заменик градоначелник Kиjева и саветник бившег председника Виктора Jануковича, мало пре данашњег инцидента, како преноси агенциjа, говорио jе "узвишеним речима" о поштовању европских вредности пошто jе био познат jе као "штићеник европске Украjине".

Eвропски парламент већином гласова данас jе ратификовао споразум о придруживању Украjине Eвропскоj униjи, док су повезани видео-линком у исто време и посланици украjинског парламента - Врховне раде, ратификовали исти документ.

Раниjе данас, активисти радикалних партиjа Сектор десно, Волиjа и AутоMаjдан запалили су аутомобилске гуме испред зграде украjинског парламента претећи да ће их све запалити у згради уколилко Врховна рада буде оклевала са доношењем закон о лустрациjи.

"Ратификациjа Споразума о придруживању никада неће засенити неопходност доношења закона о лустрациjи. Донели смо гуме овде да демонстрирамо парламентарцима да, уколико они не гласаjу за закон о лустрациjи, показаћемо им шта jе права лустрациjа", навео jе jедан од активиста.

17:30 - Народне републике Доњецка и Луганска формирају своју војску

ДОЊЕЦК – Самопроглашене Народне републике Доњецка и Луганска одлучиле су да формирају заједничку војску, саопштила је данас Прес служба Доњецке Републике.

Заједничке оружане снаге ујединиће милицијске формације тих република и нова војна структура биће названа Уједињене Оружане снаге Новоросије, јавила је руска агенција Итар Тас с.

Генерал пуковник Иван Корсун именован је за команданта новоформираних оружаних снага Народне републике Доњецк и Народне републике Луганск, додаје руска агенција.

16:52 - Регион Доњецка, упоришта проруских побуњеника, "нема више никакве везе са Украјином", изјавио је данас лидер сепаратиста, вицепремијер самопроглашене Републике Доњецк Андреј Пургуин.

- Басен Доњецка има потпуно аутономну администрацију, та теиторија нема више никакве везе са Украјином - рекао је Пургуин реагујући н данашње усвајање закона у украјинском парламенту којим се обезбеђује већа аутономија регионима Доњецка и Луганска.

- Украјина може да усвоји који год жели закон. Али ми не планирамо никакве федералне везе са Украјином - казао је он.

Пургуин је ипак додао да ће сепаратистички лидери "пажљиво проучити" закон који је данас усвојен у Кијеву.

- Можда ћемо моћи да поведемо дијалог (са Кијевом) о одредјеним тачкама, пре свега које се односе на економију и социо-културне везе - додао је он.

16:00 - Украјинска Рада објавила нацрте закона о специјалном статусу ЛНР и ДНР

Врховна рада Украјине је објавила нацрте закона о специјалном статусу неких региона Доњецке и Луганске области, одржавању избора у тим регионима 7. децембра и амнестији припадника снага самоодбране.

У напомени уз документ о амнестији пише да је Кијев спреман да „опрости“ само оним припадницима снага самоодбране који су се борили на истоку, а који су месец дана пре ступања закона на снагу предали оружје и ослободили заробљенике. Истовремено, закон се неће односити, како је пре и саопштено, на осумњичене за тешка кривична дела, као што су убиство, покушај атентата на држаног службеника, диверзија итд.

15:35 - МСП РФ: Русија не признаје законитост америчких санкција

Москва не планира да дискутује са Вашингтоном о увођењу антируских санкција, јер их сматра незаконитим, изјавио је данас заменик министра спољних послова РФ Сергеј Рјабков и истакао да нема логике у корацима САД.

Он сматра да САД увођењем нових санкција, вероватно, покушавају да компензују властите спољнополитичке неуспехе, укључујући и овај у Украјини. "Ја не видим логику у порезима америчке администрације. Ако не гледамо, вероватно, на тежњу да се надокнаде сопствени неуспеси у неколико региона, укључујући и овај у Украјини", рекао је Рјабков.

15:15 - Испред зграде Врховне раде је почео сукоб између полиције и активиста „Десног сектора“, који покушавају да уђу у зграду парламента.

На парламент напада око 30 активиста, преноси Russia Today, којима на путу стоји око 70 бораца Националне гарде.

Раније су активисти „Десног сектора“ гађали јајима полицајце. Они су покушали да довуку контејнер за смеће до зграде парламента.

У уторак је испред Врховне раде одржан митинг националиста, који су захтевали да се донесе закон о лустрацији у другом читању.

Они су ухватили једног посланика и убацили га у контејнер за смеће.

15:00 - ДНР: Примирје у Донбасу траје упркос инцидентима

Ситуација у Донбасу је и даље напета, али примирје се поштује, саопштио је данас извор у штабу самопроглашене Доњецке Народне Републике.

„Режим прекида ватре, који је договорен на преговорима Контакт групе у Минску, се поштује. Истовремено је прошле ноћи регистровано 11 различитих случајева кршења примирја“, рекао је извор.

14:55 - Сергеј Шојгу: Русија, због ситуације у Украјини, мора распоредити комплетну и самосталну војну формацију у кримском правцу

Русија, због ситуације у Украјини, мора распоредити комплетну и самосталну војну формацију у кримском правцу, саопштио је министар одбране Русије Сергеј Шојгу.

Према његовим речима, растуће страно војно присуство у близини руске границе је унело одређене корекције у рад Јужног војног округа. Шојгу је рекао да је то повезано са уласком Крима у састав Русије.

На Криму је 16. марта одржан референдум о статусу аутономије, на ком је више од 96% становништва гласало за улазак региона у састав Русије.

14:35 - Русија за сада нема јасне временске оквире за увођење узвратних мера на нове санкције ЕУ, саопштио је прес-секретар председника РФ Дмитриј Песков.

Такође, за сада нема информација на које конкретно компаније и лица ће се односити те мере, рекао је он. Песков је истовремено подсетио на речи Путина да Русија неће радити против себе.

Раније је званични представник МСП РФ Александар Лукашевич изјавио да је Москва већ припремила узвратне мере на нови пакет санкција, које су увеле САД и Европска унија.

14:05 - МСП РФ: Неприхваљтива ревизија статуса Украјине као ненуклеарне државе

Ненуклеарни статус Украјине, као државе-чланице Договора о неширењу нуклеарног оружја, не може бити предмет ревизије и било какви разговори на ту тему су неприхватљиви, изјавио је заменик министра спољних послова РФ Сергеј Рјабков.

Раније је министар одбране Украјине Валериј Гелетај изјавио да ће Кијев бити „принуђен“ да се врати питању ревизије ненуклеарног статуса, ако Запад не подржи напоре за „заштиту од Русије“.

13:30 - Арсениј Јацењук: Кијев предложио забрану уласка у Украјину за 200 Руса

СНБО Украјине је саставио прелиминарни списак руских држављана којима ће бити забрањен улазак у земљу.

На њему се налази око 200 људи, изјавио је премијер Украјине Арсениј Јацењук. Није речено о којим се људима ради.

Премијер је, такође, рекао да је влада припремила спискове свих компанија у Украјини у којима постоји руски удео. Према његовим речима, седница Савета за националну безбедност и одбрану Украјине, на којој ће бити уведене персоналне санкције против држављана РФ, ће се ускоро одржати.

13:15 - Доњецк и Луганск против закона о посебном статусу

Посланици Врховне раде Украјине усвојили су данас закон о давању специјалног статуса на три године рејонима у Доњецкој и Луганској области на истоку земље који је поднео украјински председник Петар Порошенко, као и закон о амнестији за догађаје на истоку земље, али власти тих проруских области су то глат одбиле

Према изјави Андреја Шевченка, за закон о специјалном статусу гласало је 277 депутата а за закон о амнестији 287. Ту информацију потврдио је и Олег Тјагнибок, наводи Укринформ.

Према закону о специјалном статусу за Доњецки басен, предлаже се посебан систем самоуправе на три године, као и одржавање локалних избора у тим регионима 7. децембра ове године.

Закон о амнестији спречава гоњење и кажњавање "учесника догађаја на територији Доњецке и Луганске области".

Порошенко је јуче рекао законом неће бити обухваћени починиоци кривичних дела из кривичног закона, као што је умишљајно убиство, тероризам, покушај убиства државног службеника, радника полиције и правосуђа, силовање, пљачка, иживљавање над погинулима, и читав низ других тачака које треба да осигурају целовитост Украјине, подсећа Укринформ.

За време три године специјалног статуса, биће могуће "спровести у живот питање дубоке децентрализације, које такође треба да буде предмет одређених измена Устава", рекао је украјински председник.

РИА Новости јавила је из Доњецка да власти самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) сматрају да Порошенков предлог закона за њих "није актуелан", а премијер самопроглашене Луганске Народне Републике (ЛНР) Генадиј Ципкалов да је народ већ направио избор - одвојена ЛНР.

Руска агенција навела је да је статус Донбаса камен спотицања у преговорима Кијева и устаника, чији лидери су изјавили да претендују на читаву територију две области на истоку Украјине и да се неће сагласити са специјалним статусом само за део територије која се налази под њиховом контролом.

13:00 - Порошенко потписао закон о придруживању Украјине ЕУ

Председник Украјине Петар Порошенко је данас потписао закон о придруживању Украјине ЕУ, одмах након што га је ратификовала Врховна рада.

Украјина је 27. јуна дефинитивно потписала споразум о придруживању Украјине ЕУ. Документ предвиђа јачање сарадње у разним областима, усаглашавање националног законодавства са европским, приступ украјинске продукције на европско тржиште.

На министарском сусрету РФ-ЕК-Украјина у Бриселу 12. септембра је договорено да се одложи примена споразума о слободној трговини еу-Украјина до 31. децембра 2015. године.

12:55 - Европски парламент и Врховна рада ратификовали споразум о придруживању Украјине ЕУ

Европски парламент је данас већином гласова ратификовао споразум о придруживању Украјине Европској унији, док су повезани видео линком у исто време и посланици украјинског парламента ратификовали исти документ.

"Ово је историјски тренутак", изјавио је председник европског парламента Мартин Шулц посланицима у Стразбуру, пренео је АФП.

За ратификацију споразума о придруживању Украјине ЕУ гласало је 535 посланика, 127 је било против, док је 35 било уздржаних.

Председник Украјине Петар Порошенко изјавио је да је то "први, важан корак" према чланству Украјине у Европској унији.

12:40 - Наришкин: Обећања НАТО за испоруку оружја Кијеву могу прерасти у мешање у унутрашње послове Украјине

Обећања за испоруку оружја Кијеву из држава НАТО могу прерасти у мешање у унутрашње послове Украјине и саучесништво у ратним злочинима, изјавио је у уторак председник Државне думе Сергеј Наришкин.

„Недавни самит НАТО је само погоршао ситуацију. Ми из различитих извора чујемо да је кијевском режиму обећана испорука оружја из неких држава-чланица тог блока, а то може прерасти у мешање у унутрашње послове Украјине. Говорећи директно – саучесништво у ратним злочинима који се тамо чине“, рекао је Наришкин данас, говорећи на отварању јесење седнице Државне думе.

12:10 - Врховна рада донела закон о специјалном статусу Донбаса

Врховна рада Украјине је донела закон о посебном статусу рејона Донбаса и амнестији припадника снага самоодбране, саопштио је на свом Twitter посланик Олег Тјагњибок. За закон је гласало 277 од 450 посланика.

Иницијативу је у парламент унео председник Украјине Петар Порошенко на основу договора који су постигнуту на преговорима трилатералне групе у Минску.

11:50 - Игор Плотницки: Власти ЛНР желе да уведу рубљу

Власти самопроглашене Луганске Народне Републике би желеле да уведу рубљу као средство плаћања.

Они се надају да се гривна неће још дуго користити, изјавио је данас лидер ЛНР Игор Плотницки.

„Наравно да би желели да то буде рубља, али ту постоји неколико питања, укључујући и политичка. Зато ће за сада, подвлачим, бити гривна. Али, ја мислим дато неће бити дуго“, рекао је он новинарима и додао да републику чека решавање многих економских и финансијских проблема, укључујући и организацију банкарског система.

10:40 - Франс прес: Израел одбио испоруке оружја Кијеву ради односа са РФ

Израел је одбио понуду за испоруку оружја Украјини, међу којима су и беспилотне летелице, због бојазни да би то покварило односе са Русијом, преноси Франс прес.

Агенција преноси да су представници кијевских власти раније посетили Израел са циљем да набаве војну технику коју би користили против припадника снага самоодбране на југоистоку Украјине. Није саопштено када су одржани преговори нити када је донета одлука да се не одбије понуда украјинске стране.

10:12 - Најамање три особе су погинуле у гранатирању Доњецка, на истоку Украјине, упркос томе што је на снази договор о поштовању прекида ватре.

Локални званичници су изјавили да је у гранатирању повређено још пет особа, не саопштавајући друге детаље, пренео је АФП.

Извештач француске новинске агенције јавио је да је подручје око аеродрома у Доњецку под сталном артиљеријском паљбом, али како је раније саопштила укрјаинска војска, они су успели да одбију неколико напада проруских активиста на аеродром.

У гранатирању Доњецка у недељу погинуло је шест особа, а 15 је повређено. Два пута је под удар граната дошао и посматрачки тим ОЕБС-а, саопштила је јуче проруска градска скупштина.

То је било највеће кршење споразума о прекиду ватре од постизања договора 5. сепетембра.

09.58 - Украјински и Европски парламент данас ће ратификовати споразум о придруживању Украјине Европској унији, али уместо у новембру ове године, ступиће на снагу 1. јануара 2016.

Украјински председник Петар Порошенко назвао је дан потписавања споразума "историјским", пренео је BBC. Посланици украјинског и европског парламента потписаће 1.200 страна политичког и економског споразума, али примена споразума о слободној трговини - делу тог пакета - биће одложена до почетка 2016.  године, између осталог и због притиска Русије, наводи BBC.

09:32 - НАТО је принуђен да се адаптира на чињеницу да је део могућности за партнерство са Русијом изгубљен, изјавио је командант Заједничких снага НАТО у Европи Филип Бридлав на сусрету Североатлантског Савета.

„Ја не мислим да ће НАТО икада моћи да се појави у Европи у потпуности, мирно и слободно, а да нема Русију као партнера. Мис смо 12 година покушавали да Русију направимо партнером“, изјавио је Бридлав.

09.20 - Председник Русије Владимир Путин и председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо разговарали су данас телефоном о одлагању спровођења Споразума о придруживању Украјине Европској унији (ЕУ) до 1. јануара 2016, јавља Итар-Тасс.

Посебну пажњу посветили су практичној примени договора постигнутог на трилатералним консултација у Бриселу 12. септембра, саопштио је Кремљ. Путин и Барозо су нагласили потребу за строгим поштовањем режима примирја на, оружаним сукобом, захваћеном истоку Украјине. Они су такође истакли важност даљег дијалога о неометаном снабдевању руским гасом Европе преко територије Украјине.

09:12 - Канцеларка Немачке Ангела Меркел указала је у телефонском разговору у понедељак увече председнику Русије Владимиру Путину на значај повлачења свих руских трупа за мировни процес у Украјини.

Током разговора „о спровођењу споразума из Минска о мировном плану за исток Украјине”, Меркел је „јасно нагласила да су потпуно повлачење руских трупа и ефикасна контрола руско-украјинске границе кључни елементи трајног решења сукоба”, саопштила је Влада у Берлину.

Мировни процес у Украјини је у понедељак угрожен најсмртоноснијим сукобима на истоку Украјине од успостављања крхког примирја, за шта украјинска војска и проруски сепаратисти оптужују једни друге.

По коминикеу Владе Немачке, Меркел се у разговору с Путином заложила и за настављање тројних разговора ЕУ, Русије и Украјине о решавању спора око цене природног гаса који Русија испоручује Украјини.

Русија је у понедељак одбацила предлог Европске комисије да се 20. септембар одржи тројни састанак Москве, Кијева и ЕУ о испоруци руског гаса Украјини.

Европска комисија је прошлог четвртка објавила да је позвала руске и украјинске министре енергетике да 20. септембра дођу на поновни састанак у Берлину о испоруци руског гаса Украјини.

Председник Русије Владимир Путин и канцелар Немачке Ангела Меркел су разговарали о ситуацији поводом испорука руског природног гаса у Европску унију и договорили се да наставе трилатералне консултације, саопштила је прес-служба Кремља.

Прес-служба је саопштила да су лидери дали позитивну оцену договорима о одлагању имплементације споразума о придруживању Украјине ЕУ до 01. јанура 2016. године, а који су постигнути на министарском сусрету Русија-ЕУ-Украјина у Бриселу 12. септембра.

09:02 - У Ростовској области, недалеко од руско-украјинске границе, су пронађене неексплодиране ракете од вишецевног ракетног бацача „Смерч“ и касете од вишецеввног ракетног система „Ураган“.

Опасни проналазак је стављен на чување и предат је захтев за њихово деминирање.

Ракета од „Смерча“ је пронађена у шуми, на два километра од станице Митјакинска, која је раније била предмет напада с украјинске територије. У Матвејево-Курганском рејону, недалеко од сеоцета Краснодарски, су пронађене четири неексплодиране касете од вишецевног ракетног бацача „Ураган“.

08:12 - Шеф посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини Ертругрул Апакан позвао је све стране у сукобу да осигурају безбедан рад посматрача на истоку Украјине. Ово је саопштила прес-служба организације.

Апакан је нагласио да су сарадници, који раде у Доњекој и Луганској области уочили да се договорени прекид ватре нарушава и да је број прекршаја повећан у последњих 48 сати.

Као што је познато крај аутомобила ОЕБС-ових посматрача у Доњецку експлодирало је 19 минобацачких пројектила.

22:35 - Фински премијер Александар Стуб изјавио је да европске санкције према РФ неће довести до одустајања од изградње нуклеарне електране у месту Pyhäjoki, заједничког пројекта финске енергетске компаније Fennovoima и руског Росатома.

Стуб је изјавио да сарадња неће утицати на међународни углед Финске. Он је нагласио да је пројекат изградње нуклеарке толико важан, да га не никако не треба мешати са политиком.

Росатом је у априлу стекао 34% акција финске компаније Fennovoima, са којом Руси планирају да граде нуклеарку Hanhikivi-1 на северу Финске.

(Глас Русије-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер