четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доналд Трамп поводом потписивања споразума о успостављању директне авионске линије између Београда и Приштине: Још једна победа!
Хроника

Доналд Трамп поводом потписивања споразума о успостављању директне авионске линије између Београда и Приштине: Још једна победа!

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. јануар 2020.

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп огласио се на свом Твитер налогу поводом потписивања писма о намерама Косова и Србије са немачком авиокомпанијом „Луфтханза“ о успостављању директног лета између Београда и Приштине.

„Сви су говорили да се то не може остварити. Међутим, први пут у последњих двадесет пет година, биће успостављени директни летови између Србије и Косова. Још једна победа – захваљујући амбасадорима Роберту О’Брајену и Ричарду Гренелу", написао је Трамп на Твитеру.

Треба да имамо у виду да ће се Београд и Приштина вратити за преговарачки сто – када Косово буде изабрало владу: Данијел Сервер

Србија и Косово потписали су у понедељак у Берлину писмо о намерама са немачком авиокомпанијом “Луфтханза” о успостављању авионске линије између Београда и Приштине. Није, међутим, познато када би та авиолинија могла и званично да заживи. Ваздушна линија између два града у прекиду је двадесет једну годину.

Документ су, у згради америчке амбасаде, парафирали Милун Тривунац, државни секретар у Министарству економије Србије и Есет Бериша, директор Ауторитета цивилног ваздухопловства Косова (АВЦК), објавила је агенција Асошијетед прес. Потписивању су присуствовали Роберт О’Брајен, саветник америчког председника Доналда Трампа за националну безбедност и Ричард Гренел, специјални изасланик Беле куће за Србију и Косово.

"Ово је важан корак, који ће омогућити лакши и бржи проток људи и роба унутар Западног Балкана", навео је Јенс Столтенберг у изјави за медије објављеној на сајту НАТО 

Односи Србије и Косова су нарушени након рата који су две стране водиле у периоду 1998. – 1999. Косово, које је 2008. године прогласило независност, Србија и даље сматра својом територијом. Независност бивше српске покрајине признало је око стотину држава чланица Уједињених нација – укључујући и Сједињене Државе.

(Глас Америке, НСПМ)

Видети још: У амбасади САД у Берлину, у присуству Ричарда Гренела и Роберта О'Брајена, Београд и Приштина са авикомпанијом Луфтханза потписали споразум који би требало да омогући обнову авио линије Београд-Приштина; Столтенберг поздравио споразум

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер