среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Мексико - брутална предизборна кампања, убијено 88 кандидата
Хроника

Дојче веле: Мексико - брутална предизборна кампања, убијено 88 кандидата

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. мај 2021.

 У Мексику се избори одржавају 6. јуна. Земљу је запљуснуо талас насиља. 88 политичарки и политичара су већ убијени. У Мексику је посебно опасна кандидатура за градоначелника.

„Данас је посебан дан”, каже Алма Бараган узбуђено у камеру. Тим видеом она као кандидаткиња за градоначелницу Моролеона, града у централном Мексику, позива своје присталице на предизборни скуп. То је био њен последњи видео у животу.

Нешто касније ова шездесетједногодишња политучарка лежала је на одру – устрелили су је са више метака. У мексику ће се 6. јуна одржати парламентарни, регионални и локални избори. Бераган је припадала грађанском покрету левог центра. Она је према подацима консултантске фирме Етелект осамдесет и осми кандидат који је убијен у предизборној кампањи.

Заказала је безбедносна стратегија

Председник Мексика Андрес Мануел Лопез Обрадор је у среду (27.5.) на конференцији за медије изразио жаљење због њене смрти и за убиство оптужио организовани криминал. Аналитичари кажу да мафија поставља своје кандидате, а друге кандидате убија, и да то није ништа ново у Мексику.

„Али овим се показује да ни ова влада није ставила насиље под контролу”, каже Алехандро Хопе у разговору за ДW. Универзитетски професор и политички саветник Рубен Агилар долази до сличних закључака: „Насиље против кандидата је порасло исто као и насиље у целој земљи. Са 85000 жртава у протекле три године достигло је нови врхунац. То показује да је стратегија безбедности заказала”.

Бараган није била фаворит на изборима, али је на основу свог свежег и неконвенционалног начина у последњих неколико недјеља била све популарнија. Колико је познато није добијала претње, али њен град се налази у савезној држави Гванахуато, око које се посебно боре мафијашки кланови.

Градоначелници на нишану мафије

Њено убиство усред дана за време једног предизборног скупа једно је од многих у спирали политичког насиља. Истог дана је у Акапулку кандидат за градоначелника Алберто Алонсо у својем аутомобилу преживео покушај атентата ватреним оружјем. У Хелиску је кандидат за градоначелника Педро Кумамото добио одсечену свињску главу као претњу.

Експерт за безбедност Хопе каже да кандидати за место градоначелника чешће бивају мете мафије, јер су вишеструко зналајни за организовани криминал:„Прво, контрола локалне полиције је од стратешког значаја. Потом су градоначелници извор информација о економској ситуацији становника, што је важно за “рекетирање”. Напослетку, ради се о изнуђивању новца уценом општине или о добијању послова на тендерима”.

Демократија у опасности?

Према статистикама у току је најкрвавија предизборна кампања од године 2000. Бруталнија кампања десила се само 2018. када је садашњи председник Андрес Мануел Лопез Обрадор са својим покретом Морена дошао на власт у Мексико Ситију. Експерти упозоравају у својим извештајима да насиље представља атентат на демократију и да компромитује интегритет, независност и аутономију будућих ауторитета.

Хопе, који је од 2008. до 2011. радио за мексичку Службу уставне заштите и безбедности (ЦИСЕН) види то друкчије: „Огромна већина округа су мирни, насиље је фокусирано и често га не производи организовани криминал већ политички противници или му је корен у друштвеним конфликтима”.

И политички саветник Агилар не види опасност за демократију у целини: „Бирају се кандидати на 22 000 положаја, 88 мртвих је релативно мали процент, али је упркос томе то трагедија за мексичку демократију”. И он сматра да поред мафије насиљу прибегавају и политички противници или чак групе из исте партије који неке кандидате доживљавају као угрожавање њихових привилегија.

Проблем препознат, али не и решен

Хопе сматра да је садашња влада препознала проблем али није нашла ефикасну стратегију за његово решавање: „Механизми заштите на које се могу ослонити политичари – слично је са угроженим новинарима или активистима који се боре за људска права – јесу реактивни али не и превентивни”, каже овај стручњак и додаје да су убиства само врх леденог брега. Мање видљива је мафијашка метода финансирања предизборне кампање:

„Изборне комисије су развиле контролне механизме. Али они према мом мишљењу нису довољни. Предизборне кампање су и даље преплављене океаном илегалног новца”.

Агилар сматра да је безбедносна стратегија владе промашена: „Некажњивост код убистава је 98 одсто. Дакле, сваки убица може да рачуна с тим да га неће извести пред суд”. Један разлог за то стање јесте неспособност полицијског и правосудног апарата, али недостаје и политичка воља.

И страни посматрачи су могли да се увере колико је ова тема занемарена. Жан-Пјер Кингсли, бивши председник канадске изборне комисије је после посете Мексику изразио забринутост због куповине гласова и кандидата, због напетости између владе и изборне комисије као и због фактичке владавине картела у неким областима. Северноамеричка делегација је разговарала са бројним институцијама и партијама, али њу нису примили ни владајућа партија ни министар спољних послова. Случајност?

Лоши момци у владајућој партији

Владајућа партија у том погледу свакако није узорна: 2015. је брат актуелног председника државе Пио Лопез Обрадор снимљен како прима коверте са готовином - вероватно за финансирање предизборне кампање. Али истрага до сада није дала резултате. Кандидати владајуће партије, Покрета националне обнове (МОРЕНА) су на потерници Сједињених Америчких Држава.

Међу њима је и Рохелио Портиљо Харамиљо, кандидат за градоначелника Уетама у савезној држави Мичоакан, којег тражи америчка служба за сузбијање трговине наркотицима ДЕА. Евелyн Салгадо је кандидаткиња за место гувернера у Гереру. Њен свекар је ухапшен под оптужбом да учествује у организованом криминалу. Истрага се води и против њеног мужа и оца, за сада без резултата.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер