среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Трамп у опроштајном говору из Беле куће: Ухватио сам се у коштац са тешким биткама и најтежим изборима - борба тек почиње
Хроника

Доналд Трамп у опроштајном говору из Беле куће: Ухватио сам се у коштац са тешким биткама и најтежим изборима - борба тек почиње

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. јануар 2021.

Одлазећи председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп обратио се данас јавности опроштајним говором.

Посебно сам поносан што сам први председник у неколико деценија који није покренуо ниједан нови рат

 “Ухватио сам се у коштац са тешким биткама и борбама и најтежим изборима, јер сте ме због тога изабрали”, казао је Трамп током говора.

Он је додао и да су као резултат храбре дипломатије и принципијелног реализма, успели да постигну серију историјских мировних споразума на Средњем истоку.

 “То представља нову зору за Средњи Исток и да враћамо наше војнике кући. Посебно сам поносан што сам први председник у неколико деценија који није покренуо ниједан нови рат”, рекао је Трамп.

У одломцима које је објавила Бела кућа, а преноси Гардијан, одлазећи председник је казао и да се моли за Џоа Бајдена.

 “Ове недеље ће почети са радом нова администрација и ми се молимо да успеју да се изборе да Америка буде сигурна и просперитетна”, наводи се у саопштењу.

Трамп се такође осврнуо на насилни упад у Капитол “Сви Американци били су згрожени нападом на наш Капитол. Политичко насиље је напад на све што као Американци негујемо. То се никада не може толерисати”, додаје се у саопштењу.

Наговестио је и своју политичку будућност.

Наиме, у саопштењу Беле куће наводи се и да је Трамп рекао да борба “тек почиње”.

Иначе, Мајк Пенс неће сутра присуствовати опроштајном догађају Доналда Трампа, потврдио је кабинет потпредседника, преноси ЦНН.

Објављен је његов распоред и то укључује само један догађај: инаугурацију Џоа Бајдена и Камале Харис.

Пенс је на Твитеру захвалио Американцији на “привилегији да буде потпредседник у протекле четири године”, а ојавио је и фотографије настале током свог мандата.

Оно што је примећено, јесте да Трамп није ни на једној од њих.

Последњи дан председника у Белој кући

У Западном и Источном крилу сутра ће све просторије бити рашчишћене; неће бити ни најмањег знака да је ту до пре мање од једног дана боравила једна председничка породица, неко друго особље и неки сасвим други председник. Када изабрани амерички председник Џо Бајден сутра уђе у Белу кућу, она ће изгледати као да у њој никада није био Доналд Трамп. Њему је данас тамо последњи дан.

Доналд Трамп је, у ствари, још само данас председник Сједињених Држава. Трамп неће чак отићи ни на инаугурацију Џоа Бајдена у подне. Он ће у среду напустити Белу кућу рано ујутру и одлетети у Мериленд, где ће у бази Ендруз одржати опроштајну церемонију, а потом на Флориду, у свој Мар-а-Лаго да игра голф и прави се да му није стало што ће у Овалну собу сести неко други.

Блумберг пише да је особље Беле куће послало позивнице за догађај, а гостима је поручено да дођу између шест и седам часова ујутру.

На дан инаугурације, потпредседник Пенс и његова жена такође ће уступити место Камали Харис и њеном мужу Дагу Емхофу.

Они ће се уселити у своју званичну резиденцију из 19. века на поседу Морнаричке опсерваторије, неколико километара од Беле куће.

Ипак, пре него што оде – и свој одлазак, како се помиње, обележи одјецима топова – Трамп ће обавити још неколико ствари.

Краљ помиловања

Два извора ЦНН-а рекла су да је Бела кућа у недељу имала састанак око финализације листе за помиловање. Трамп је претходно издао низ помиловања око Божића, али их је суспендовао у данима пре и после упада његових присталица у Капитол 6. јануара.

Извори из Беле куће открили су за ЦНН да је Трамп пре удара његових присталица на амерички Конгрес био у потпуности усредсређен на бројање гласова у Електорском колеџу када је потврђено да је нови председник Џо Бајден. Очекивало се да финализује помиловања 6. јануара, али се ипак повукао након што је оптужен за подстицање побуне, а потом и опозван у доњем дому Конгреса.

Постоји теоретска могућност да Трамп у последњем тренутку одлучи да помилује чланове своје породице, или чак себе, мада је његов адвокат Руди Ђулијани рекао да је упад у Капитол закомпликовао председнику и те планове.

Извори из Беле куће за ЦНН су такође открили да је председник топло посаветован да ипак не помилује себе јер ће “изгледати као да је крив за нешто”, али и да се уздржи од помиловања “патриота”, како је назвао своје присталице умешане у упад на Капитол. Очито је петоро мртвих приликом упада било довољно да и он схвати да је враг однео шалу.

Десетине виших званичника и помоћника поднело је оставку после нереда у Капитол Хилу 6. јануара.

Иако ће напустити Белу кућу у среду рано ујутру, Трамп би могао да настави да издаје помиловања све до поднева. То је, сасвим очекивано, довело до опште пометње међу онима који су му до самог краја остали одани, пошто је сада дошао тренутак да наплате своју лојалност.

Питање је шта ће бити с фамозних “100 помиловања”, али се међу онима којима би председник у одласку могао да понуди милосрђе помиње и оснивач Викиликса Џулијан Асанж.

Њујорк тајмс је у међувремену објавио да лобисти у Белој кући наплаћују хиљаде долара за ургирање код председника, али и да је Ђулијани једном бившом званичнику ЦИА тражио два милиона долара управо за помиловање.

Амерички преседан

Трамп је 8. јануара, два дана након упада његових присталица у Капитол, саопштио да неће присуствовати Бајденовој инаугурацији. Он ће постати први живи амерички председник за више од века који је то урадио.

Његова одлука је преседан у америчкој политици; последњи пут се нешто слично догодило 1869, када тадашњи одлазећи председник САД Ендру Џонсон није хтео да иде на инаугурацију свог наследника.

Потпредседник Мајк Пенс ће, међутим, пратити церемонију. Пенс је у четвртак позвао изабрану потпредседницу Камалу Харис да јој честита и понуди помоћ уколико јој је потребна, а и Џо Бајден је Пенсу поручио да је добродошао.

У међувремену, Вашингтон је у опсадном стању док се припрема за инаугурацију 46. председника.

Барикаде и војска са дугим цевима виде се на невероватним сликама које су обишле свет. Страх од насиља Трампових присталица и страх од вируса чине ову инаугурацију јединственом у историји, на много начина.

(Нова.рс)

Видети још: Хилари Клинтон: Конгрес мора да оснује истражно тело да би се утврдиле Трампове везе са Путином

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер