понедељак, 20. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Ватикан – интриге, издаја и тајна документа
Хроника

Дојче веле: Ватикан – интриге, издаја и тајна документа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. јун 2012.

Након хапшења личног батлера папе Бенедикта XВИ. теорије завере досегнуле су свој врхунац. За сада још увек није познато о чему је конкрено реч и ко стоји иза спорног батлера – и како су спорне информације „процуреле“.

Интриге, издаја и тајна документа - цела прича звучи као да ју је написао неки писац криминалистичких романа. Сумња се да је лични батлер папе Бенедикта XВИ, Паоло Габријеле, био „кртица“, издајник који је током последњих неколико месеци поверљиве информације о папи прослеђивао у јавност. Реч је о корупцији, проневери, лошем управљању па чак и о могућем плану атентата на Папу. Његовим хапшењем афера „Вати-Ликс“, како су изјавили сами сарадници Ватикана, досегла свој врхунац.

„Хапшење Габријелеа је драматични врхунац афере јер осим њега, не постоји нико други ко је папи у том смислу био ближи“, рекао је и главни уредник Католичке новинске агенције, Лудвиг Ринг-Ајфел.

Знао је све о папи

Паоло Габријеле радио је као лични слуга папе Бенедикта XВИ. још од 2006. године. Тај 46-годишњи отац троје деце био је највероватније једина особа која је папу свакодневно виђала у његовом „пиџама издању“, наводи талијански лист „Либеро“. Габријеле му је помагао приликом одевања, послуживао оброке и поспремао његову спаваћу собу. И у јавности је Габријеле врло често стајао тик до папе – на пример, могао се видети уколико би током јавних наступа падала киша, како папи придржава кишобран.

Он је, уз личне секретаре Георга Генсвајна и Алфреда Ксерба као и четири часне сестре припадао најужем кругу „папине породице“. Та чињеница, као и информације из књиге „Његова светост“ (Суа Сантита) телевизијског новинара Ђанлуиђија Нуција која се нашла у продаји прошле седмице, довела заправо полицију на његов траг.

„Кртица“ из „папине породице“

Наиме, та књига садржи не само поверљива писма која је папа примао, али и сам писао, већ и разна друга поверљива документа која су недавно осванула на страницама интернет-портала „Вати-Ликс“ (Вати-Леакс). Реч је, између осталог, и о преписци папиног секретара Генсвајна о пребацивању новца са рачуна фондације „Рацингер“ (Ратзингер) на рачун Ватиканске банке. Није било предвиђено да та документа буду сачувана архиви Свете столице па тато тамо нису ни регистрована, што значи да је тај „неко“ морао да их пронађе директно на столу папе или његовог приватног секретара.

Другим речима, „издајник“ је морао да има готово неограничен приступ папиним одајама. Истрага и претреси који су извршени у приватним просторијама Паола Габријелеа, потврдиле су све сумње. Наводно је полиција из његовог стана изнела четири кутије до врха пуне поверљивим документима. Међутим, ни након његовог хапшења, прича наравно још није готова. Напротив, чини се као да је тиме отворено још више питања на која до сада још нису стигли конкретни одговори.

Ко има корист од интрига?

С обзиром на то да Ватикан за сада шкртари по питању објављивања даљих информација, италијански медији обајављује бројне теорије завере. Једино у чему се оне за сада поклапају, односно, у чему се већина аутора теорија слаже, јесте претпоставка да Габријеле није био сам.

„Он је једна врло једноставна особа која не би имала ни могућности, а ни воље да сама све организује. Верујем да иза њега стоји неко ко се налази на неком високом положају“, уверен је, на пример, стручњак за Ватикан из торинског дневног листа „Стампа“ Марко Тосати.

„Коријере дела сера“ (Цорриере делла Сера) наводи чак да се под сумњом налази један од кардинала, али то је врло брзо демантовао портпарол Ватикана Федерицо Ломбарди. Нагађања и спекулације око могуће борбе за моћ у Цркви, одвијају се и даље пуном паром.

Један од анонимних извора којег цитирају италијански медији конкретно наводи да је реч о тражењу противтеже кардиналу-секретару Тарцисију Бертонеу који наводно има превише утицаја и моћи. Бертоне је наводно већ отпустио или преместио неколицину сарадника у Ватикану, између осталих и гувернера града Ватикана (он је сада ватикански амбасадор у Вашингтону) како би прикрио корупцију својих сопствених сарадника. „То премештање гувернера био само почетак целе приче“, наводи римски дневник „Ла република“ (Ла Репубблица).

Ватикану недостаје транспарентност

И главни уредник Католичке новинске агенције Лудвиг Ринг-Ајфел верује да се информације објављење на страницама „Вати-Ликса“ у првом реду односе на Бертонеа, на његову моћ, начин комуникације и начин владања. „Бивши гувернер ’стао је на жуљ’ многима, па није ни чудо да је премештен у Вашингтон. Он је тражио више транспарентности и ефикасности па је такорећи био кажњен због покушаја спровођења промена, односно, сукоба са владајућима на врху“, каже Ринг-Ајфел.

Он ипак не сматра да је теорија о некој могућој борби за моћ вероватна. „То би значило да постоје две групе које се боре за превласт у Ватикану. Ја у то не верујем јер их једноставно не видим. Реч је пре о различитом стилу у спровођењу власти. Верујем да је у целу причу умешано много људи. Мислим да би многи желели да у Ватикану има више транспарентности. То је можда основни мотив оних који су те информације прослеђивали у јавност“, каже Ринг-Ајфел.

Више светла у целу таму те афере, тешко да ће унети и сам ухапшени Паоло Габријеле. Након што је ћутао на почетку, он је сада ипак најавио да жели и намерава да разговара са полицијом. Како је изјавио портпарол Ватикана Ломбарди „звамични почетак тих разговора најављен је за крај ове или почетак следеће седмице“.

А у међувремену ће медији и кулоари у Италији највероватније и даље да смишљају нове верзије, нове теорије завере, интрига и издаје.

(Дојче веле) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер