петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Доминик Штрос-Кан: Нема замене за долар као међународно средство плаћања
Хроника

Доминик Штрос-Кан: Нема замене за долар као међународно средство плаћања

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јул 2009.

Извршни директор Међународног монетарног фонда Доминик Штрос-Кан у интервјуу телевизији "Франс 24", оценио да је побољшање резултата финансијских тржишта добра вест, али ће 2009. година упркос томе бити лоша година за светску економију.

Штрос-Кан је рекао да амерички долар има све изгледе да остане светска резервна валута, додајући да је повратак на великодушне бонусе банкарским службеницима у САД "скандалозан", преноси Ројтерс.

"Добро је што се финансијска тржишта опорављају. Добро је што компаније почињу да постижу боље резултате. Али 2009. ће бити лоша година", рекао је извршни директор ММФ-а.

"Ми смо на пола пута. Остатак године неће бити добар, а побољшање, које сада видимо, тек ће стварно уследити 2010. године", додао је Штрос-Кан.

Извршни директор ММФ-а је рекао да чак и када се економија опорави, незапосленост ће остати висока и рашће још неко време.

Коментраишући да ли би специјална права вучења ММФ-а могла да замене долар, као главну међународну резервну новчану јединицу, Штрос-Кан је рекао да смо "далеко, врло далеко од ситуације у којој би премоћ долара могла да буде оспорена".

"Стварност је да САД имају најмоћнију економију тако да, иако можемо да размишљамо о другачијем систему, ја не верујем да би специјална права вучења ММФ-а могла да замене огромну количину долара која циркулише у свету као међународно средство плаћања", додао је Штрос-Кан.

Коментаришући да ли је забринут у вези са великим бонусима за банкарске службенике у САД, извршни директор ММФ-а је рекао да оно што види је прави скандал.

Ројтерс подсећа да су недавни огромни профити банака, укључујући "Голдман Сакс" и "ЈП Морган", подстакли бојазан међу политичарима да банке нису у довољној мери промениле своју пословну праксу у време финансијске кризе. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер