недеља, 02. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Пакт АУКУС - раздор између западних савезника
Хроника

Дојче веле: Пакт АУКУС - раздор између западних савезника

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. септембар 2021.

 Свађа између Француске с једне, а САД и Аустралије с друге стране, све је гласнија. Париз сматра да су угрожени интереси Француске, а ставља чак и знак питања на разговоре о слободној трговини између ЕУ и Аустралије.

Не јењава бес француске Владе због понашања америчких власти у вези с пактом АУКУС (почетна слова земаља потписница: Аустралиа, Унитед Кингдом, Унитед Статес). Француски министар спољних послова Жан-Ив Ле Дријан овог викенда долио је уље на ватру. У телевизијском интервјуу говорио је о „суштински изневереном поверењу“ између трансатланских партнера, позивајући Европљане да делују јединствено.

„Ако не буду заједно да бране своје интересе, њихова судбина ће бити сасвим друкчија“, рекао је француски шеф дипломатије и уједно упозорио да би државе Европске уније могле да постану безначајне и тако буду монета за поткусуривање великих сила.

У међувремену је, после неколико дана оклевања, и политички врх Европске уније стао на страну Француске. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је за ЦНН: „Једна од наших држава-чланица третирана је на начин који није прихватљив. Желимо да знамо шта се десило и зашто.“

Отказати, ставити на лед

Француска Влада одмах је оштро реаговала на планове савезника тако што је повукла амбасадоре из Канбере и Вашингтона. Следећи протестни корак јесте отказивање планираног сусрета француског и британског министра одбране. То показује колико је Париз озлојеђен развојем догађаја, јер се процењује да Велика Британија нема велику улогу у целој причи. Коментари Лондон називају „америчком пудлицом“ и „петим точком“ у пројекту АУКУС.

Осим тога, француски министар за европске послове Клеман Бон довео је у питање наставак разговора о трговини са Аустралијом. То је подржао заменик председника Одбора за трговину Европског парламента, немачки социјалдемократа Бернд Ланге: „Поред безбедносно-политичке оријентације Аустралије, овим дилом са САД су емитовани и индустријско-политички сигнали против ЕУ. Индустријско-политичка сарадња и трансфер технологије, који су део индо-пацифичке стратегије ЕУ, сада су компликованији. Спремност на компромис ће на европској страни бити мања.“

Портпарол Јелисејске палате у понедељак (21.9.) је указао на то да су преговори о трговини у надлежности Европске комисије. Он је додао да ће Француска заступати своје интересе као што то увек чини у европским трговинским питањима. Ипак, он сматра да је постало неопходно да Европљани „далекосежно колективно размисле“, па је могуће да у таквој паузи за размишљање преговори са Аустралијом буду замрзнути.

Аустралија се надала да ће склопити трговински споразум са ЕУ до краја године.

Прокоцкано поверење

„Ово је ударац за стратегију Француза у Јужном Пацифику, коју су годинама разрађивали са Аустралијом“, каже Фредерик Грар из париског труста мозгова ЕЦФР. Он подсећа да су одржаване заједничке војне вежбе на мору и да је Нова Каледонија као француска територија у аустралијанском суседству. Чињеницу да Париз није ни информисан о предстојећем савезу ни укључен у АУКУС он процењује као слабљење позиције Париза. Према њему се поставља и питање шта САД и Аустралија сада очекују од партнерства.

Аустралија је изјавила да је договор са Француском о испоруци подморница на дизел био закључен прекасно и да је био проблематичан. Грар сматра да је то скретање пажње, јер су договори о испоруци наоружања и раније раскидани, па су се ипак нашла комерцијална решења. У овом случају, каже, ради се о томе да је савезничка земља проиграла поверење.

Фредерик Грар сматра да се понашање Вашингтона у најмању руку може означити као „непоштовање“. У процени разлога који су Вашингтон довели до оваквог сценарија он се колеба између „подмуклог напада и тешке некомпетентности“. Додаје и да су с оне стране Атлантика у сваком случају потценили могућу француску реакцију.

Париз сада захтева објашњења Вашингтона о његовим плановима за јужнопацифичко подручје. Према Грару, не ради се само о војном аспекту проблема, пошто је Кина, упркос одличном војном потенцијалу Америке, у великој мери проширила свој утицај. Осим тога, Грар подсећа и на то да се сада поставља питање перспективе односа Вашингтона и европских савезника. Он сматра да најављени телефонски разговор између француског председника Емануела Макрона и америчког Џозефа Бајдена свакако „неће бити баш пријатан“.

Све се врти око Кине

„Француска реакција је на неки начин претерана“, сматра Џуди Демпси која ради за европски огранак Фондације Карнеги. Она пре свега мисли на опозивање амбасадора. Каже да се тренутно размењује пуно „тешких речи“, али да је Аустралија била изложена великом притиску Кине док Европљани нису ништа предузимали против тога. И она признаје да су Американци у кратком времену после Авганистана још једном „изгубили из вида пристојне, темељне консултације са савезницима“.

Ипак, Демпси не сматра да је Вашингтон имао злу намеру: „Ради се о непромишљености и недостатку професионалности“. Она подсећа да Вашингтон тесно сарађује са Паризом у другим кризним подручјима, као што је Мали. Џуди Демпси опомиње да сада постоји опасност од тога да Москва и Пекинг профитирају од сукоба и недостатка поверења међу савезницима. Она сматра да ће за излазак из кризе бити потребно „много креативности“.

А Европљани, према њој, морају да се одлуче какав ће став заузети према Кини. Она сматра да у Европској унији, упркос јаким земљама као што су Немачка, Француска или Италија, нема лидера који би повео Унију. Осим тога, требало би да се коригује европска слика о „добром председнику“ Бајдену који је дошао после четири године свађе са Доналдом Трампом. Демпси подсећа да је, на крају крајева, „политика прљав посао“.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер